Sivilce nasıl geçer? Sivilce izlerine ne iyi gelir?

Sivilce nasıl geçer? Sivilce izlerine ne iyi gelir?

Sivilce, ergenlik döneminden itibaren her yaş grubunda, kadın ve erkeklerde görülebilen cilt hastalıkları arasında yer almaktadır. Son derece hassas bir cilt problemi olan sivilcenin tedavisinde, kulaktan dolma bilgiler etkili olmayabileceği gibi sivilce izlerinin oluşmasına da yol açabilir. Bu nedenle kalıcı sivilce izlerinin oluşmaması için doğru sivilce tedavisi uygulanmalıdır. Memorial Dermatoloji Bölümü uzmanları sivilce oluşumunun nedenlerine, sivilcenin nasıl geçeceğine, tedavi yöntemlerine dair bilgi verdi.

Sivilce (Akne) nedir?

Halk arasında sivilce olarak bilinen ergenlik çağının en sık rastlanan cilt problemlerinden olan "akne vulgaris" kıl folikülü ve buna bağlı yağ bezlerinin tekrarlayan bir hastalığıdır. Akneler derinin yağlı bölgeleri olan kısımlardan çoğunlukla yüz, sırt, boyun, göğüs bazen de omuzlarda ve kalçalarda  ortaya çıkar.  

Sivilce hayati bir problem olmamakla birlikte kişinin psikolojisini ve sosyal hayatını önemli ölçüde etkileyebilir. Akne bazı kişilerde yaşam boyu tedavi gerektiren kronik bir sorun haline gelebiliyor. Bu nedenle akne tedavisinin doktor kontrolünde ve düzenli olarak yapılması öneriliyor.

Sivilce oluşumunun yol açtığı cilt sorunlarına özellikle ergenlik döneminde rastlansa da daha ileri yaşlarda sivilce oluşumu gözlenebilir. Sivilce problemi ergenlik dönemindeki gençlerin yüzde %85’inde az ya da çok, farklı oranlarda görülebilir.

Sivilce problemine erken çocukluk döneminde de anne sütünden çocuğa geçen hormonların etkisiyle  rastlanabilir. Ergenlik dönemi hastalığı olarak bilinen akne problemi erişkin dönemde de görülebilir. Yetişkinler sivilce ile daha kolay mücadele edebilirken, ergenlik sivilceleri bireylerin psikolojik bozuklukları artabilmekte çoğunluğu 12-18 yaş aralığında olan kişiler bu konuda oldukça zorlu bir süreç geçirebilmektedir.

Sivilce (Akne) neden çıkar?

Sivilce oluşumuna yol açacak birçok faktör yer almaktadır. Akne oluşumuna neden aşağıdaki gibi sıralanabilir:

  • Genetik yatkınlık,
  • Hormonal faktörler,
  • Stres ve endişe oluşturan faktörler,
  • Yanlış kozmetik ürünlerinin kullanılması,
  • Çeşitli rahatsızlıklar neticesinde oluşabilir.

Sivilce oluşumunun en önemli nedeninin genetik yatkınlık olduğu bilinmektedir. Hormonal faktörler, yağ bezlerinin salgılanmasında artışa sebep olarak sivilce sorununa yol açabilir.

Deri üzerinde bulunan yağ bezi kanalları, fazla yağ bezi salgısı nedeniyle tıkanarak, siyah nokta (açık komedon) ile kapalı komedon (beyaz küçük kabarcıklar) oluşturur.

Deride meydana gelen bu yapılar, ciltte az sayıda var olan bakterilerin çoğalması için ortam meydana getirmekte ve iltihaplı sivilcelere neden olabilmektedir. Bazı durumlarda deri altı sivilce sorunuyla karşılaşılabilmektedir.

Hormonal problemi olan kişilerde sivilce sorunuyla birlikte tüylenme, saçlarda dökülme ve adet düzensizliği gibi durumlar da görülebilir. Sınav öncesi ve sınav dönemleri gibi öğrencilerin endişe kaynağı olan faktörler de sivilce oluşumuna neden olabilmektedir. Öğrenciler genellikle, aknelerinin sınav öncesi veya sınav dönemlerinde arttığını fark ederler. Tüm bunlarla birlikte insanların stres altında iken de akneleri ile oynama yatkınlıkları vardır.

