Kalp Ameliyatı Sonrası Sağlığınıza Dikkat Edin

Açık kalp ameliyatı sonrası hasta, ortalama 6 hafta süren bir iyileşme dönemine ihtiyaç duymaktadır. Bu süre; hastanın genel sağlık durumuna, hastalığın ve ameliyatın türüne, yaşına ve günlük alışkınlıklarına bağlı olarak değişmektedir.

Hasta ameliyat sonrası bazen kendini yorgun, halsiz ve kötü hissedebilir. İyileşme sürecinde normal olarak kabul edilen bu şikayetler, geçicidir ve zamanla ortadan kaybolur.

Memorial Diyarbakır Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahi Bölümü Uzmanları, bypass sonrası hastaların iyileşme dönemi ve dikkat etmesi gereken noktalar hakkında bilgi verdi.

Hasta kendini yormamalıdır

Açık kalp ameliyatı sonrası uykusuzluk ve iştahsızlık görülebilir. Bu tür değişimler özellikle yaşlı hastalarda daha sıktır. İyileşme dönemi sonunda bu şikayetler de ortadan kalkar. Hastanın taburcu olduktan sonra en az 6 hafta sırt üstü yatması gerekir. Aynı zaman aralığında hastanın ağırlık kaldırmamasına dikkat edilmelidir. Ameliyat sonrası günlük aktiviteler ve yürüyüşler sırasında hasta kendini yormamalıdır. Böylelikle hastanın zamanla efor kapasitesi yavaş yavaş artacaktır.

Ameliyat sonrası enfeksiyon riskine dikkat

İyileşme döneminde dikkat gerektiren bir diğer konu, hasta ziyareti alışkanlıklarıdır. Açık kalp ameliyatı sonrasında vücudun savunma mekanizmaları bir miktar baskılanır. Bu dönemde hasta kendini enfeksiyon kaynaklarına karşı korumalıdır. Yoğun bakımdan çıktıktan sonra ilk 2 gün mümkün olduğu kadar ziyaretçi kabul edilmemesi önerilir. İlerleyen günlerde ise ziyaretler mümkün olduğunca az ve kısa süreli kabul edilebilir. Hasta, nezle ve grip gibi bulaşıcı hastalığı olanlarla aynı ortamda bulunmamalıdır.

Sigara içilen ortamda bulunmamalı

Kişi, hastalık veya ameliyat nedeniyle eğer sigarayı bırakmışsa, iyileşmeye yönelik ilk adımı atmış demektir. Sigaranın kalbin en büyük düşmanı olduğunu unutmamak gerekir. Hasta sigara içilen ortamlarda bile kesinlikle bulunmamalıdır.

Varis çorabı kullanılmalı

Bacaktan toplardamar alınan koroner bypass hastalarının iyileşme döneminde varis çorabı kullanması önerilir. Çorap ayaklarınızda şişlik olmasını azaltmak ve engellemek için kullanılır.

Varis çorabı kullanırken dikkat etmeniz gereken noktalar;

  • Çorabınızı sabah yataktan kalkmadan giyiniz,
  • Önerilen süre içinde kullanıma devam ediniz,
  • Çorapta kırışıklık, katlanma olmamasına dikkat ediniz,
  • Gece yatarken çorabınızı çıkarınız,
  • Uygun boyutta varis çorabı kullanınız,
  • Çorabı giyip çıkarmak için gerekirse yardım alınız.
Güncellenme Tarihi: 27 Ağustos 2013Yayınlanma Tarihi: 27 Ağustos 2013

Benzer Sağlık Rehberleri