Ses Kısıklığı Birçok Hastalığın Habercisi Olabilir

Ses; günlük yaşamımızda büyük önem taşıyan, kişiler arası iletişimi sağlayan kişiye özgü bir oluşumdur. Ses hastalıklarında en sık belirti ses kısıklığıdır. Ses kısıklığı, sesin boğuk, kısık, pürüzlü, çatallı, dalgalı olması olarak tarif edilebilir. Ses hastalıklarına sesin yoğun olarak kullanıldığı meslek gruplarında daha çok rastlanır ve birçok hastalığın habercisi olabilir.

Memorial Diyarbakır Hastanesi Kulak Burun Boğaz Bölümü Uzmanları, ses kısıklığı hakkında bilgi verdi.

Ses kısıklığının birçok önemli nedeni vardır

Enfeksiyon,alerji, sigara, reflü, öksürük, yüksek ses ile konuşma gibi nedenler ses kısıklığına neden olabilir. Guatr cerrahisi, kalp cerrahisi, göğüs cerrahisi gibi ameliyetlar sonrası ses kısıklığı gelişme riski vardır. Ayrıca nörolojik bozukluklar, psikolojik hastalıklar, genetik sendromlar, ergenlik dönemi, hipotiroidi, gebelik, yaşlılık, hipertansiyon ilaçları, hormonlar, doğum kontrol hapları, nodüller, polipler ve kötü huylu tümörler ile de görülebilir.

Uzun süren ses kısıklığı kanser belirtisi olabilir

Ses kısıklığının başlangıcı, süresi, uygulanan tedavileri, daha önce ses kısıklığının olup olmadığı, sigara kullanımı, hastanın mesleği, sistemik hastalıkları, genetik özellikleri, geçirdiği cerrahi girişimleri, hastanın psikolojik durumu  değerlendirilmelidir. Seste değişikliğe neden olabilecek burun tıkanıklığı, bademciklerde büyüklük, ses tellerinde patolojiye neden olabilen farenjit, sinüzit, alerjik rinit araştırılmalıdır. Poliklinik şartlarında endoskopik olarak ses tellerinde nodül, polip, kanser, reflü ya da ses oluşumu sırasında kapanma bozukluğu olup olmadığı değerlendirilir.

Ses kısıklığı tedavisini hafife almayın!

Ses kısıklığında ses istirahati önemlidir. Enfeksiyon, alerji,  reflü, psikojenik ses kısıklığı gibi durumlarda ilaç tedavisi verilir. Ses telinde oluşan nodül ve polibin tedavisinde, tek taraflı ses telinin çalışmadığı durumlarda,  nörolojik  ses kısıklıklarında, ses teli cerrahisi öncesinde ve sonrasında ses terapisinden fayda görülebilir.Hastalığın durumuna göre botoks tedavide kullanılabilir. Ses teline cerrahi işlem gerekliyse geciktirilmemelidir.

Erken evre ses teli kanserinde kısa süreli cerrahi yeterli iken ileri evre ses teli kanserlerinin tedavisinde ise evreye göre açık yada kapalı teknik cerrahi, radyoterapi ve kemoterapi olarak değişmektedir. Ses kısıklığı 10 günden uzun sürüyorsa mutlaka KBB doktoruna başvurulmalıdır.  

Ses kısıklığı yaşamamak için bu önerilere dikkat

  • Ses kısıklığı ortaya çıktığında konuşmaktan çekinin.
  • Sigara içmeyin.
  • Bol su tüketin.
  • Acılı, baharatlı, ekşi gıdalardan ve  asitli içeceklerden kaçının.
  • Yüksek ses ile uzun sureli konuşmalar yapmamaya çalışın.
  • Alkollü ve kafeinli gıdalardan uzak durun.
  • Tok olarak uyumayın.
Güncellenme Tarihi: 30 Temmuz 2013Yayınlanma Tarihi: 30 Temmuz 2013

Benzer Sağlık Rehberleri