Sivilce, aynı zamanda çeşitli hastalıkların belirtisi olabileceği için uzman kişiler tarafından muayene edilmesi gerekir. Sivilce tedavisine başlamadan önce çeşitli testlerin yapılması, sivilce oluşumuna zemin hazırlayan başka hastalıkların olup olmadığının belirlenmesi açısından önemlidir.

Sivilce bulaşıcı mı? Sivilcede ilaç tedavisi var mı?

Sivilce bulaşıcı değildir. Sivilceler tedavi edilmediği takdirde veya sivilce ile oynanıp sıkılırsa iz bırakma eğilimi artabilir. Sivilce tedavisinde kullanılan ilaçlar vardır. İlaç tedavisi kişiye göre değişir. Sivilcenin şiddeti, yerleşim yeri, kişinin cinsiyeti ve yaşına göre tedavi seçilir.

Krem tedavisi :

Komedon da denilen siyah ve beyaz noktaları temizlemek için salisilik asit , benzoil peroksit , retinoik asit , azeleik asit gibi etken maddeleri içeren kremlerden faydalanılmaktadır. İltihaplı sivilceler için eritromisin ,  klindamisin , tetrasiklin , sodyum sülfasetamid , nadifloxasin içeren antibiyotikli kremler kullanılabilir. Ayrıca hem komedon hem iltihaplı lezyonlara etki eden kombinasyonlardan oluşan kremler de bulunmaktadır. Bellirli bir fayda için en az sekiz haftalık bir tedavi gerekir.

Sistemik tedavi :

Orta ve şiddetli akne vakalarında genellikle ağız yoluyla da ilaç kullanmak gerekmektedir. Antibiyotiklerden en sık kullanılanlar azitromisin ve tetrasiklin grubudur.  Ayrıca A vitamini derivesi olan isotretinoin tedavisi de sistemik olarak kullanılmaktadır.

Diğer tedaviler

Bunlardan başka akne için lazer ve peeling (kimyasal cilt soyma ) cilt bakımı gibi tedaviler de yapılabilmektedir.

Tedavinin ne süreyle ve ne şekilde kullanılacağı akne şiddetine, hastanın cilt tipine göre değişebileceği için mutlaka doktor kontrolünde kullanılması gerekmektedir.

Sivilce nasıl yok olur? Yüzdeki sivilceler nasıl geçer?

Ergenlik döneminde ya da sonrasında oluşan psikolojik sıkıntılılara neden olabilen sivilceli yüzden kulaktan dolma bilgilerle kurtulma yollarını denemek başarısızlıkla sonuçlanabilmektedir. Yüzdeki sivilceleri doğru bir şekilde tedavi etmek, sonrasında iz kalmaması ve daha çok alana yayılmaması açısından son derece önemlidir. 

Sivilcelerin üzerine kapatıcı sürmek uzun vadeli, kalıcı bir çözüm değildir. Uzman olmayan kişilerin 'Sivilce nasıl geçer?' sorusuna yanıt olarak sadece doğal yöntemlerle sivilcenin nasıl geçeceğine ilişkin önerilerine, bir günde sivilcenin evde geçebileceği, sivilce lekelerinin sadece doğal yöntemlerle silinebileceği şeklindeki açıklamalarına itibar edilmemelidir. Sivilcelere kesin çözüm için uzman kişiler tarafından akne tedavisi yapılması sağlıklı olacaktır.

Sivilcenin kaybolması ne kadar zaman alır?

Sivilcenin (Akne vulgaris) kaybolması için kullanılan en etkili ürünlerde dahi herhangi bir ciddi ilerleme görebilmek için uzun bir süre geçmesi gerekebilir. Sivilce probleminden kurtulmak için genellikle birkaç aylık bir tedavi gerekir. Birçok faktörden dolayı sivilceye olan eğilim yeniden tedavi olma gereksinimi doğurulabilir. Bu yüzden sivilce tedavisinde sabırlı olmak, tedavinin düzenli olarak uygulanması ve doktorların önerilerinin dinlenmesi önerilir.

