Kanserde Yeni Jenerasyon Işın Tedavisi Elekta Versa Hd

Tüm dünyada hayati kayıp nedenleri arasında ilk sıralarda yer alan kanser hastalığının tedavisinde kullanılan modern teknolojiler, hasta konforunu ve tedavi başarısını gün geçtikçe arttırıyor. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte en hızlı ivmelenen bilim dalları arasında Radyasyon Onkolojisi ilk sıralarda yer alıyor. Geçmişte iki boyutlu olarak yapılan tedaviler günümüzde zaman faktörü de ortama sokularak dört boyutlu olarak yapılabiliyor. Bu teknolojik gelişmelerle birlikte hasta cihaza alınmadan önce Radyasyon Onkolojisi ekibi tarafından yapılan çalışmalar da tedavi başarısı açısından büyük önem taşıyor.

Memorial Ankara Hastanesi Radyasyon Onkolojisi Bölümü’nden Prof. Dr. Yıldız Güney, kanserde yeni jenerasyon ışın tedavisi Elekta Versa HD hakkında bilgi verdi.

Kanser tedavisinde en ileri teknolojilerden biri olan yeni nesil ışın tedavisi cihazı ELEKTA VERSA HD, Memorial Ankara Hastanesi’nde hizmet veriyor. Tedavi sırasında hastaya verilen dozların en doğru şekilde hesaplanması sağlam organların zarar görmesini engellemektedir. Cihazın lineer hızlandırıcılar içerisinde 5 kat daha az sızıntı doz geçirgenliğine sahip yapısı, sağlam organları korurken ve ikincil kanser oluşum riskini de en aza indirmektedir. Ayrıca bu teknoloji, diğer cihazlara göre tedavi süresini büyük oranda kısaltması ile de ön plana çıkmaktadır.

“Yüksek Doz Oranı” modu tedavi süresini kısaltıyor

Geleneksel radyoterapi tekniklerinin tümünü etkin ve güvenli şekilde uygulayabilen Elekta Versa HD, bunun yanı sıra lineer hızlandırıcı bazlı stereotaktik tedavileri uygulayarak, modern kanser tedavisindeki gelişmeleri bir adım ileri taşımaktadır. Cihazın “Yüksek doz oranı” modu eski nesil lineer hızlandırıcılara göre üç kat fazla maksimum doz oranı sağlamaktadır. Versa HD, yüksek doz oranı uygulama seçeneğiyle, tedavi süresini kısaltırken başarı oranını artırmaktadır.

Yüksek güvenilirlikle hedefe yönelik ışınlama

Versa HD cihazında Elekta’nın devrimsel nitelikteki çok koruma yapraklı ışın sınırlayıcı cihazı olan AgilityTM bulunmaktadır. Agility’nin koruma yaprağı hızı diğer sistemlere göre iki kattan daha yüksektir. Bu ışın sınırlayıcının patentli koruma yaprağı pozisyonlama teknolojisi, koruma yaprağı hareketlerini gerçek zamanlı olarak doğrulamakta ve aşırı hassasiyet, yüksek güvenilirlik ve gelişmiş uyumlulukla ışınlama yapılmasını sağlamaktadır. Cihazda bulunan 160 adet alan şekillendiricisi (MLC), hedef tümörün şeklini daha iyi belirlemekte ve sağlam organların zarar görme riskini azaltmaktadır.

Planlamada hastaya en uygun doz oranı belirleniyor

Versa HD cihazında altın standart olarak kabul görmüş hassas hesaplamaları yapabilen Monte Carlo algoritması ile desteklenen ve en kesin doz hesaplaması yapan Monaco kullanılmaktadır. Biyolojik doz optimizasyonuna sahip bu tedavi planlama sistemi sayesinde; hastaya uygun doz oranı hesaplanabilmekte, uygulanan dozun etkinliği kontrol edilebilmekte ve organlar riskten korunmaktadır. 

Geliştirilmiş hasta güvenliği ve konforu

Versa HD, yeni ergonomik özellikleri ve daha yumuşak ve modern hatlı şekliyle rahat ve güvenli bir tedavi ortamı sağlamaktadır. Düşük mekanik gürültü ve ortam ışıklandırma efektleri ile Versa HD hasta konforunu oldukça artırmaktadır.

ÜSTÜN TEKNOLOJİK ÖZELLİKLERİ

  • Yoğunluk ayarlı radyoterapi, görüntü kılavuzluğunda radyoterapi ve sterotaktik yani nokta atışı ile tek cihazda birçok tedavi olanağı sağlar.
  • Conebeam CT (Düşük doz volumetrik BT)
  • Elekta Agility® MLC ile tam entegre; 40 cm x 40 cm tam alan boyunca 160 x 5 mm koruma yaprakları sayesinde hedef tümörün şekli en keskin şekilde belirlenir.
  • Yüksek koruma yaprağı hızıyla tedaviler daha hızlı verilebilir.
  • Terapötik olmayan dozda önemli derecede azalma sağlar.
  • Versa HD ayrıca, modern ergonomisi, hasta dostu olan daha yumuşak ve parlak dışı, düşük mekanik gürültüsü, yeni kullanıcı kontrolleri ve ayrıca hasta için daha güven verici ve rahat bir atmosfer yaratmak için konulan ortam ışıklandırma efektleri sayesinde hasta konforunu arttırır.
Güncellenme Tarihi: 21 Ekim 2020Yayınlanma Tarihi: 21 Temmuz 2016

Benzer Sağlık Rehberleri