Onkoplastik Cerrahi Yöntemleri Meme Kanseri Tedavisinde Yüz Güldürüyor

Memorial Kayseri Hastanesi Genel Cerrahi Bölümü’nden Doç. Dr. Alper Akcan meme kanserinde onkoplastik cerrahi yöntemleri hakkında bilgi verdi.

Günümüzde kadınların en büyük korkularından biri de meme kanserine yakalanıp, memesiz kalmak. Tıpta geliştirilen yeni cerrahi tedavi yöntemleriyle artık meme kayıplarının da önüne geçilmektedir.

Kadınların en büyük korkusudur meme kanserine yakalanmak ve memesiz kalmak. Günümüzde meme kanseri tedavisinde cerrahi, birinci seçenek olarak yerini korumakla birlikte “Onkoplastik Cerrahi” olarak adlandırılan yeni cerrahi tedavi yöntemleri kadınların memelerini kaybetmelerinin önüne geçmektedir. Tüm dünyada, hekimlerin ilgisi meme kanserini tedavi etmenin yanı sıra, hastaların yaşam kalitesini korumaya ve hatta yükseltmeye yönelmektedir.

Modern meme cerrahisi meme kaybına yol açmadan tedaviyi amaçlıyor

Meme kanserli hastaların sıkıntısı, sadece kanser tanısının yarattığı sorunlar değildir. Memenin ameliyatla alınması (mastektomi) çoğu kadında ağır psikolojik etkilere sebep olabilmektedir. Bu moral bozucu durum, onkoplastik cerrahi sayesinde artık ortadan kalkmaktadır. Bu konuda dünyaca ünlü, İtalyan meme cerrahı Prof. Dr. Umberto Veronesi’nin "Meme kanseri konusunda bilinçli ve erken tanı programlarına katılmış olan kadınlar, uygun ve hassas bir tedavi ile ödüllendirilmelidirler; ağır ve sıklıkla kabul görmeyen tedavilerle cezalandırılmamalıdır" sözü son derece önemlidir. Modern meme cerrahisinde meme kaybına yol açmadan meme kanserini tedavi etmek asıl amaçtır. Onkoplastik meme cerrahisi tanımı; meme kanseri nedeniyle yapılacak cerrahi bir girişimle birlikte, memede daha iyi bir estetik sonuç yaratacak girişimin beraber planlanması demektir.

Onkolojik cerrahi ve plastik cerrahi prensiplerinin birleştirilmesiyle uygulanmaya başlayan bu yöntemlerle kanser tanısı alan hastalar kozmetik olarak çok daha güzel bir memeye kavuşurken, daha önceden meme kanseri nedeniyle memesini kaybetmiş kadınların ise yeniden bir memeye kavuşmaları sağlanmaktadır.

Eş zamanlı meme onarımı sık tercih ediliyor

Meme rekonstrüksiyonu yani yeniden meme yapılması, meme kanseri nedeniyle yapılan ameliyat ile eş zamanlı olabileceği gibi, kemoterapi ve radyoterapi gibi ek tedaviler bittikten sonra ilerleyen zamanlarda da yapılabiliyor. Günümüzde daha çok tercih edilen teknik, psikolojik sonuçlarının daha iyi olmasından dolayı eş zamanlı meme onarımıdır. Hastanın sırtından ya da karnından alınan ve kas-deri içeren doku parçaları kullanılarak yeniden meme yapılmaktadır.

Meme onarımında kullanılan alternatif yöntemlerden biri de protez uygulaması

Özellikle iri memeli kadınlarda gelişen meme kanserlerinde aynı anda hem meme kanserini tedavi etmek hem de iki memeyi de ideal ölçülere küçülterek hastayı ameliyat odasından son derece mutlu bir şekilde çıkarmak mümkündür. Hastalar bu yöntemle hem kanser ameliyatı olup,  hem de yıllardır büyük meme nedeniyle yaşadıkları sorunlardan da (meme, sırt ve omuz ağrısı, hareket kısıtlılığı v.b.) kurtulmaktadırlar. Meme onarımında bir diğer alternatif protez kullanılmasıdır. Protez ile meme onarımı, ameliyat süresinin kısa ve teknik olarak basit bir yöntem olması nedeniyle tercih edilmektedir.

Güncellenme Tarihi: 22 Mayıs 2013Yayınlanma Tarihi: 22 Mayıs 2013

Benzer Sağlık Rehberleri