Sivilceyi sıkmak doğru mu?

Sivilcelerin sıkılmasının temizlenmelerine yardımcı olabileceği düşüncesi doğru değildir. Zira sivilcelerin sertçe sıkılması deriye zarar verir, enfeksiyonun yayılma olasılığını artırır ve dolayısıyla sivilcenin iyileşmesini geciktirir.

Bazı durumlarda, kalıcı nedbeleşmeye (doku yitimlerini onarma süreci) sivilcenin yayılmasına yol açabilir. Sivilcenin sıkılması durumunda bölgeye birtakım dezenfektanlar sürülmesi öneriliyor.

Çikolata sivilce yapar mı?

Tıbbi araştırmalar, akneye yol açan herhangi bir özel yiyecek türüne işaret etmemektedir. Yine de sivilcenin, kişisel gözlem olarak herhangi bir gıda tüketildiğinde arttığı düşünülüyorsa o gıdanın tüketilmesinin azaltılması önerilir.

Sivilceye iyi gelen besinler neler?

Omega 3 yağ asitleri içeriğindeki E vitamini ve çinko ile birlikte yara iyileşmesinde ve doku hasarının giderilmesinde rol alarak cilt yaşlanmasının önüne geçer. Hücre yenilenmesinde rol alan Omega 3 yağ asitleri özellikle balıklarda yüksek oranda bulunmaktadır. 

Deniz ürünlerinden sardalya ve somon en iyi Omega 3 kaynaklarındandır. 100 gram sardalya 1,5 gram omega 3 yağ asitlerini içerir. Omega 3 yağ asitlerinin, özellikle aknenin temel sebeplerinden olan inflamasyonu kırıcı etkileri vardır.

Sivilceye iyi gelebilecek cilt dostu besinler arasında probiyotik içeren gıdalar, (yoğurt,peynir,kefir, ayran…) da yer alır. Yeşil çay, azalmış inflamasyon ve azaltılmış sebum üretimi ile ilişkili polifenoller içerir. Yeşil çay ciltteki yağ miktarının azalmasına yardımcı olarak sivilceye iyi gelir. Bununla birlikte zerdeçal, kan şekerini düzenlemeye, insülin duyarlılığını artırmaya ve akneye neden olan bakterilerin büyümesini engellemeye yardımcı olur.

A, D, E  vitaminini içeren besinler; cilt sağlığında önemli rol oynar ve sivilcenin önlenmesine yardımcı olabilir.

Özetle; Omega-3 yağ asitleri, probiyotikler, yeşil çay, meyve ve sebzeler açısından zengin bir diyet; sivilce oluşumuna karşı koruyucu olabilir. A, D ve E vitaminleri ve çinko da aknenin önlenmesine yardımcı olabilir.

Sivilce yapabilecek besinler neler?

Sivilce yapabilecek besinler aşağıdaki gibi sıralanabilir:

Aknesi olan insanlar, akneleri az olan veya olmayan insanlardan daha rafine karbonhidrat tüketme eğilimindedir.

Rafine karbonhidratlar açısından zengin gıdalar şunları içerir:

  • Ekmek, kraker, tahıl veya beyaz un ile yapılan tatlılar,
  • Beyaz pirinç ve pirinç noodle,
  • Beyaz un ile yapılan makarna,
  • Soda ve diğer şekerli içicekler
  • Şeker kamışı, akçağaç şurubu, bal veya agave gibi tatlandırıcılar

Yapılan bir araştırmada sık sık ilave şeker tüketen kişilerde akne geliştirme riskinin % 30 daha fazla olduğu saptandı.

Sütün, kan şekeri üzerindeki etkilerinden bağımsız olarak, akne şiddetini kötüleştirebilen insülin seviyelerini arttırdığı da bilinmektedir. İnek sütü ayrıca karaciğeri akne gelişimine bağlı daha fazla IGF-1 üretmesi için uyaran amino asitler içerir.

