Kadınlarda Menopoz Sonrası Kalp Krizi Riski Yüksek

Geçmişte erkek hastalığı olarak bilinen kalp ve damar hastalıkları, artık kadınlarda da yaygın olarak görülüyor. Menopoz öncesinde, vücuttaki östrojen hormonunun kalp hastalıklarına karşı koruyucu etkisi kadın için bir ayrıcalık olsa da menopoz ile birlikte östrojenin ortadan kalkması ile risk, erkeklerle eşit seviyeye geliyor. Kadınlarda sigara kullanımı ve stres de önemli bir kalp krizi faktörü.

Henüz menopoza girmemiş kadınlarda ender de olsa görülebilen kalp krizlerine karşı özellikle dikkatli olmak gerekiyor. Çünkü tipik belirtiler yerine soğuk benzer şikayetler görülebiliyor. Bu durum da acil tedaviyi geciktirip yaşamı tehdit ediyor. Memorial Dicle Hastanesi Kardiyoloji Bölümü Uzmanları, kadınlarda kalp hastalıkları ve kalp krizi hakkında bilgi verdi.

Kalp Krizi Risk Hesaplayıcısını Kullanarak Kalp Krizi Riskinizi Öğrenebilirsiniz. 

Menopoz öncesi oluşan kalp krizi belirtilerine dikkat!

Östrojen hormonu, menopoza girmemiş kadınları kalp damar hastalıklarına karşı kısmen koruyucu özelliktedir. Bu yüzden kalp krizi geçirme riski erkeklere göre kadınlarda daha düşüktür. Ancak bu risk, kadınlar menopoza girdikten 10 yıl sonra erkekler ile aynı düzeye gelir ve özellikle 70 yaş üzeri kadınlar için çok yüksektir. Doğurganlık çağındaki kadınların kalp krizi geçirme riskleri ise oldukça azdır. Ancak ender de olsa görülen bu durum, özellikle bu yaş grubu için tehlikelidir. Çünkü tipik kalp krizi belirtisi olan yaygın göğüs ağrısı dışında; nefes darlığı, çene, omuz veya kol ağrısı, bulantı, kusma, terleme, baş dönmesi, halsizlik gibi soğuk algınlığı ve gripte de görülen belirtilere daha sık rastlanır. Bu şikayetler ortaya çıktığında, hasta mutlaka kalp krizi açısından da değerlendirilmelidir.

Sigara içen kadınlar 14 yıl az yaşıyor

Kadınlardaki kalp hastalıklarının ve kalp krizlerinin artışındaki en önemli nedenler; kadınların mesleki yaşamdaki etkinliklerinin artması ve stresli iş ortamları ile sigara kullanımıdır. Sigara erkeklere göre kadınları daha çok etkiler ve östrojen hormonu üzerinde yıkıcı bir etkiye sahiptir. Kadınları kalp ve damar hastalıklarına karşı koruyucu özelliği bulunan östrojenin yıkıma uğraması, kardiyak sorunlara da zemin hazırlamaktadır. Yapılan araştırmalarda sigara içmeyen kadınların sigara içenlere göre ortalama 14 yıl fazla yaşadığı belirlenmiştir. Ayrıca sigarayla birlikte doğum kontrol hapı kullanımının da kalp hastalıkları riskini artırdığı bilinmektedir.

Kadınlarda kalp ve damar hastalıkları risklerini azaltmak için;

  • Yağ tüketimi en aza indirilmeli.
  • Kızartma türü yiyeceklerden mümkün olduğunca uzak durulmalı.
  • Şeker ve tuz tüketimi azaltılmalı.
  • Taze sebze, meyve, balık ve lifli gıdalar tercih edilmeli.
  • Ceviz ve fındık gibi antidoksan özelliği yüksek olan, omega 3 içeren besinler tüketilmeli.
  • Sigara ve alkolden uzak durulmalı.
  • Spor yapılmalı, spor yapamayanların ise günde 1-2 saat yürüyüşü ihmal etmemeli önemlidir.
Güncellenme Tarihi: 24 Şubat 2016Yayınlanma Tarihi: 24 Şubat 2016

Benzer Sağlık Rehberleri