Modern Toplumların Hastalığı Varis

Damar hastalıkları arasında en sık görülen varis bir toplar damar hastalığıdır. Erişkin nüfusun yaklaşık %15'inde rastlanmaktadır. Kelime anlamı olarak; deri altındaki toplar damarların genişleyip kıvrımlı bir hal alması ve görünür hale gelmesidir.

Varislerin Tedavisi

Bacak adalesini kuvvetlendiren jimnastik yapılması, ayağın yükseğe kaldırılması, varis çorabı kullanılması, diyet ve yaşam tarzının değiştirilmesi (zayıflama, aşırı oturarak veya ayakta uzun zaman durarak çalışmaktan sakınmak), aşırı sıcaktan korunma, soğuk duş (günde iki kez, topuktan başlayarak yukarı doğru) gibi uygulamalar varislerin ilerlemesini yavaşlattığı gibi hastanın rahatlamasını da sağlayabilir. Tüm bu önlemlere rağmen gerek fonksiyonel gerekse kozmetik nedenler ile ileri tedaviler önerilebilir.

Lazer Tedavisi

Çok ince, kılcal varisler için yararlı olmaktadır. Bu tedavi hastanemiz Deri Hastalıkları Departmanı'nda yapılmaktadır.

Skleroterapi (Enjeksiyon ile Kurutma)

Enjeksiyon ile kurutma, hastaneye yatmadan yapılabilir. Bazı durumlarda ameliyattan sonra tamamlayıcı tedavi olarak da, nükslerin tedavisinde sıklıkla kullanılmaktadır.

Mikro Cerrahi

a. Mini Cerrahi: Estetik amaçlı olarak yapılan bu yöntemde mevcut varisler çok küçük kesiler ile temizlenir.

b. Makro Cerrahi:Çok ilerlemiş olan varisler ve varis yaralarında, mevcut varislerin ana damarlarını boydan boya çıkaran geniş ameliyatlar yapılabilir. Yüzeyel ve derin ven tıkanmalarını arttırması nedeni ile varisleri bulunan kadın hastaların, ağızdan alınan doğum kontrol haplarını kullanmaları sakıncalıdır.


Kaynak: http://www.bingursonmez.com

30 Nisan 2009

Benzer Sağlık Rehberleri

CANLI DESTEK