Sivilce izlerine ne iyi gelir?

Sivilce izleri varsa, çeşitli lazer ya da kimyasal peeling yöntemleri ile cilt lekelerinde kurtulma işlemi gerçekleştirilir

Sivilce sorunu olan kişilerde sivilce tedavisi yapılmadıysa geriye izler kalmış olabilir. Sivilce izlerinin tedavisi de günümüzde modern yöntemlerle gerçekleştirilebilir. Akne izleri, gözeneklerde aşırı genişleme, çukur ve çöküntü şeklinde olabileceği gibi yüzde kahverengi lekeler şeklinde de olabilir.

Kalıcı sivilce izlerindeki sorun sadece deri yüzeyinde görünen renk veya seviye farkı değildir. Cildin altındaki bağ dokusunda yanlış yapılanma sonucu elastikiyet kaybı, kabalaşma ve çekintilerdir. Bağ dokusu yeniden yapılandırılmazsa, sivilce sebebiyle oluşan izler tam olarak ortadan kaldırılamaz.

Yüzünde renk ve seviye farklılıkları olan kişilerde, lazerle sivilce tedavisi daha etkili olacaktır. Lazer ışını, çeşitli dalga boyları ve frekansları ile istenilen deri seviyesine etki edebilir.

Sivilce ve sivilce izlerini etkili bir şekilde tedavi edebilme yöntemleri bulunmaktadır. Sivilce sorunu varsa önce sivilce tedavi edilmeli, sonrasında sivilce lekesi tedavisi yapılmalıdır. Sivilce tedavisi tamamlanmadan izlerini tedavi etmeye çalışmak, çok da sağlıklı bir sonuç vermeyeceği için bu işlemin adım adım yapılması daha etkili olacaktır.

Doğal yöntemlerde sivilceler geçer mi?

‘Doğal tedavi yöntemleri nedir?’ ‘Sivilceyi ne geçirir?’, ‘Doğal yöntemlerle evde uygulamalar yapılır mı?’, ‘Sivilceye ne iyi gelir? ’sorularıyla sıkça karşılaşılıyor. Evde doğal yöntemlerle sivilcelerden kurtulma maskeleri yetersiz kalabileceği için uzman kontrolünde sivilce leke tedavisi, cilt temizliği ve cilt bakımı yaptırmak, sorunsuz bir sonuç almak için daha uygundur. Erken dönemde tedavi her zaman daha avantajlıdır.

Uzman olmayan kişiler tarafından sivilceleri temizlemek, sivilceleri yok etmek için önerilen yoğurt, diş macunu, sabun köpüğü sürerek saatlerce beklemek gibi uygulamalar tedavi yöntemi değildir. Bu tür uygulamalar, deride enfeksiyonların artmasına, kalıcı kızarıklıklara ya da lekelenmelere neden olabileceği gibi deride alerjik reaksiyonlara, sivilcelerin artmasına ve iz bırakmasına da yol açabilir.

Yüzünüze ve cildinize bakım yapmak, korumak için faydalı olabilecek bazı ipuçları şu şekilde sıralabilir;

-Yüzünüz ve sivilcelerden etkilenen diğer bölgeler günde iki kez yıkanabilir

-Sadece yumuşak sabun veya temizleyici kullanılmalı

-Sivilceler patlatılmamalı

-Akne kapatıcılar kullanılmamalı

-Tıraş olurken dikkatli olunmalı

Öte yandan gül suyu ve elma sirkesi içerdikleri özellikleriyle sivilceye iyi gelebilmektedir.

Gül suyu, gül yapraklarını suya batırmak veya gül yapraklarını buharla damıtmak suretiyle yapılan bir sıvıdır. Gül suyu güzellik ve sağlık uygulamaları için yüzyıllardır kullanılmaktadır. Gül suyu, akne tedavisinde topikal tedaviyi destekleyen antiseptik,antibakteriyel, anti-enflamatuar özelliğine sahiptir. Gül suyu PH’ı da dengeleyerek sivilcelere iyi gelir.

