Tiroid Hormon Seviyesi Yaşam Kalitesi İçin Önemli

Tirod bezi fonksiyonları, genel vücut sağlığı açısından büyük önem taşıyor. Çünkü tiroid hormon düzeyindeki dengesizlik, diğer organ ve sistemlerin çalışmasını da olumsuz etkiliyor.

Halsizlik, kilo kaybı, kilo verememe gibi şikayetlerle ortaya çıkan tiroid hormonundaki düzensizlikler, kişinin yaşam kalitesini de düşürüyor.

Memorial Kayseri Hastanesi Genel Cerrahi Bölümü’nden Doç. Dr. Alper Akcan, “Tiroid Hastalıkları” hakkında bilgi verdi.

Tiroit kanserleri ilk 6 kanser türü arasında

Tiroid kanseri son yıllarda önemli bir artış göstermiş ve en sık görülen ilk 6 kanser türü arasında yerini almıştır. Teknolojik gelişmelere bağlı olarak radyasyona maruz kalmak, stresli yaşam koşulları ve kanserojenlerin yaşamın içinde belirgin bir şekilde yer alması, tiroid kanseri sıklığını da önemli ölçüde artırmaktadır.

Tedavide başarı oranı çok yüksek

Tiroid kanserinin temel tedavisi tiroit bezini tamamen almaktır. Tiroidin iyi ve kötü huylu hastalıkları cerrahi olarak tedavi edilmektedir. Tiroid kanserlerinin erken evrede yakalanması ile cerrahi ve sonrasında uygulanan tedaviler sonrası, hastanın kanserden kurtulma oranı son derece yüksektir.

Anne adayları gebelik öncesi tiroit fonksiyonlarına baktırmalı

Hipotiroidi yani trioid bezinin yeterli hormon üretememesine yol açan “Haşimato Tiroidi” başta olmak üzere “tiroidit” olarak adlandırılan bir grup hastalıkta temel tedavi, düzenli ilaç kullanımı ile hastanın takip edilmesidir. Çünkü tiroid bezi yeteri kadar çalışmayan hastalara, tiroid bezi tarafından üretilmeyen “tiroid hormonu”, dışarıdan hap şeklinde verilmektedir.

Çocuk sahibi olmak isteyen hastaların ise gebelik öncesi mutlaka tiroid fonksiyonlarının değerlendirilmesi gerekir. Tiroid hormonu eksikliği anne karnındaki bebeğin zeka ve fiziki gelişimini olumsuz etkilemektedir.

İyot eksikliğine dikkat!

İyi huylu tiroid bezi hastalıklarında beslenme de önemli yer tutmaktadır. Özellikle iyot eksikliği tiroid hastalıklarının altında yatan önemli nedenlerden biridir. Bunun yanı sıra gıdalarla birlikte alınan kanserojenler, tiroid hastalıklarının gelişiminde önemli rol oynamaktadır.

Erken teşhis için düzenli kontrol önemli

Tiroid kanserinin doğru bir şekilde teşhisi için aile öyküsünün yanı sıra hastanın şikayetlerinin belirlenmesi de çok önemlidir. Bunun yanında, ultrason ve sintigrafi de kesin tanının konulmasında kullanılan son derece güvenli yöntemlerdir. Efor sarf edilmediği halde çarpıntı, ellerde titreme ve aşırı terlemenin yanı sıra; depresyon ve panik atak gibi psikolojik sorunlar yaşayan kişilerin mutlaka doktora başvurarak, düzenli takiplerini yaptırmaları gerekir.

Güncellenme Tarihi: 12 Haziran 2013Yayınlanma Tarihi: 12 Haziran 2013

Benzer Sağlık Rehberleri

CANLI DESTEK