Kalp Krizi Riskinizi Belirleyin!

Memorial Hastanesi Kardioloji Uzmanları, kalp krizi teşhisinde uygulanan yenilikler hakkında bilgi verdi. Her yıl dünyada milyonlarca insan kalp krizi geçirerek hayatını kaybediyor. Düzenli aralıklarla yaptıracağınız sağlık kontrolleri ile kalp hastalığı riskinizi azaltabilirsiniz. Kalp ve damar hastalıklarının teşhisinde uygulanan yeni testlerden birisi de Eforlu EKG ile Kardiyak Ultrasonografi testlerini de birleştiren Stres Ekokardiografi testidir.

Kalp Krizi Risk Hesaplayıcısını Kullanarak Kalp Krizi Riskinizi Öğrenebilirsiniz. 

Stres Ekokardiografi Testi Nedir?

Kalbin oluşturulacak stres öncesi ve sonrasında ses dalgaları (ultrason) ile incelenmesi esasına dayanan bir testtir. Stres yöntemi ya treadmill cihazı ile efor yaptırma (tempolu bir şekilde yürütüp kalbin iş yükünü arttırma) ya da egzersiz yapamayanlarda kalbin hızını arttıracak ilaç verilerek yapılmaktadır.

Ne Amaçla Yapılır?

Kalbi besleyen damarlarda (koroner damarlarda) darlık veya tıkanıklık olup olmadığının araştırılmasında, kalp krizi geçirenlerde ilaç dışı tedaviye gerek olup olmadığının saptanmasında, bypass operasyonu veya balon uygulanmış hastaların takibinde, kapak hastalıklarında hastalığın şiddetinin derecelendirilmesinde kullanılır. Duvar hareket bozukluğu EKG değişikliğinden daha önce ortaya çıkar. Ayrıca ekokardiografi ile kalp yapısı, duvarlarının yeterince kasılıp kasılmadığı ve kapaklar hakkında bilgi edinilir. Böylece bu test bilinen eforlu EKG testinden daha fazla bilgi verir.

Nasıl Yapılır?

Önce Ekokardiografi cihazı ile temel görüntüler alınır. Daha sonra efor yapabilen hastalarda treadmill testi uygulanır. Hareket sistemi bozukluğu gibi nedenlerle efor yapamayan hastalarda, şeker hastalarında, daha önceden kalp krizi geçiren by-pass operasyonu geçiren balon ya da stent uygulanan ve miyokartta canlı doku araştırılması istenen hastalarda ise kalp hızını arttıracak ilaç verilir. Hasta için hedeflenen yeterli kalp hızına ulaşıldığında ise yeniden kalbin görüntüleri alınır. Güvenli ve kolay uygulanan bir testtir.


Daha Ayrıntılı Bilgi İçin 444 7 888

Güncellenme Tarihi: 24 Nisan 2017Yayınlanma Tarihi: 30 Nisan 2009

Benzer Sağlık Rehberleri