Tek Başınıza Değil Uzman Kontrolünde Zayıflayın

Memorial Şişli Hastanesi Endokrinoloji Bölümü Uzmanları, kilo vermenin önündeki engeller hakkında bilgi verdi.

“Kilo vermenizin önündeki engeller belirleniyor”

Fazla kilolar hayatı kısıtlayıp zorlaştırarak yaşam kalitesini bozmakta, pek çok başka hastalığa tek başına neden olmakta ve kişinin ömrünü kısaltmaktadır. Bu nedenle her kilolu kişi mutlaka ayrıntılı tıbbi muayene ve kontrolden geçmesi gereklidir.

Kilo almanın nedenleri arasında en önemlisi ailesel yatkınlığın bulunmasıdır. Bunun yanında kilo alma nedenleri: eğitim düzeyi,  yaşam şekli, iş, çalışma şartları, yaş, cinsiyet, yemek yeme hızı, yiyecek seçimleri ve hazır gıda ve fast food yeme alışkanlığı, alkol tüketimi, medeni hal, boşanma, iş değişikliği, sosyokültürel durum, sigara bırakma, psikolojik durum, kadınlarda adet düzeni ve menopoza girme olabilmektedir.

Kilolu bireyin, ebeveynlerinin ve kardeşleri ile yakın akrabalarındaki hastalıkların da sorgulanması çok önemlidir. Bu hastalıklar kilo alma nedeni olabildiği gibi kilo alma sonucu diyabet ve kalp hastalıkları gibi önemli ailesel sağlık sorunları da çok genç yaşlarda ortaya çıkabilmektedir. Dedelerinde diyabeti olan kuşakların torunlarının genç yaşta şeker hastası olması sürpriz olmaktan çıkmış neredeyse olağanlaşmıştır. Genç yaşlarda hipertansiyon ve kalp hastalıkları ve kalp krizleri giderek daha çok görülmektedir. Kanser hastalığının çarpıcı artışının arkasında gösterilen önemli nedenlerden biri yine aşırı kilodur.

Kişinin tıbbi değerlendirilmesi ne tür yakınmaların olduğu ve hangi belirtilerle karşımıza çıktığı not edilir.  Ölçümler ve laboratuar verileri ile birlikte tüm bu sonuçlar analiz edilerek son durum gözler önüne serilir.  Sonuç olarak hastaya sağlık durumu ve hastalıkları ile daha da önemlisi gelecekteki yaşamını nelerin etkileyeceği, hangi hastalık riskleri ile yüz yüze olduğu ve bu hastalıklarla gelecekte karşılaşabileceği hakkında bilgi verilir. Kişiye uygun tedaviler planlanarak bilgilendirme ile değerlendirme sona erer.

Zayıflamanın mucize bir reçetesi bulunmadığı, kısa süreli şok diyetlerin kısa vadede kilo kaybettirse de sonunda kilo vermeye değil kilo almaya yol açtığı bir gerçektir.

Obezite bir hastalık olduğundan tedavisinin endokrinolojik değerlendirmeyle başlaması, elde edilen neticelere uygun öneriler ve tedavilerle devam etmesi, sonrasında diyetisyenin belirlenen hastalıklar ve sorunlara uygun ve kişiye özel beslenme önerileri ile sonuçlanması en doğru yoldur.

Kalıcı kilo kontrolü için KİLOM’a gelin

Memorial Şişli Hastanesi Kilo Kontrolü Merkezi’dan (KİLOM) diyetisyenleri kalıcı kilo kontrolü hakkında bilgi verdi.

Beslenme uzmanına gelindiğinde hedef sedece kilo verme bile olsa diyetisyenlerin bakış açısı öncelikli olarak sağlığı koruyup geliştirmektir. Bu  nedenle kilo kontrolünün bir "Beslenme eğitimi süreci" olarak görülmesi gereklidir. Sadece kilo vermeye odaklanmak doğru değildir. Önemli olan “SAGLIGINIZI DESTEKLEMEK VE VERİLEN KİLOYU KORUMAYI  BAŞARMAK” tır. Dışarıdan bakıldığında zayıflamanın pek çok yöntemi var gibi görünmektedir. Oysaki, yanlış uygulamaların tümünün ardından verilen kilolar, çoğu zaman fazlasıyla geri alınır. Tüm emek, çaba, umutlar ve zaman boşa gider. Çünkü kısa sürede toplamda  verilen büyük kilolar, incelmeyi sağlayan yağ yerine, kas ve su  kütlesinden olur. Ancak “KALICI KİLO KONTROLÜ” için doğru yöntem tektir. Endokrinolog tarafindan değerlendirilen kan  değerleriniz oldukça önemlidir. Oksijen tüketimi ile ölçümü yapılan  
metabolizma hızı, kişinin yasam sekli ve beğenilerine göre BESLENME  UZMANININ önereceği diyet, psikolog eşliğinde yeme davranış  değişikliği terapisi, fitness danışmanının önereceği egzersiz  uygulanmalı ve bu yaşam şekli haline getirilmelidir.

Beslenme ve diyet uzmanının önerisi olmadan uzun veya kısa sürelerle uygulanan, kişiye özel olmayan diyetler; kas kaybı, yüzde çökme, vücutta sarkma, yavaşlayan metabolizma yüzünden tekrar hızlı kilo alımına, diyabet, hipertansiyon, kalıcı böbrek hasarı, kalp hastalıkları gibi kronik rahatsızlıklara ve yetersiz beslenme nedeniyle bazı kanser türlerine davetiye çıkarabilir.

Memorial Şişli Hastanesi Kilo Kontrol Merkezi’nde( KİLOM) uzman doktorların kontrolünde ileri teknoloji ürünü cihazlarla gerekli ölçümleriniz yapılarak bir ekip yaklaşımı ile kısa sürede sağlıklı ve kalıcı kilo vermeniz mümkündür.

Güncellenme Tarihi: 02 Mayıs 2011Yayınlanma Tarihi: 02 Mayıs 2011

Benzer Sağlık Rehberleri