Elma sirkesi, elma suyunu veya preslenmiş elmalardan süzülmemiş meyve suyunu fermente ederek yapılır. Elma sirkesi ilk etapta sivilceye neden olan fazla yağı kurutmaya yardımcı olarak sivilceye iyi gelebilmektedir. Elma sirkesinin cildi sıkılaştırıcı ve gözenek kapatıcı etkisi ciltteki sivilcenin kurumasına yardımcı olabilir. Elma sirkesi anti-enflamatuar özelliğe sahiptir. Yani çıkan iltihaplı sivilceler ya da siyah noktaların verdiği ağrı ve yangı hissini giderebilir. Elma sirkesinin cilde uygulanmasının tahrişe neden olabileceğini de unutmamak gerekir. Bu nedenle elma sirkesi dikkatli kullanılmalıdır.

Elma sirkesi cilde nasıl uygulanır?

1 ölçek elma sirkesi ve 3 birim su karıştırın (hassas ciltler için daha fazla su kullanın).

Temizledikten sonra karışımı pamuklu bir top kullanarak cilde nazikçe uygulayın.

5-20 saniye bekletin, suyla durulayın ve kurulayın.

Bu işlemi gerektiği gibi günde 1-2 kez tekrarlayın.

Kozmetik ürünlerle sivilce geçer mi?

Sivilce problemi olan ciltlerde, sivilce izi için su bazlı kremler tercih edilebilir. Kozmetik ürünler, cildi temizleyerek ve nemlendirerek tedavisine destek olabilir; ancak sadece sivilce kurutma yöntemi olarak kozmetik ürün kullanmakla tedavide başarı sağlanması mümkün değildir. Sivilcelere kesin çözüm için uzman kişiler tarafından akne tedavisi yapılması ve sonlanana kadar da sürecin takip edilmesi daha sağlıklı olacaktır. Sivilce tedavisi için dermatoloji uzmanından yardım alınmalıdır.

Sivilce nasıl geçer? Lazerle leke tedavisi nasıl yapılır?

Sivilce ve akne izlerini yok etmede kullanılan bazı lazer çeşitleri bulunmaktadır ve bunların kullanımı da kişinin cilt rengine ve lekelerine göre değişmektedir. Bunlar; pigmente lezyonların tedavisinde kullanılan lazerler; Q anahtarlı Nd yag lazerler, KTP lazerler, yoğun atımlı ışık kaynakları (IPL) ve fraksiyonel lazerler olarak sıralanabilir.

Akne ve sivilce lekelerinin deri içinde bulunduğu derinlik ile cilt rengi gibi faktörler göz önünde bulundurulduğunda, lazer tedavileri farklılaşmakta ve tedavinin başarı oranı da değişebilmektedir.

Kadınlar gibi erkekler de cilt lekelerinde lazer tedavisinden yararlanabilir. Sivilce lekelerine çözüm arayışında olanlar, alanında uzman kişilerden destek alarak lazerli tedavi sürecini başlatabilir.

Fraksiyonel Lazer sivilce izlerini yok ediyor

Sivilce izlerinin en etkin tedavisi fraksiyonel lazer işlemidir. Fraksiyonel lazer, cilt altındaki yıpranmış kolejeni yok ederek taze kollajen oluşmasını sağlayan ve özel bir lazer cihazıyla uygulanan leke tedavisi yöntemidir. Bu işlem sonrasında üst deride bulunan kök hücreler aktif hale gelir ve yeni epitel hücreler yüzeyi örter. 1-3 seans olan tedavi, ortalama 1 saat kadar sürebilir. Sivilce izi tedavisinden sonra güneşe çıkmamak son derece önemlidir. Fraksiyonel karbondioksit tedavisinden sonra kızarıklık ve soyulma gibi durumlar görülebilir. Bu durum 1 hafta sonra geçer.

