Sistit Nedir? Sistit Nasıl Geçer?

Sistit Nedir? Sistit Nasıl Geçer?

“Sistit nasıl geçer?”, “Sistit ilaçları nelerdir?” ve “Sistit ilaçsız geçer mi? gibi sorular sistit tedavisinde en çok gündeme gelen konuların başında gelmektedir.

İdrar torbasının (mesane) enfeksiyon kapması sonucu ortaya çıkan sistit, çoğunlukla tedavi gerektirir, nadir bazı durumlarda kendi kendine geçebilmektedir. Ancak tekrarlayan veya kronik hale gelen sistit tedavi edilmediğinde oluşan enfeksiyon böbreklere ulaşarak çok daha ciddi sağlık sorunlarına yol açabilmektedir.

Sistit teşhisi

Sistit belirtilerinden (idrar sıklığında artma, idrar yaparken yanma, idrarın son kısmında yanma, acıma, dolgunluk hissi ve idrar yaptıktan sonra tam rahatlamama ) bir veya bir kaçının olduğunu durumlarda konunun uzmanı bir üroloji doktoruna başvurulmalıdır. Sistit teşhisi doktor muayenesi ve basit bir idrar tahliliyle kolaylıkla konulabilmektedir.

Özellikle tekrarlayan sistit vakalarında kullanılacak antibiyotiğin belirlenebilmesi için neden olan mikrop cinsinin belirlenebilmesi önemlidir.

Sistit teşhisinde genellikle radyolojik görüntüleme teknikleri kullanılmamaktadır. Özellikle sistit belirtileri olmasına rağmen enfeksiyon tespit edilemediği durumlarda tümör veya yapısal anomalileri belirlemek için ultrason ve diğer radyolojik tetkikler kullanılabilir. Tekrarlayıcı ve kronik sistitlerde sistoskopi(kamera sistemi ile mesane içerisine bakılması) gerekebilir.

Sistit nasıl geçer?

Aniden ortaya çıkan akut sistit bazen kendi kendine geçebilmektedir. Bol sıvı alımı, dinlenme ve sıcak tutma gibi tedbirlerle geçmeyen sistit için kesinlikle uzman bir doktora başvurulmalıdır.

Sistit nedeniyle yaşanan sorunları gidermek için bir takım önlemler alınabilir.

“Sistit nasıl geçer?” sorusunun cevabı şunları içerebilmektedir.

 • Sistit belirtilerinin başlangıcıyla birlikte bol su tüketmek yaşanan sorunların hafif atlatılmasında yardımcı olabilmektedir.
 • İdrar ihtiyacı hissedildiğinde zaman kaybetmeden tuvalete gidilmelidir.
 • Genital bölge temizliği önden arkaya doğru yapılması mesaneye mikrop bulaşma ihtimalini azaltmaktadır.
 • Genital bölge temizliğinde tahriş edici kimyasal ve parfümlü ürünler kullanılmamalıdır.
 • Cinsel ilişkiden sonra mesanedeki idrar en kısa sürede boşaltılmalıdır.
 • Sistit belirtilerinin yaşandığı dönemde cinsel ilişkiden uzak durmak faydalı olabilmektedir.
 • Karın üzerine veya kasıklara sıcak su uygulaması yaşanan ağrıları giderebilmektedir.

Bu önlemler ayrıca sistit gelişmesini önlemek için de faydalıdır.

Sistiti önlemek için ayrıca;

Pamuklu iç çamaşırı kullanmak, köpük banyosu tarzında genital bölgeyi tahriş edebilecek aktivitelerden uzak durmak, genital mantar gibi sistiti tetikleyecek hastalıkları kısa sürede tedavi ettirmek, soğuk algınlığından kaçınmak, ıslak mayo ile kalmamak, doğum kontrolü için diyafram uygulaması yerine farklı yöntemlere başvurmak önemlidir.

Sistiti geçirmek için alınacak önlemlerin faydalı olmadığı durumlarda doktora gidilmelidir.

Sistit için ilaç tedavisi

 • Kendine kendine veya alınan önlemlere rağmen geçmeyen sistin için tedavide genellikle ilaçlar kullanılmaktadır. Sistit için en iyi ilaç belirlenmeden önce sistite neden olan mikrobun belirlenmesi gerekmektedir. Yapılacak tetkiklerin ardından sistit için kullanılacak ilaca karar verilmelidir. 
 • Sistit için antibiyotik seçimi yanlış yapılırsa hem yan etkileri nedeniyle sorunlar yaşanabilmekte hem de bakterilerde direnç gelişimine ve kronikleşen uzun süren enfeksiyonlara yol açabilmektedir.
 • Sistit tedavisinde uygun seçilmiş antibiyotikle beraber, yaşanan sorunları hafifletmek için parasetamol veya ibuprofen gibi ağrı kesici antienflamatuar ilaçlar kullanılabilir. Ancak tek başına ağrı kesicilerin tedavi etkisi yoktur.
 • Bakteriyel sistit için antibiyotik olarak genellikle; nitrofurantoin, trimetoprim-sülfametoksazol, amoksisilin, sefalosporinler, siprofloksasin ve levofloksasin içeren ilaçlar kullanılabilir.
 • Sistit tedavisinde kullanılan antibiyotikler hızlı etki yapmaya başlamalıdır. Sistit belirtileri birkaç gün içinde düzelmezse doktorla tekrar görüşerek ilaç değişimi gerekebilir. 
 • Tekrarlayan sistit durumlarında tedavi için kullanılan antibiyotikleri daha uzun süreli kullanmak gerekebilir.
 • İlişki ile tetiklenen bazı sistit durumlarında cinsel ilişkiden önce uygun seçilen antibiyotiğin tek bir doz alınması faydalı olabilir.
 • Tedavi için kullanılan sistit ilacına göre tedavinin süresi değişebilmektedir.
 • Sistit ilacı seçimi bireysel olarak değerlendirilmeli sistit tedavisi kişiye özel olmalıdır.

