Okula Güzel Bir Başlangıç

Eylül ayının gelmesi ile birlikte aileleri de okul telaşı sardı. Defterinden kitabına, okul giysilerinden servisine alınması ve ayarlanması gerekli birçok şey var. Ancak çocuğun okuldaki ilk gün için hazır olmasını giysilerden ve servis güzergahından çok daha önemli olduğu unutulmamalıdır. Özellikle de okula yeni başlayan çocukların duygusal ve zihinsel olarak hazırlanmaları gereklidir. Sınıfa stres ve gerilim içinde girerse yeni şeyler öğrenmekten zevk alması da çok zor olacaktır. Memorial Şişli Hastanesi Pedagoji Bölümü’nden Pedagog Dr. Melda Alantar çocukların okula güzel bir başlangıç yapması için bazı önerilerde bulundu.

Çocuklar neden okuldan korkar?

Genellikle okulu reddeden öğrenciler, anne ve babalarıyla yakın ilişki içinde olan, endişe ve korku yaşayan çocuklardır. Okul başarısı veya sosyal ilişkiler konusunda sorunlar yaşayan çocuklar okula gitmeyi reddedebilirler. Pek çok çocuk okul ortamında aşağılanma, dışlanma, zorbalık gibi durumlarla karşılaşmaktadır. Bazı çocuklar ise televizyon izleyerek, oyun oynayarak eğlenceli zaman geçirdikleri için evde kalmayı tercih ederler. Eğitim kademeleri arasında geçiş yapan çocuk ve ergenler ( örneğin ilköğretimden liseye geçiş yapan öğrenciler ) de yoğun stres yaşayabilir. Tüm bu etmenler okulu reddetmenin ortaya çıkmasında etkili olur.

Okul korkusu nelere sebep olabilir?

Okul fobisi müdahale edilmediği takdirde, kronik okulu reddetme sorununa dönüşebilmektedir. Kronik okulu reddetme sorunu ise, aile içinde huzursuzluğun yanı sıra akademik başarısızlığa, okula uyumsuzluğa, yetersiz akran ilişkilerinin ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Yetişkin dönemde de yüksek okul ya da iş ortamına uyum sağlayamama, panik atak, psikolojik ve psikiyatrik sorunlara yol açabilir.

Anne-baba ve öğretmenlere düşen görevler nelerdir?

Okul olgunluğu çocuğun bedensel, duygusal, zihinsel ve sosyal anlamda okula hazır olması anlamına gelmektedir.

  • Yetişkinler çocuğun güçlü yönlerini fark etmeli ve ona bu özelliklerini kullanması için destek olmalıdır. Anne-babanın en önemli görevlerinden biri de, çocuklarına bağımsızlığa ulaşmalarında yardımcı ve yol gösterici olmaktır.
  • Anaokuluna ilk kez giden çocuğun ailesi ayrılık sahnesini kısa tutmalı, onu sevdiğini söyleyip okulda mutlu ve güvende olduğunu belirtmeli ve gün sonunda onu gelip alacağını anlatmalıdır.
  • Özellikle lise döneminde okul seçiminde çocuğun görüşü alınmalı, ilgi ve yetenekleri göz önünde bulundurulmalıdır.
  • Okul açılmadan önce yapılan alışverişlerde çocuğun da bulunması, gerekli malzemelerin alınmasında öğrenciye seçim yapma hakkının tanınması, onun okula başlama sürecinde etkin olarak yer almasını sağlar.
  • Aile, öğrenmenin ve okulun önemli olduğunu çocuğa belirtmelidir. Okulun açılış törenine aile bireylerinin de katılması çocuğu rahatlatır.
  • Öğrenci baş ve karın ağrısı, mide bulantısı gibi fiziksel rahatsızlıklar nedeniyle okula gitmeyi reddediyorsa, öncelikle çocuk hastalıkları uzmanı tarafından muayene edilmelidir. Eğer okula gitmesini engelleyen tıbbi bir rahatsızlık yoksa, çocuğun okula devam etmesi sağlanmalıdır.
  • Anne-baba sabırlı davranmalı, anlayış göstererek çocukla konuşmalı ve okula gitmeyi neden reddettiğini araştırmalıdır. Öğrenci sınav endişesi, arkadaşlarının kendisiyle alay etmesi gibi belirgin bir sorundan söz ediyorsa; aile, öğretmen ve okul psikoloğu ile konuşarak sorunu çözebilmek için birlikte uygun bir plan geliştirmelidir.
  • Evde kalmak isteyen çocuğun televizyon izleme, oyun oynama gibi etkinlikleri kısıtlanarak, okula gitmenin evde kalmaktan daha eğlenceli olduğu gösterilmelidir.
  • Öğretmenler destekleyici, sevgi dolu, etkin olarak düzenlenmiş sınıf ortamı yaratarak, ailesinden ayrılmayı istemeyen çocuğu kapıda karşılayarak, küçük çocuklar için çıkartma ve benzer küçük hediyeleri kullanarak, sorunun çözümüne katkıda bulunabilirler.
Güncellenme Tarihi: 06 Eylül 2010Yayınlanma Tarihi: 06 Eylül 2010

Benzer Sağlık Rehberleri