Prostat Muayenenizi Aksatmayın!

Prostat hastalıkları ile mücadelede erken teşhis çok önemlidir. Özellikle prostat kanseri erken dönemde belirti vermeyen bir hastalık olduğu için 40 yaşından itibaren her erkeğin yıllık prostat muayenesini aksatmadan yaptırması gerekmektedir. Memorial Dicle Hastanesi Üroloji Bölümü Uzmanları, prostat hastalıklarının erken teşhisini sağlayan düzenli prostat muayenesinin önemi hakkında bilgi verdi.

Prostat hastalıkları yaşa bağlı olarak değişir

Prostat, erkeklerde, ergen dönemden itibaren büyüyerek görev yapmaya başlayan, ortalama 25 yaşına kadar fonksiyonları artan ve daha sonra faaliyetinde yavaş yavaş azalma görülen bir organdır. Yaş ile birlikte gelen aktif cinsel yaşam nedeniyle prostatla ilgili görülmeye başlayan hastalıklar da ortaya çıkar. Prostat hastalıkları genç ve orta yaşlarda daha çok iltihabi hastalıklar olarak kendini gösterir. İleri yaşlarda ise büyümeye bağlı olarak iyi huylu büyüme ve prostat kanseri oluşabilir. Prostat hastalıkları ve kanserleri çok değişik derecelerde görülebilir. Özellikle iyi huylu prostat büyümesi bazen hastada herhangi bir soruna neden olmazken, özellikle prostat kanseri erken dönemde tespit edilmediğinde yaşamı tehdit edici sonuçlara neden olabilir.

Prostat kanseri sinsice ilerleyebilir

Prostatta meydana gelen kanser olmayan büyümeler, kısaca BPH olarak tanımlanmaktadır. Prostatın büyüyerek idrar akışını yavaşlatmasına ya da tamamen tıkanmasına yol açan BPH, idrar yolu iltihabının gelişip ilerlemesine ve kanama olasılığının artmasına da neden olabilmektedir. Prostat kanseri ise sessiz ve sinsi seyreden bir hastalıktır. Kanser hastada idrar yolu şikayetlerine, hastalığın geç evresinde yol açmaktadır. Bu nedenle idrar yolu sorunları nedeniyle doktora başvuran kişilerde, kanser hastalığının ileri evreye ulaşmış olduğu belirlenmektedir.

Elle muayene kanserin erken teşhisi için önemli

Prostat kontrolünde total PSA (Prostat Spesifik Antijen) seviyesinin ölçülmesi ve rektal yoldan prostatın muayenesi gereklidir. Bu şekilde prostatın büyüklük ve kıvamı açısından değerlendirilmesi de mümkün olmaktadır. Çünkü prostatın sertliği kanser açısından uyarıcı bir bulgudur ve bu sertliği tespit etmenin elle muayene dışında bir yolu bulunmamaktadır. Bunun yanında hastadan gerekli görüldüğünde idrar tetkiki, kreatinin ve idrar akımının hızının ölçümü, ultrasonografi ve PSA’nın diğer alt tipleri ile ilgili tahliller de istenmektedir.

08 Ekim 2013

Benzer Sağlık Rehberleri

CANLI DESTEK