İş Hayatında Doğru Beslenme

İş Hayatında Doğru Beslenme

Günümüz iş hayatı, masa başında, bilgisayar karşısında geçirilen uzun çalışma saatlerini ve sık seyahat etmeyi gerektiriyor, bu da beraberinde stresi getiriyor. Bu yaşam tarzı; obezite görülme sıklığının çalışanlar arasında her geçen gün artmasına neden oluyor. Memorial Antalya Hastanesi Beslenme ve Diyet Bölümü’nden Berna Ertuğ iş hayatında sağlıklı beslenmenin püf noktalarını anlattı.

Olumsuz beslenme alışkanlıklarınızın farkında olun

Ofis çalışanlarında obezite görülmesinin başlıca nedeninin uzun süre hareketsiz masa başında oturmak olduğunu söyleyen Dyt. Ertuğ; diğer olumsuz beslenme alışkanlıklarını “Toplu çalışma alanlarında aralarda atıştırılan abur-cubur besinler; öğle yemeğini masada fast-food tarzı yağlı ve kalorili besinlerden oluşan bir mönüyle yapmak; masada su yerine sürekli çay, kahve, meşrubat tarzı besinler tüketmek; ofis içerisinde ara öğün bulundurmamak; toplantıların sık ve uzun saatler alması sonucunda ara veya ana öğünleri atlamak” olarak sıraladı.

Bu kurallara uyun, obeziteden korunun!

Dyt. Ertuğ, iş hayatında sağlıklı beslenmenin mümkün olduğunun altını çizerek, dikkat edilebilecek noktaları şu şekilde sıraladı;

  • Sabah güne mutlaka kahvaltıyla başlayın.
  • İş stresini azaltmak için işyerinde gün içinde 5 dakikalık yürüyüşler yapın.
  • Öğle yemeği şirkette servis yapılıyorsa karbonhidratlı, ağır gıdalar yerine hafif ve düşük kalorili yemekler tercih edin. Özellikle salata ve protein içeren bir besin sizi uzun süre tok tutacak, atıştırmaları engelleyecek ve öğleden sonra daha verimli çalışmanızı sağlayacaktır.
  • Meşrubat tarzı içecekleri tüketmek yerine masalarınıza bir sürahi su alın ve bol bol su tüketin.
  • Çay, kahve yerine bitki çaylarını tercih edin. Özellikle stresi azalttığı için rezene, bağışıklık sistemi içinse adaçayı ve ıhlamur tüketin.
  • Sık seyahat etmek zorunda olan kişiler kilolarını korumak ve sağlıklı beslenmek için az ve sık yemek zorundadır. Yağsız kraker ile ayran, kuru kayısı, ceviz veya badem, 1 meyve, 1 avuç leblebi, yarım simit ile peynir, yağsız tost ve ayran her yerde bulabilecek, pratik ve sağlıklı tercihlerdir. Bulunulan şehir veya ülke koşullarına göre her gün 5-6 porsiyon sebze ve meyve tüketilmelidir.
  • Toplantılarda ikram edilen kurabiyelerden uzak durun. Bunlar yerine yağsız kraker, çeyrek simit, kuru kayısı, ceviz, peynirli kepekli sandviçler, çiğ sebzeler ve bitki çayları tercih edebilirsiniz.
Güncellenme Tarihi: 09 Ocak 2012Yayınlanma Tarihi: 09 Ocak 2012

Benzer Sağlık Rehberleri