Tiroit Bebek Hayallerinizi Gölgelemesin

Üşüme, yorgunluk, kilo artışı, çarpıntı, sinirlilik ve iştahsızlık gibi birçok belirtisi olan tiroit hastalıkları erkeklere oranla, kadınlarda daha fazla görülüyor. Metabolizmayı kontrol eden hormonları üretip kana sağlamaya yarayan tiroit bezinin az çalışması başta kısırlık olmak üzere vücutta pek çok olumsuz etkiye neden olabiliyor. Memorial Şişli Hastanesi Endokrinoloji Bölümü’nden Uz. Dr. Yavuz Yalçın “Uluslararası Tiroit Farkındalık Haftası”nda tiroit hastalıkları ve tedavi yöntemleri hakkında bilgi verdi.

Azı kadar çoğu da zararlı

Metabolizmayı kontrol eden tiroksin(T4) ve triiodotironin(t3) hormonlarını üretmek, depolamak ve kana salgılamak olan tiroit bezi, boynun ön yüzünde adem elmasının altında nefes borusunun önünde bulunmaktadır. Bir insanın sağlıklı olabilmesi için tiroit hormonlarının devamlı ve yeterli miktarda salgılanması gerekmektedir. Az miktarda salgılanması vücut fonksiyonlarının yavaşlamasına, fazla miktarda salgılanması ise vücut fonksiyonlarının hızlanmasına neden olmaktadır.

Bebek sahibi olmayı engelleyebilir ya da gelişme geriliğine neden olabilir

Erkeklere oranla kadınlarda daha fazla görülen hipotiroidi yani tiroit bezinin az çalışmasının belirtileri kişiden kişiye değişmektedir. Metabolizmada genel bir yavaşlamaya neden olan tiroit bezinin az çalışması;

  • Halsizlik, yorgunluk ve uyku hali
  • Hafıza ve konsantrasyon problemleri
  • Sindirim problemi ve kilo artışı
  • Saçlarda kuruluk ve dökülme
  • Ciltte kuruluk ve hassaslaşma
  • Üşüme
  • Depresif ve negatif ruh hali
  • Kas ağrısı ve ellerde uyuşma
  • Yüksek tansiyon ve kalp hızının artması
  • Kolesterol seviyesinde artış gibi belirtiler vermektedir.

Başka hastalıkların belirtileri ile karıştırılan hipotiroidi olan kadınlarda gebelik zor gerçekleşmektedir. Gebe kalındığı durumlarda düşük ihtimali artmaktadır. Tiroit hormonu eksikliği anne karnındaki bebeğin zeka ve fiziki gelişimini de olumsuz etkilemektedir. Bebek ve çocuklarda görülen hipotiroidizm büyüme, gelişme ve zeka geriliğine sebep olabilmektedir.

 

Sinirli ve tahammülsüz bireylerde tiroit bezleri fazla çalışıyor olabilir

 

Tiroit bezinin az çalışması kadar fazla çalışması da sorunlara neden olmaktadır. Hipertiroidi yani tiroit bezinin fazla çalışması sinirlilik, aşırı heyecan ve duygusallık, kilo kaybı, sıcağa tahammülsüzlük ve aşırı terleme, titreme, çarpıntı, cilt ve tırnaklarda değişiklik, kuvvet azalması göz kapağının yukarı doğru çekilmesi ile gözlerin öne doğru fırlaması gibi çeşitli belirtilerle kendini gösterir.

Planlı bir tedavi ve düzenli takip şart

Tiroit bezinden kaynaklanan rahatsızlıkların doğru teşhisi için aile öyküsünün yanı sıra hastanın şikayetlerinin belirlenmesi çok önemlidir Tiroit bezinin yol açtığı bazı rahatsızlarda ilaç ve radyoaktif iyot tedavisi uygulanmaktadır. Tiroit bezinin yetersiz çalışmasının tedavisinde vücutta eksik olan tiroksin (T4) hormonu hastaya ağızdan verilerek yapılır. Bu tedavinin sürekli ve düzenli kullanılması gerektiği unutulmamalıdır. Fazla çalışması durumlarında da ağızdan alınan ilaçlarla fazla salgılanan tiroit hormonlarının etkilerinin yok edilmesi sağlanmaktadır. Bunun yanı sıra Radyoaktif iyot (atom) tedavisi ile fazla çalışan tiroit dokusunun harap edilmesi ve salgılanan hormon miktarında azalma oluşturulabilmektedir. Tiroitin iyi ve kötü huylu hastalıkları cerrahi olarak da tedavi edilmektedir.

Güncellenme Tarihi: 25 Mayıs 2015Yayınlanma Tarihi: 25 Mayıs 2015

Benzer Sağlık Rehberleri