Kalbin İlacı Aşık Olmak mıdır?

Memorial Hastanesi Kalp Cerrahisi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Bingür Sönmez, bypass hastalarına 14 şubat Sevgililer Günü için aşk önerilerinde bulundu.

“Aşık olmak kalbe iyi gelir. Bypass olan herkese aşık olmak serbest ama ölçüsünü kaçırmamak şartı ile. Bypass ameliyatı olanlara önerim, öncelikle eşlerine aşık olmaları ve 14 Şubat’ta da eşlerine aşklarını tazelemeleri.”

Aşık olmak kalbe iyi gelir

Kalbe iyi gelen cinsel ilişki değil, aşık olmaktır. Aşık olmak endorfin hormonunu salgılar. Endorfin, zevk ve mutluluk veren bir hormondur. İyi bir aşk hayatı kalp sağlığı için çok gereklidir. Mutlu yaşamayabilmek için sağlıklı bir aşk hayatına ihtiyaç vardır. Bypass ameliyatından sonra insanların ömrü uzadığı bugün bilimsel olarak ispatlanmıştır,  düzenli bir aşk hayatı olan insanların yaşam kalitelerinin artacağı da kesindir. Biz kalp cerrahları olarak kalp ameliyatı olan herkese “aşık olmak” serbest diyoruz. Ama bunun mutlaka bir ölçü çerçevesinde olması gereklidir. Bypass ameliyatı olmuş hastalar öncelikle eşlerine, sonra da çocukları, işleri ve ülkelerine aşık olmalıdır. Bu seviyedeki aşkın, kalp hastalarına çok iyi geleceği bir gerçektir.

Bypass hastaları çok eşliliğe yöneliyor

Kalp ameliyatı olan hastalarda birkaç değişik psikoloji ortaya çıkmaktadır. Birinci gruptaki hastalar, çok yanlış olarak cinsel  hayatlarının ortadan kalktığını düşünerek “ben artık öldüm bittim benden hiçbir şey olmaz” endişesine kapılmaktadırlar. Bu şekilde depresyona giren, özellikle entelektüel seviyesi yüksek olan gruba yönelik ciddi rehabilitasyon çalışmaları yapılması gereklidir. Bu hastalara baypas ameliyat olduktan sonra tamamen normal şartlarda hayatlarını sürdürebilecekleri anlatılmalıdır. İkinci grup bypass hastaları ise kendilerini ameliyattan sonra biyonik adam olarak görenlerdir. Bu grup hastalar geçmişteki özlemlerini yaşadığı için bu özlemleri gidermeye çalışmaktadır. Hastalar ameliyattan sonra eşlerini bir kenara çekerek geçmişte kaçırdıkları her türlü fırsatı değerlendirmeyi isteyip çok partnerli ilişkileri tercih etmektedirler. Bu bizim uygun bulduğumuz bir davranış değil. Tüm bunları yaparken bilinçaltında yatan nedenleri ise ameliyattan sonra çok kısa bir hayatlarının olduğunu düşünmeleri ve ne yaparlarsa bunun yanlarına kar kalacağına inanmalarıdır. Sağlam aile bağları böyle bir sorunu kolayca çözecektir. Aksi varsa bir aile terapistinden yardım alınabilir.

Aşkın dozunu kaçırmamak lazım

Bypass ameliyatı yapılan bir çok hasta cinsel ilişki sırasında ölmekten korktuğu için kalp ameliyatı olmaya karar vermektedir. Eşiyle cinsel ilişki sırasında ölmekten korkan koroner hastaları var. Bu korku ile ameliyat olduktan sonra da kalbinin emanet olduğunu düşünüp, aynı sıkıntı ve korkuyu yaşamaktan çekiniyorlar. Hastalara aşk ve beraberinde gelen cinsel ilişkinin dozunu kaçırmamalarını öneriyoruz. Erkeklerin ameliyattan sonra karısı hariç bir çok kişiye aşık olmaları da, işin doğru olmayan bir başka yönü. Geçmişte kaçırdıkları fırsatları yakalamak isteyen insanlar için bu durumu psikolojik bir bozukluk olarak değerlendiriyoruz.

Bypass olmuş hastalara 14 Şubat önerileri

Hastalara aşık olmalarını tavsiye ediyoruz. Ama eşlerine aşık olsunlar. Kalp ameliyatı olmuş hastaların eşlerine verecekleri en güzel hediye, sağlıklı olduklarını göstermek için aşklarını tazelemeleridir. Bundan daha güzel bir armağan olamaz.

 

Güncellenme Tarihi: 04 Şubat 2010Yayınlanma Tarihi: 04 Şubat 2010

Benzer Sağlık Rehberleri