Lazer tedavileri için en iyi zaman, güneşin etkisini tamamen kaybettiği kış dönemidir. Sonbaharda lazer tedavisi yaptırmak, güneşin tüm etkisini kaybetmemesi üzerine iyi bir zaman olamayabilir. Ayrıca bronzlaşmış cilde lazer (soyucu ya da yenileyici) uygulamak, pigmentasyon (deri renklenmesi) ihtimalini artırabilir. Bu nedenle bronzlaşmış ciltlerin normal rengine döndüğü zaman dilimi lazerli leke tedavisi için uygundur.

Kimyasal Peeling sivilce izlerini tedavi eder mi ?

Kimyasal peeling, çok eski zamanlardan beri yapılan cilt bakım işlemidir. Cildin üst tabakasının soyulması olarak tanımlanabilir. Sivilce izlerinin tedavisinde en basit yöntem, kimyasal peeling uygulamaktır. Kimyasal peeling, cildin üst yüzeyini soymada etkili olduğu için derinin daha alt seviyelerinde oluşan sivilce izlerinin tamamen yok edilmesi için mükemmel bir etki yaratmayabilir.

Hem sivilce izleri, hem cilt bakımı hem de yüz lekeleri için kimyasal peeling uygulanabilmektedir. Kimyasal peeling yönteminde çeşitli soyucular kullanılabilir. Hastanın durumuna göre meyve asitleri ya da trikloroasetik asit gibi soyucular tercih edilir. Kimyasal peeling, 15-20 dakika arasında sürebilen bir işlemdir. Öğle yemeğinde de uygulanabilen cilt bakımı ve sivilce izleri tedavisi olduğu için “öğle yemeği soyucuları” da denir. Sivilce izlerinden şikayeti olan kişiler, öğle yemeğinde bu işlemi yaptırıp sonrasında işine devam edebilir. Oldukça basit uygulanabilen bir tedavi yöntemidir.

Cilt bakımı amacıyla yapılan kimyasal peeling, cildi daha parlak ve daha canlı hale getirir. Cildi homojen, düz ve pürüzsüz hale getiren kimyasal peeling uygulaması sonrasında güneşten korunmak gerekir. İşlemin ardından ciltte kırmızılık, pullanma ve kabuklanma ortaya çıkabilir. Böyle durumlarda hastalara uygun tedavi yöntemi verilir ve süreç takip edilir. Kimyasal peeling uygulamaları, ciddi yan etkisi olan uygulamalar değildir; ancak uzman kişiler tarafından yapılması önemlidir.

Sivilceli ciltlerin bakımı nasıl yapılır?

Sivilce problemi olan kişiler, cilt bakımı ve makyaj ürünlerini seçerken son derece özenli ve dikkatli olmalıdır. Akneli ve yağlı ciltler için su bazlı ürünlerin kullanılması daha uygundur.  Sivilceli ciltlerin bakımında cilt tipine uygun ürünlerle akşam yatmadan önce cilt temizleme işlemi yapılması ve nemlendirilmesi önerilir.

Cildi fazla hırpalamadan, derinin doğal pH’ına yakın ürünlerle temizlemek gerekir. Kese, lif gibi ürünler cildi tahriş edebilir ve sivilce artışına neden olabileceği için pek tavsiye edilmez.

Farklı cilt tipleri için farklı bakım uygulamaları ve teknikleri bulunmaktadır. Yağlı ciltlerde sebum salgısı arttığı için daha sık sivilce problemi görülebilir. Ayrıca ciltteki gözeneklerin genişlemesi de istenmeyen durumlar arasında yer alır. Yağlı cilt bakımında, yağlı görünümü matlaştırmaya yönelik ürünler kullanılmalı ve siyah noktalar temizlenmelidir.

Medikal cilt bakımı ile cilt temizleme, gözenek temizleme, buhar ve nemlendirici, sivilceler için maske aşamalarından oluşan işlemler yapılmaktadır. Ortalama 1-1,5 saat süren bu işlemde, doktor kontrolünde dermokozmetik ürünler kullanılır. Cildin vitamin ihtiyacı varsa, medikal cilt bakımında vitamin takviyesi de yapılabilmektedir.

Güncellenme Tarihi: 24 Temmuz 2020Yayınlanma Tarihi: 18 Şubat 2020