Sünnet Uzman Elde Uygun Şartta Yapılmalı

Sünnet, erkek çocukların hayatındaki en önemli dönüm noktalarından biridir. Çocuğun erişkin dönemde cinsel sağlığı açısından, sünnetin bir operasyon titizliğinde uygulanması çok önemlidir.

Sünnetin sağlıklı bir şekilde sonuçlanabilmesi için ameliyathane şartlarında cerrahi müdahale ile yapılması gerekir. Çünkü deneyimsiz ellerde ve steril olmayan şartlarda yapılan sünnet, cinsel fonksiyon bozukluğu ve psikolojik sorunlara yol açmaktadır.

Memorial Kayseri Hastanesi Üroloji Bölümü uzmanları, uygun koşullarda yapılmayan sünnetin neden olabileceği sağlık sorunları hakkında bilgi verdi.

Sünnet basit bir işlem değil operasyondur

İdeal sünnet, ameliyathane ortamında yapılan sünnettir. Ameliyathane şartları sağlanamadığı takdirde, sünnetin steril bir ortamda poliklinik şartlarında sağlık personeli tarafından yapılması gerekir. Cerrahi müdahale ile yapılan sünnetlerde, sünnet derisi gereği kadar alındığı için penisin ileri yaşlarda büyümesi ve gelişimi normal seyrinde devam eder.

Sünnetin basit bir işlem olarak görülmesi, hatalı sünnet riskini de beraberinde getirmektedir. Uygun olmayan şartlarda yapılan sünnet, enfeksiyon sonucu bir takım bulaşıcı hastalıklara da yol açabilir.

Yanlış uygulamalar cinsel yaşamı olumsuz etkiler

Sünnet, uzman bir cerrah tarafından yapılmadığında sünnet derisinin gereğinden az ya da çok kesilmesi gibi sorunlar ortaya çıkabilir. Sünnet derisinin gereğinden az kesilmesi, kalan derinin idrar deliğinin üzerini kapatmasına ve enfeksiyona neden olabilir. Sünnet derisinin fazla kesilmesi durumunda ise çocuğun erişkin yaşamında ereksiyon esnasında ağrı, şekil bozuklukları ve cinsel yaşamda sorunlara neden olabilir. Sünneti yapan kişinin, çocuğun gelecekteki özel yaşamını da düşünerek işlemi çok dikkatli bir şekilde yapması gerekir. Deneyimli ellerde yapılmayan sünnette; tam veya tama yakın penis kaybı, penis ucunun kesilmesi, idrar yolunun kesilmesi, kanama, penis gangreni gibi ciddi riskler ortaya çıkabilir. Yanlış uygulamalar penis gelişimini de olumsuz etkileyebilir. Dikiş hatası nedeniyle kistler meydana gelebilir, fistül, meatit ve his kaybı gibi sorunlar oluşabilir.

2-6 yaş arası sünnet sakıncalı

Çocukların sünnet olması için en ideal dönem yeni doğan dönemidir. Eğer bu dönemde yapılmadıysa, 2 yaşına kadar sünnet yapılabilir. Ancak 2 ile 6 yaş arasında sünnet yapılması çok önerilmemektedir. 2-6 yaş arası dönem çocuklarda psikososyal gelişme dönemidir ve çocukların organlarını tanıma sürecidir. Bu dönemde yapılan sünnet çocukta psikolojik travma yaratabilir.

Güncellenme Tarihi: 03 Temmuz 2013Yayınlanma Tarihi: 03 Temmuz 2013

Benzer Sağlık Rehberleri