Tüp Bebek Tedavisinde Doğru Yaklaşımlarla Hayaller Gerçeğe Dönüşüyor

Türkiye’de her yıl binlerce çift çocuk sahibi olma arzusuyla çeşitli tedavi yöntemlerine başvuruyor. İleri teknolojiler ve gelişen tekniklerle, başarılı sonuçlar elde edilen Tüp bebek tedavileri ise her geçen yıl daha çok çiftin bu hayalini gerçekleştirmesine yardımcı oluyor. Memorial Antalya Hastanesi Tüp Bebek Merkezi Uzmanları, “Tüp bebek tedavilerinde yeni gelişmeler” hakkında bilgi verdi.

Tüp bebek tedavileri, 1 yılı aşkın süredir korunmasız birlikteliğe rağmen gebeliğin gelişmediği çiftlerde uygulanan ve son derece başarılı sonuçlar elde edilen işlemlerdir. “İnfertilite”, yani kısırlık tanısı konmuş bu çiftler için öncelikle muayene, laboratuvar testleri ve görüntüleme yoluyla yapılan tetkiklerin sonuçlarına göre tedaviye başlanır. Kimi zaman bu tedavi aşılama uygulamalarının ardından yapılmaktayken, bazen doğrudan tercih edilen bir yöntem olabilir. Örneğin; yapılan değerlendirme sonucunda sperm sayısında ileri derecede azlık ya da sperm hiç olmaması söz konusu ise, aşılama yöntemi uygun bir tedavi değildir. Bu kişilerde doğrudan tüp bebek tedavisinin yapılması doğru olacaktır. Öte yandan, son zamanlarda “endometriosiz” (çikolata kisti) nedeni ile kısırlık sorunu olan çiftlerde, cerrahi müdahale sonrasında gebeliğin kendiliğinden oluşmasını beklemektense, direkt olarak tüp bebek yöntemine başvurulmaktadır.

“Tedavide sınırsız tekrar mümkündür”

Psikolojik olarak güçlü ve tekrar eden denemeler için maddi anlamda sıkıntı yaşamayan çiftler, bebek arzuları gerçekleşene kadar tüp bebek tedavisine devam edebilir. Ancak tedavi kalitesinde azalmaya yol açan faktörlerin gelişmesi durumunda (İleri yaş, her yumurtalıktaki yumurta sayısının azalması, iyi kalitede embriyo gelişim sayısının azalması vb) hekim inisiyatif alıp, ihtimallerin giderek azaldığını çifte bildirmelidir ve tekrar deneme kararı, bu tıbbi bilgilendirme sonrasında yapılmalıdır.

Tedavi ön hazırlık gerektiriyor…

Tüp bebek işlemi öncesinde hastalara bazı testler yapılır. Bunlar; tiroid fonksiyon testleri, prolaktin yani süt hormonu ölçümü ve adetin 3’üncü günü verilen kan örneğine bakılarak yapılan hormon testleridir. Ayrıca, çiftlerin enfeksiyon hastalıkları (Hepatit B, hepatit C, HIV, vb.) açısından da değerlendirilmesi gerekir. İşlem öncesinde, tüp bebek tedavilerinde uzmanlaşmış hekimlerin yapacağı ultrasonografi çok önemlidir. Bu muayenede yumurtalıkların rezervi (Yumurtlamaya aday hücre sayısı) ve rahim boşluğunun durumu değerlendirilir. Rahim şekil bozuklukları, tüplerle ilgili sıvı birikimi benzeri istenmeyen durumlar ve rahim iç zarında yer tutan iyi huylu tümör (miyom) benzeri yapılar yine bu incelemeler sırasında tespit edilir; tedavi protokolleri de bu duruma uygun olarak düzenlenir.

Sağlıklı beslenme ve gıda takviyeleri başarı şansını artırıyor

Tüp bebek tedavisi çiftlerde hazırlık gerektiren bir süreçtir. Bu nedenle, pek çok hastalığın tedavisinde olduğu gibi çiftlere sağlıklı beslenmeleri önerilir. Bunun yanında multivitamin takviyesi tabletlerinin kullanılmasına gerek yoktur. Anne adaylarına, gebelik planlayan her kadında olduğu gibi, kısa süreli folik asit ve D vitamini takviyesi verilir. Gebelik sağlandığı takdirde ise günlük 40-60 mg demir desteği alınması önerilir.

Kilo düzenlemesi yapılmalı!

Tüp bebek tedavileri öncesinde bazı çiftler için kilo düzenlemelerinin yapılması gerekebilir. Bunun nedeni de ileri derecede şişman erkeklerde sperm gelişimi ile ilgili problemlerin olması ve bu durumun genel olarak döllenme oranlarını azaltmasıdır. Vücudu strese sokmadan kilo vermenin ise özellikle sperm sayısı ve hareketi üzerine olumlu etkisi bilinmektedir. Kadınlarda ise, özellikle insülin rezistansı ile birlikte olan polikistik over sendromu varlığında, vücut ağırlığının en az %10’u kadar bir kilo kaybının, hem ilaçlara verilen cevap hem de erken dönemde izlenen düşük oranları üzerinde olumlu etkiye sahiptir. Genel olarak bakıldığında, kilonun normalden fazla ya da az olması gebelik arzusu olan hiçbir kadın için uygun değildir. Kilosu normal sınırlarda olan kadınlarda, gebeliklerin daha sorunsuz geliştiği ve devam ettiği unutulmamalıdır.

Güncellenme Tarihi: 01 Temmuz 2011Yayınlanma Tarihi: 01 Temmuz 2011

Benzer Sağlık Rehberleri