Sigara Ve Obezite Varise Davetiye Çıkarıyor

Varis, kadınlarda kozmetik bir sorun olmaktan çok sağlığı tehdit eden önemli bir rahatsızlıktır. Kadınlarda erkeklere oranla 4 kat daha fazla görülmektedir.

Bu durumun sebepleri arasında;başta genetik eğilim olmak üzere, kadınların hormon dengesinin farklı oluşu, gebelik ve evde hareketsiz kalmak gibi durumlar yer alıyor. Memorial Diyarbakır Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Bölümü uzmanları, varis ve tedavi yöntemleri hakkında bilgi verdi.

Varis, kirli kanı kalbe taşıyan toplardamarın aşırı genişlemesine bağlı olarak oluşmaktadır. Toplardamarlar, kan akışının kalbe doğru tek yönlü olmasını sağlayan kapakçıklar içerir. Toplardamarlarda oluşan tıkanıklıklar ve aşırı basınç, bu kapakçıkların düzgün kapanmasını engelleyerek geriye doğru kaçaklara sebep olur. Sonuçta bacaklardaki yüzeysel toplardamarlar genişler, uzar ve büklümlü, yeşil-mavi renkli bir görüntü ile varisler oluşur.

Bacaklardaki kaşıntı varis belirtisi olabilir

Varis genellikle, uzun süre ayakta durmak, ayakları sarkıtarak hareketsiz oturmak, gebelik, şişmanlık ve toplardamarlarda oluşan tıkanıklıklar nedeni ile ortaya çıkar. Gece ayaklarda ağrı hissedilmesi, kramplar, kaşıntı, kıllanmada azalma, ciltte renk değişikliği ve yara oluşması varisin en belirgin bulgularıdır.

Kadınlarda erkeklere oranla 4 kat daha fazla görülür

Varisin kadınlarda, erkeklere oranla daha fazla görülmesinin temel nedeni genetiktir. Kadınlarda hormon dengesinin farklı oluşu, gebelik ve günlük yaşamda ayakta hareketsiz kalma, obezite,kullanılan doğum kontrol haplarının toplardamar tıkanıklıklarını tetikleyici yan etkilerinin olması gibi bazı faktörlerde kadınlarda görülme sıklığını artırmaktadır.

Her varis cerrahi müdahale gerektirmez

Son dönemde Kalp ve Damar Cerrahisi’ndeki teknolojik gelişmelere paralel olarak, varis tedavisinde uygulanan yöntemler de değişmiştir. Geçmişte, çok önemli bir damar olan “safen venin”in tamamen çıkarılarak yapıldığı ameliyatların yerini günümüzde daha koruyucu yöntemler almıştır. Ayrıca varis tedavisinde,  mikrocerrahi, lazer fototerapi, skleroterapi ve köpük tedavisi gibi cerrahi olmayan müdahaleler de sıkça uygulanmaktadır.

Varis riskini en aza indirin

Dengeli ve kalorisi az besinler tüketilmekle beraber; düzenli olarak yüzmek, yürüyüş gibi bacaklarımızı çalıştıracağımız sporlar tercih etmek, ev işi yaparken bacak hareketleri yapmak, gün içinde aralıklı olarak bacakları dinlendirmek ve gece yatarken  bacaklar hafif yüksekte kalacak şekilde uyumak varis riskini en aza indirmektedir. Ayrıca, obezite ve sigaradan da, varis oluşumunu ve ilerlemesini tetikleyeceğinden uzak durulmalıdır.

Güncellenme Tarihi: 26 Aralık 2011Yayınlanma Tarihi: 26 Aralık 2011

Benzer Sağlık Rehberleri