Sigarasız Ramazan Vücudun Yenilenmesini Sağlıyor

Nikotin bağımlısı birçok kişi, vücudun nikotin açlığını kapatmak için iftar ile birlikte hemen sigaraya sarılıyor. Bir nefes sigaradaki yüzlerce zehir, kişinin hayatından çalarken, oruç tutarken sigara içilmeyen her dakika vücudun yenilenmesi için şans tanıyor. Memorial Ataşehir Hastanesi Göğüs Hastalıkları Bölümü Uzmanları, Ramazan ayında sigara tüketimi hakkında bilgi verdi.

Sigarasız her dakika sizi sağlığa yaklaştırır

Oruç ile birlikte sigarayı bıraktığınız an itibari ile 20 dakika sonra tansiyon ve nabız normale dönmekte ve vücut kendini yenilemeye başlamaktadır. Aynı gün içinde kanda oksijen seviyesi artmaya başlar. 24 saat sonra kalp krizi riski azalmaya başlar. 48 saat sonra tat ve koku duyusu düzelmektedir. Sigara tüketmeden geçen 72 saat sonrasında akciğer kapasitesi artma eğilimine girer, solunum rahatlar. 2 hafta içinde de yürürken, merdiven çıkarken efor kapasitesi artmaktadır. Kısacası 30 günlük ramazan süresi, tekrardan sağlığınıza kavuşabilmeniz için yeterli bir süredir.

 

Sigara ile oruç açmak zararlı

Sigaranın aç karnına içilmesi bazı zararlı maddelerin direkt kana karışmasına ve ardından baş dönmesi gibi sıkıntılara sebep olabilir. Aç karnına içilen sigara mide asidini artırır. Bu durum ülser oluşmasına ya da var olan ülserin artmasına neden olabilir. Sigara, asit artışına neden olabileceği için reflü hastalığına da davetiye çıkarabilir. Gün boyu nikotin tüketilmiyorken iftarla birlikte ardı ardına yakılan sigara, vücutta nikotin yüklenmesinin artmasına ve normal günlerdeki içicilikten daha fazla zarar vermesine neden olabilmektedir.

Çarpıntıya sebep olabilir

İftar ile birlikte içilen nikotinin hızla kana geçmesi, nabız sayısının artmasına ve çarpıntıya sebep olabilir. Kan basıncını yükseleceğinden, tansiyon artar ve kanın oksijen taşıma kapasitesi düşer. Kısacası uzun süren açlık sonrası, sigara içilmesi baş dönmesi, tansiyon dengesizliği ve çarpıntı ile sağlığı olumsuz yönde etkiler.

Nasılsa gün boyu sigara içmedim demeyin!

Gün boyu sigara içmeyip iftar ile birlikte ardı ardına sigara içmeye başlanması bir fayda yaratmaz. Çünkü gün boyu sigara içmeyen kişiler, nikotin açlığını gidermek için iftar ile birlikte sık sık ve derin derin nefes çekerek nikotini tüketirler. Bu kadar sık ve dumanı içine hızla çekmek sağlığa daha fazla zarar verilmesine neden olacaktır.

30 gün bağımlılığı yok etmek için yeterli

30 günlük oruç süresi sigarayı bırakmak için yeterli bir süredir. Belki bu sürede psikolojik bağımlılık kaybolmayabilir. Bu durumda kişinin kendisini tutması ve bunu gerçekten istemesi gerekmektedir. Kişi, Ramazan ayında sigarayı bırakmayı hedefliyor; ancak bunu tek başına yapamayacağını düşünüyorsa tıbbi destek almaktan çekinmemelidir. Hastanelerin göğüs hastalıkları uzmanları tarafından yürütülen sigarayı bırakma polikliniklerinden destek alabilirler. Bu birimlerde önce sigara bağımlılığının tipi ve derecesi belirlenir. Daha sonra gerekli, görülürse kan, akciğer filmi, solunum testi gibi tetkikleri yapılır. Son olarak da sigaranın bırakılabilmesi için kişiye en uygun tedavi planı oluşturulur.

Sigarayı çağıran şeylerden uzak durun

Sigarayı bırakmak için, sigaradan uzak tutacak alanlara yönelmek gerekir. İftar sonrasında bir takım kuruyemiş, bisküvi gibi şeyler ile oyalanma sağlanabilir. Çay ve kahve gibi içecekler eğer sigara içme isteğini artırıyorsa içilmemelidir. Bu dönemde bol bol su tüketin ve sebze-meyve tüketiminizi artırın. Evde, işte sigarayı hatırlatacak küllük, çakmak gibi eşyalar ortadan kaldırılmalıdır. Nikotin bantları da sigarayı bırakmada kullanılabilecek etkili yöntemlerdendir. Yine bu dönemde sigara içilen ortamlardan da uzak durmak gerekir.

Güncellenme Tarihi: 24 Haziran 2015Yayınlanma Tarihi: 24 Haziran 2015

Benzer Sağlık Rehberleri