Üre Nefes Testi Nedir?

Gastrit ve peptik ülsere yol açan bir bakteri olan helikobakter pilorinin tespit edilmesine yarayan üre nefes testi hakkında bilmek istediğiniz her şeyi Memorial Hastanesi Klinik Laboratuvar Bölümü’nden Tıbbi Biyokimya Uzmanı Dr. Nilgün Tekkeşin anlattı.

Mide veya onikiparmak bağırsağı mukozasına yerleşerek çoğalan helikobakter pilori enfeksiyonunun tanısı yaklaşık 40 dakika süren bir testle koyulabiliyor.

Üre nefes testi nedir?

Üre nefes testi, aktif helikobakter pilori enfeksiyonunu tespit etmede kullanılan basit ve güvenilir bir testtir.

Helikobakter pilori nedir?

Helikobakter pilori, insanlarda mide veya onikiparmak bağırsağı (ince bağırsağın ilk kısmı) mukozasına yerleşerek çoğalır. Bakterinin atıkları ve enfekte kişinin savunma sisteminin oluşturduğu tepkimelerle gastritten deuonum ve mide ülserine, mide kanserinden mide lenfomasına kadar değişen geniş bir yelpazede mide hastalıklarına neden olur. Helikobakter pilori, onikiparmak bağırsağı ülserlerinin yüzde 90’ında, mide ülserlerinin yüzde 70’inde belirlenmiştir. Helikobakter pilori tanısını doğru koyabilmek, ülser tedavisinde ilk basamaktır. Ayrıca daha ciddi sindirim sistemi problemlerinin önüne geçilmesini de sağlar. Avusturalyalı bilim adamları B. J Marshall ve J. R. Robin, helikobakter pilorinin, gastrit ve peptik ülsere yol açan bakteri olduğunu saptayan çalışmalarıyla 2005 yılı Nobel Tıp Ödülü’ne layık görüldü.

Üre nefes testi nasıl yapılır?

Önceden randevu alınması uygundur. Test süresi yaklaşık 40 dakikadır. Hasta, bu süre boyunca verilen sıvıların dışında sigara ve su da dahil olmak üzere ağızdan hiçbir şey almaz. Test, deneyimli laboratuvar personeli eşliğinde yürütülür.

Üre nefes testi sonucuna göre nasıl bir değerlendirme yapılır?

Üre nefes testi raporları, 2 gün sonra alınabilir. Bazal (0. dakika) ve 30. dakikalarda okunan değerlerin farkı alınır ve bu değer referans değerin altında ise negatif (helikobakter pilori enfeksiyonu yok), üstünde ise pozitif (helikobakter pilori enfeksiyonu var) şeklinde yorumlanır. Eğer test sonucuna göre helikobakter pilori enfeksiyonu varsa bu, antibiyotik ile tedavi edilebilir. Antibiyotik tedavisinden 6 hafta sonra doktor, enfeksiyonun tümüyle sonlandığından emin olabilmek için testin tekrarını isteyebilir.

Test nasıl uygulanır:

  • Hasta derin bir nefes aldıktan sonra isminin kayıtlı olduğu beyaz tüpe, yardımcı bir ağızlık ile bazal nefes örneği doldurur.
  • Hasta, içinde işaretli üre bulunan bir miktar suyu hiç aralık vermeden içer. Bu esnada yutmadan önce, ağız bu suyla çalkalanmamalıdır.
  • Hasta, geçen 30 dakikalık sürenin sonunda derin bir nefes alarak isminin kayıtlı olduğu mavi tüpe tüm nefesini boşaltır.
  • Hasta, test sonrasında normal yaşamına dönebilir. Doktorunun farklı bir önerisi yoksa, her zamanki diyet ve ilaç tedavisine devam edebilir.
  • Testin tekrarı gerekiyorsa, en erken bir gün sonra yapılır.

Üre Nefes Testi öncesi bilinmesi gerekenler nelerdir?

Özel durumlar: Doktor tarafından herhangi bir tedaviye karşı alerjik olduğu bildirilmiş hastalar veya fenilketonürik olanlar bu bilgiyi testten önce vermelidir.

Tedavi ile ilgili:En az 6 saatlik açlık ve hastanın 1 saat öncesine kadar sigara veya su içmemiş olması gerekmektedir. Testin doğru sonuç verebilmesi için son iki hafta içinde antibiyotik, mide ilacı (proton pompa baskılayıcıları, bizmut preparatları) kullanılmamış olunmalı ve tedavinin takibi amacıyla test uygulanacaksa, tedavi bitiminden 6 hafta sonra yapılmalıdır.

Güncellenme Tarihi: 30 Nisan 2009Yayınlanma Tarihi: 30 Nisan 2009

Benzer Sağlık Rehberleri