Kronik Yara Tedavisinde Kök Hücre Uygulaması

Kronik Yara Tedavisinde Kök Hücre Uygulaması

Diyabetik ayak, yanık, varis, bası ve yatak yaraları ile enfeksiyon kaynaklı yaralar, kök hücre uygulaması ile tedavi edilebiliyor. Kök hücreler hastanın kendi kanından üretildiğii için yan etki görülmüyor ve yıllarca geçmeyen yaralarda dahi kısa sürede iyileşme sağlanabiliyor. Memorial Yara Analizi ve Tedavi Merkezi’nden Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Orhan Babucçu, kök hücre ile kronik yara tedavisi hakkında merak edilen soruları yanıtladı.

Kök Hücre Nedir?

Kök hücre, değişik hücre tiplerine dönüşebilen farklılaşmamış hücredir. Bu hücreler embriyonun temel yapısını oluşturur, ancak doğumdan sonra da vücudumuzda bulunurlar. Yetişkin hayatta kök hücrelerin bulunduğu başlıca dokular; kemik iliği, yağ dokusu ve kandır.

Kök hücre ne işe yarar?

Bir yaranın kapanmasında rol oynayan hücrelerin başında fibroblast denilen ve kollajen üreten hücreler, endotel denilen damar oluşturan hücreler ve keratosit denilen derinin üst tabakasını oluşturan hücreler gelir. Kemik iliğinden ya da yağ dokusundan elde edilen kök hücreler bu bölgeye verildiğinde, o bölgenin şartlarına göre kök hücre ihtiyaç duyulan hücre tiplerine dönüşür ve yara iyileşmesi belirgin şekilde hızlanır.

Neden kök hücre?

Burada “Hangi tip hücreye ihtiyaç varsa neden doğrudan o hücre verilmiyor? Sonuçta kök hücre yine o hücreye dönüşmeyecek mi?” soruları akla gelmektedir. Elbette tüm bunlar mümkün olabilmektedir, hatta bugün deri yaması işleminde bu uygulama yapılmaktadır ancak kişi ile aynı yaşta hücreler oraya getirilmektedir. Yani çoğalma ve kollajen üretme kapasiteleri azalmış hücreler verilmektedir. Oysa kök hücre verildiğinde oluşan hücreler gerçek anlamda yeni doğmuş hücrelerdir.

Kök hücre nereden elde edilir?

Yağ dokusu ve kemik iliği en yaygın kullanılan kaynaklarıdır. Yağ dokusu minyatür bir liposuction (yağ alma) işlemi ile alınır. Kemik iliği ise o bölge uyuşturulduktan sonra bir enjektör vasıtası ıle leğen kemiğinden alınır. Aslında kemik iliği adı verilen şey bu bölgeden alınan kandır. Her iki işlem de oldukça basit ve tehlikesizdir.

Kök hücre uygulaması ne kadar zaman alır?

Kişiden yağ dokusu ya da kemik iliği alındıktan sonra özel sistemlerde bu dokulardaki kök hücreler ayıklanır ve 1-2 ml lik bir sıvı içerisinde toplanır. Bu işlem yaklaşık 2-3 saat sürer. Elde edilen kök hücreler hemen yara bölgesine verilir. Ardından hasta taburcu olmakta, kısa süre içinde iş ve sosyal yaşamına geri dönebilmektedir.

Kök hücre tedavisi ne zaman yapılır?

Yara tedavisinde kök hücre ilk seçenek değildir. Altta yatan hastalıkların tedavisi, iyi bir yara bakımı ve düzenli kontrollerle yaraların büyük bir bölümü iyileşebilir. Kök hücre tüm bu işlemlere cevap vermeyen yaralarda kullanılır.

Kök hücre tedavisinin, alanında uzman doktorlar ve tam donanımlı merkezlerde uygulanması gerekmektedir.

 

Güncellenme Tarihi: 15 Aralık 2016Yayınlanma Tarihi: 15 Aralık 2016

Benzer Sağlık Rehberleri