İnterstisyel sistit tedavisi

İnterstisyel sistit rahatsızlığında enflamasyonun nedeni tam olarak belli olmadığı için her vaka için en iyi sonucu veren tek bir tedavi yoktur. Diğer bakteriyel sistitlerin aksine, mesanede belirgin bir enfeksiyon bulunmadığı için İnterstisyel sistit tedavisinde antibiyotik kullanımı faydalı olmamaktadır.

 İnterstisyel sistitin belirti ve şikâyetlerini hafifletmek için kullanılan tedaviler şunlardır:

 • Ağız yoluyla alınan veya doğrudan mesaneye yerleştirilen ilaçlar.
 • Mesaneyi su, gaz veya ameliyatla germek gibi şikâyetleri azaltmaya yönelik uygulamalar.
 • Pelvik ağrıyı hafifletmek için hafif elektrik şoklarının kullanıldığı ve bazı durumlarda idrar sıklığını azaltan sinir stimülasyonu

Sistit ilaçsız nasıl geçer?

Sistit için ilaç tedavisini tercih etmeyerek bitkisel yöntemlere başvurmak ülkemizde olduğu gibi dünyada da sıkça tercih edilen yöntemler arasında yer almaktadır. Ancak bitkisel ürünlerle ilgili yapılan bilimsel araştırmalarda kanıt eksikliği bulunmaktadır.

 • Sistit ilaçsız nasıl geçer sorusunun yanıtını arayanların en sık başvurduğu yöntemlerin başında kızılcık suyu içmek gelmektedir. Ancak kızılcık suyu içmenin sistit tedavisinde yararı bilimsel çalışmalarla kanıtlanamamıştır.
 • Sistit tedavisinde beslenme düzenindeki şeker miktarını azaltmak faydalı olabilmektedir.
 • İdrar asit oranını azaltmak için sodyum bikarbonat veya potasyum sitrat gibi ürünler kullanılmaktadır. Ancak bu ürünlerin sistit tedavisinde faydalı olduğunu gösteren kanıtlar yetersizdir.
 • Mesaneyi tahriş edici; alkollü içecekler, gazlı içecekler, çikolata, narenciye, kafein, baharatlı yiyecekler ve domates gibi besinlerin azaltılmalıdır.
 • Isırgan otu ve yaban mersini gibi idrar söktürücü bitkilerle ilgili yapılan çalışmaların sistit tedavisine iyi geldiği yönündeki çalışmalarda yeterli kanıt elde edilememiştir.
 • Suya karıştırılarak tüketilen elma sirkesi mesanedeki PH düzeyini etkilediği yönünde çalışmalar bulunmaktadır. Ancak sistit tedavisinde etkinliği üzerine yeterli bilimsel kanıt bulunmamaktadır.

Erkekler sistit olur mu?

Sistit genellikle kadınlarda görülmekle birlikte erkek ve çocuklarda da yaşanabilmektedir. Erkekler sistit nedeni kadınlara göre daha ciddi rahatsızlıklardan kaynaklanabilir. Erkeklerde sistit; prostat enfeksiyonu, kanser veya genişlemiş prostat gibi altta yatan başka bir durumdan kaynaklanabileceği için zaman kaybetmeden altta yatan rahatsızlık belirlenmelidir.

Erkek sistit vakalarının çoğunda erken tedavi sorunu etkili şekilde çözmektedir.

Menopoz sistit riskini artırır mı?

Menopoz geçirmiş ya da geçmekte olan kadınlarda, üretra ve mesane astarı, östrojen hormonu eksikliği nedeniyle incelir. İnce astarın enfekte olması, hasar görmesi veya tahriş olması daha olasıdır.

Sistit çocuk sahibi olmayı etkiler mi?

Hayır, sistit erkeklerde veya kadınlarda doğurganlığı etkilememektedir.

Sistit veya idrar yolu enfeksiyonu cinsel yolla bulaşır mı?

Sistit veya idrar yolu enfeksiyonu cinsel yolla bulaşmamaktadır.

Güncellenme Tarihi: 21 Haziran 2019Yayınlanma Tarihi: 26 Mart 2011

Benzer Sağlık Rehberleri