Sivri Burunlu Ayakkabılar Tırnak Mantarı Nedeni

Tırnak altında oyulma, ufalanma, kalınlaşma, renk değişikliği şeklinde kendini gösteren tırnak mantar enfeksiyonu; mantarlar, mayalar ve küf mantarlarının neden olduğu bir hastalıktır.

Tırnakta görülen mantar kozmetik sorun olmasının yanında, tırnak yatağı ve plağını tutan bir enfeksiyondur, tedavi edilmesi gerekir. Memorial Antalya Hastanesi Dermatoloji Bölümü’nden Uz. Dr. Lütfiye Çoban, tırnak mantarlarının nedenleri ve tedavi yöntemleri hakkında bilgi verdi.

Mantar hasarlı tırnaklara yerleşir

Mantarlar, sağlam tırnaklardan çok hasarlı tırnaklara yerleşme eğilimindedir. Ayakları sıkıştıran küçük veya sivri uçlu ayakkabılar, bilinçsizce yapılan manikür ve pedikür işlemleri, tırnaklara gelen darbeler gibi durumlarda tırnağın yapısı bozulur ve enfeksiyonlara yatkın hale gelir.

Nemli ve ortak alanlar mantara zemin hazırlar

Mantarlar; özellikle ortak kullanıma açık, ılık ve nemli yerlerde yoğunlaşır. Dış ortamdan bulaşmanın yanı sıra; deri üzerinde spor halinde bulunan mantarlar da uygun üreme şartlarında enfeksiyonlara neden olabilir. Dış ortamlar genellikle havuzlar, ortak duşlar, soyunma odaları, steril olmayan manikür ve pedikür aletleridir. Bulaşmanın temel rol oynamadığı durumlar ise elleri sudan çıkmayan ev hanımları, ayakların banyodan sonra ıslak bırakılması, terleme gibi nemin ve ısının arttığı durumlardır.

Mantarlı tırnak bir yılda normale döner

Tırnak mantarı ortaya çıktığında, en kısa sürede dermatoloji uzmanına başvurmak gerekir. Ağızdan alınan ve tırnağın üzerine sürülen ilaçlarla tedavi sağlanır. Tedavi süresi ve yan etkileri tedavinin şekline ve kişiye göre değişiklik gösterir. Örneğin, tırnağın dışından sürülen ilaç tedavisi için daha uzun süre gerekebilir; ancak oral tedaviye göre yan etkileri çok azdır.

Tırnak mantarlarından korunmak için;

  • Ayaklarınızı ıslak bırakmayın
  • Ayaklarınızdaki terlemeyi önleyin
  • Tırnaklarını darbelerden koruyun
  • Sivri topuklu, ayağınızı sıkan ayakkabılardan kaçının
  • Ortak alanlarda terlik kullanın
  • Ayak havlusu ve terlik gibi eşyaların şahsi olmasına özen gösterin
  • Şahsi manikür ve pedikür seti kullanın
Güncellenme Tarihi: 27 Nisan 2011Yayınlanma Tarihi: 27 Nisan 2011

Benzer Sağlık Rehberleri