Meme Kanseri Tedavisinde Onkoplastik Cerrahi Dönemi

Türkiye’de 10 kadından birini etkileyen meme kanserinin teşhis ve tedavi süreci, hastaları psikolojik olarak olumsuz etkiliyor. Vücudun cinsel kimliğini oluşturan parçasını kaybetme korkusu, kadınları ağır bir depresyon riski ile karşı karşıya bırakıyor.

Meme kanseri cerrahisinde uygulanan yeni yöntemler, meme kayıplarının önüne geçilmesini sağlıyor. “Onkoplastik Cerrahi” olarak adlandırılan yeni cerrahi tedavi yöntemleri,  meme kanserini tedavi etmenin yanı sıra, kadınların memelerini kaybetme riskini ortadan kaldırarak yaşam kalitesini yükseltiyor.

Memorial Kayseri Hastanesi Genel Cerrahi Bölümü’nden Doç. Dr. Alper Akcan, meme kanseri tedavisi hakkında bilgi verdi.

Modern meme cerrahisinde amaç meme kaybını önlemek

Meme kanseri, kadınlar üzerinde sadece tanısı konulduktan sonra değil, tedavisi tamamlandıktan sonra da ağır psikolojik sorunlara neden olan bir hastalıktır. Kanserli memenin ameliyatla alınması sonucu hastalarda ağır depresyon görülebilir. Hastanın moral düzeyini olumsuz etkileyen ve yaşam kalitesini düşüren bu durum, onkoplastik cerrahi sayesinde artık sorun olmaktan çıkmaktadır. Onkolojik cerrahi ile plastik cerrahinin birleşmesi ile uygulanan yöntem sayesinde hastalar, ameliyat sonrası sağlığına kavuşarak kozmetik açıdan da güzel bir görünüm kazanmaktadır. Bu sayede, hastalar ameliyat sonrası psikolojik travmaya maruz kalmadan normal yaşamlarına geri dönmektedir.

Onkolojik ve estetik cerrahi bir arada

Meme kanserli hastalar yalnızca kanser tanısı nedeniyle değil, meme ameliyatları sonrası ortaya çıkan meme kayıpları nedeniyle de ağır psikolojik sorunlar yaşamaktadır. Hastaların moralini önemli ölçüde etkileyen bu durum, onkoplastik cerrahi sayesinde ortadan kalkmaktadır. Onkoplastik meme cerrahisi, modern meme cerrahisinde meme kaybına yol açmadan meme kanserini tedavi etmek amacından yola çıkılarak; cerrahi ile birlikte, memede daha iyi bir estetik sonuç yaratacak girişimin birlikte uygulanması şeklinde yapılmaktadır. Onkolojik ve plastik cerrahi prensiplerinin birleştirilmesiyle uygulanmaya başlayan bu yöntemlerle, daha önce kanser nedeniyle memesini kaybetmiş kadınların yeni bir memeye kavuşması da sağlanmaktadır.

Meme küçültme ve protezle meme onarımı da sağlanabiliyor

Meme kanseri ameliyatlarında, aynı anda hem meme kanserini tedavi etmek hem de meme küçültme ameliyatına ihtiyaç duyan hastalarda memeyi ideal ölçülerine kavuşturmak mümkündür. Bu sayede hastaların ameliyat sonrası morali yükselmektedir. Hastalar tedavileri ile birlikte yaptırdıkları meme küçültme ameliyatları sayesinde sırt ve omuz ağrıları, hareket kısıtlılığı gibi sorunlardan da kurtulmaktadır. Meme onarımında çok önemli bir alternatif de protez kullanılmasıdır. Protez ile meme onarımı, ameliyat süresinin kısa ve teknik olarak basit bir yöntem olması nedeniyle tercih edilmektedir.

Güncellenme Tarihi: 17 Mayıs 2013Yayınlanma Tarihi: 17 Mayıs 2013

Benzer Sağlık Rehberleri