Soğuk Havalar Göz Sağlığını Tehdit Ediyor

Kış aylarında havaların soğumasıyla ortaya çıkan ve solunum yolu hastalıklarına neden olan virüsler, özellikle nemsiz ve kapalı ortamlarda enfeksiyonlara bağlı olarak göz sağlığını da olumsuz etkiliyor. Soğuk algınlığı ve boğaz enfeksiyonlarının yol açtığı “adenovirüsler”, göze kolayca bulaşıp enfeksiyon gelişimine zemin hazırlıyor. Memorial Diyarbakır Hastanesi Göz Hastalıkları Bölümü’nden Op. Dr. Belgin Ekmekçiler, soğuk havalarda göz sağlığını olumsuz etkileyen nedenler ve enfeksiyonlardan korunma önerileri hakkında bilgi verdi.

Viral enfeksiyonlar görme bozukluğuna neden olur 

Soğuk havalarda ortaya çıkan viral enfeksiyonlar, gözün kornea tabakasına etki ederek görme bozuklukları riskini artırmaktadır. “Adenoviral göz enfeksiyonları” olarak adlandırılan bu durum; gözlerde sulanma, kızarıklık, çapaklanma, sulu ve beyaz bir akıntıya neden olacağı gibi ışıktan rahatsızlığa da yol açabilir.

Kapalı ortamlarda göz kuruluğu görülür

Kış mevsimi boyunca yeterince havalandırılmayan kapalı alanlardaki; aşırı sıcak, kuru ve klimalı ortam havası da göz şikayetlerinin en önemli sebeplerinden biridir. Özellikle bu alanlarda bilgisayar kullanımı, özellikle göz kuruluğu şikayetlerini artırmaktadır. Konsantrasyon ve dikkat gerektiren mesleklerde çalışanlar, bilgisayar ekranına uzun süre baktıkları ve yeterli sayıda göz kırpma işlemi gerçekleştiremedikleri için; gözlerde batma ve kızarıklık şeklinde sorunlar ortaya çıkmaktadır.    

Göz sağlığı için el temizliğine önem verilmeli

Gözlerde enfeksiyonlara bağlı oluşan sorunları önlemek için öncelikle hijyene önem vermek gerekir. Bunun için de özellikle sürekli tokalaşmaktan kaçınmak ve elleri sık sık yıkamak önemlidir. Gözleri mümkün olduğunca kaşımamak, bir başkasının kişisel eşyasını ve makyaj malzemesini kullanılmamak da atlanmaması gereken önemli önlemler arasındadır. Gözlerde herhangi bir rahatsızlık hissedildiğinde vakit kaybetmeden bir göz doktoruna başvurmak önemlidir. Kapalı ortamlarda çalışanlar için de ortamın havalandırılması, nemlendirilmesi ve doktorun önerisine göre suni gözyaşı damlalarının kullanılması, göz kuruluğunu gidermek için alınması gereken önlemlerdir. 

Soğuk ve karlı havalarda güneş gözlüğü kullanılmalı

Özellikle karlı havalarda göz sağlığı için dikkat edilmesi gereken önemli bir konu da gözleri güneşin zararlı ışınları olan, ultraviyole ışınlarından korumaktır. Bu ışınlar yalnızca yazın değil, kışın da etkili olmakta ve koruyucu önlem almayı gerektirmektedir. Ultraviyole ışınlarından korunmak için güneş gözlükleri kullanılmalıdır. Çünkü kardan yansıyan güneş ışınları; gözün kornea, lens ve retina tabakalarına zarar vermektedir. Göz kapağı ve çevresindeki cilt ince ve kırışmaya en yatkın bölge olduğu için rüzgarlı, güneşli, soğuk ve karlı ortamlarda mutlaka ultraviyole korumalı güneş gözlüğü kullanılması gerekir.

Güncellenme Tarihi: 26 Şubat 2016Yayınlanma Tarihi: 26 Şubat 2016

Benzer Sağlık Rehberleri