Varis Sadece Estetik Görünümü Değil Sağlığı da Olumsuz Etkiliyor

Memorial Ataşehir Hastanesi Kalp Damar Cerrahisi Bölümü uzmanları “Varis ve tedavisi” hakkında bilgi verdi.

Varisler genellikle çok ileri evrelere gelene kadar önemsenmediğinden, ilerlediklerinde tedavide geç kalınmış olabilir ve iyi sonuçlar alınmayabilir. Bunun için erken evrede teşhis konulması, tedavinin en önemli kısmını oluşturmaktadır.

Varis bazen depresyon nedeni dahi olabilir

Yunan mitolojisindeki Venüs’ün cildinin bebek gibi ince ve açık renkli olmasından dolayı bacaklarındaki damarların belirginliğinden esinlenerek toplardamarlara “venöz” adı verilmiştir. Bacak damarlarının görünür halde olması her zaman hastalık anlamına gelmemektedir. Ancak varisler geliştiğinde de damarlar ciltten kabarık, mor renkte ve hoş olmayan bir görünüme neden olur. Varisler neredeyse her bahar gelişinde bacaklarımızda ortaya çıkan yeni damarlara bakarak, “Bu yaz nasıl mayo giyeceğim?”diye hayıflanmaktan kendimizi alamadığımız durumlara neden olur. Hatta bazı hastalarımız bacaklarından utanır hale gelirler ve ne yapacaklarını bilemezler. Birçok kez değişik doktorla gitseler de genellikle sorunlarına bir çözüm bulamazlar, yıllarca varis çorabı ve ilaçlarla oyalanırlar; hatta bu hastalık nedeniyle yalnızlaşan ve depresyona girenleri dahi görmekteyiz.

Toplardamarlarda kan yerçekimine karşı hareket eder

Kan, kalpten vücuda atardamarlar yoluyla taşınır. Dokular için gerekli olan oksijen ve besleyici maddeler hücrelere verildikten sonra kullanılmış kan, ortamdaki artık maddeleri toplar ve rengi koyulaşarak toplardamarlar yoluyla kalbe geri dönmektedir. Kanın toplardamarlarda kalp gibi bir pompanın yardımı olmaksızın, yerçekimi kuvvetine karşı taşınması bu damarların içlerindeki tek taraflı çalışan kapaklar (check valve) sayesinde olur.

Bacak toplardamarları:

  • Yardımcı toplardamarlar: Cilt altında yerleşiktirler ve bazıları gözle görülebilirler.
  • Ana (Derin) toplardamarlar: Komşu oldukları atardamarla birlikte bacağın derinliklerinde kasların arasında bulunurlar.
  • Birleştirici (Perforan) sistem: Yardımcı sistemden sistemden ana sisteme kanın taşınmasını sağlar.

Bacaklardan kalbe dönen kanın %90’ı ana sistemle taşınır. Yardımcı damar sistemi, Yardımcı damar sisteminde zaman zaman iltihaplanma, oluşan pıhtılarla tıkanma ya da damarların genişlemesi gözlenebilir. Ana sistem daha nadir bozulur.

Düzensiz yaşam tarzı varislerin oluşumunu kolaylaştırır

Toplardamar sistemindeki genişlemenin en önemli nedeni, genetik olarak (ailesel) yatkınlığın bulunması ile yaşam tarzının durumu daha kötüleştirmesidir.  Ayakta sabit olarak çok fazla duran bireylerin bacak toplardamarlarında dolaşım zorlaşır ve damarlar genişler, içlerindeki kapaklarda zamanla yetmezlik gelişir ve sonuç olarak varisler oluşur.

Sağlık ve estetik açısından son derece başarılı sonuçlar alınıyor

Ameliyatla tedavi yapılabildiği gibi günümüzde hastaya daha az zarar veren modern yöntemler ile daha estetik sonuçların elde edilmesi mümkün olmaktadır. Bu estetik yöntemlerde özellikli modern cihazların ve yöntemlerin, deneyimli cerrahlar tarafından kullanılması kozmetik açıdan iyi sonuçlar ortaya çıkmaktadır. Kliniğimizde “minimal invaziv” yöntemleri tercih edilmektedir.

  • Endovenöz Lazer Ablasyonu (Ameliyatsız Ameliyat):Günümüzde tüm dünyada en popüler tedavi büyük varislerin içten lazer ile kapatılmasıdır. Bizim de en sık tercih ettiğimiz yöntem, renkli doppler ultrason eşliğinde “Endovenöz lazer ablasyonu” tedavisidir. Artık bu yöntem gelişmiş ülkelerde cerrahinin yerini almış bulunmaktadır. Venöz cerrahi kliniğimizde, hastalarımızın tanısı doppler US eşliğinde konulduktan ve bacak toplardamar haritalaması yapıldıktan sonra, genel anesteziye gerek olmadan lazer işlemi uygulanmakta ve hastalarımız biran önce ayağa kaldırılarak yürümeleri sağlanmaktadır. Bir gece hastanede yatışın ardından hastalarımız evlerine gidebilmekte ve ertesi gün işlerine dönebilmektedirler. Öncelikle lokal anestezi altında yapılabilmesi, işlemin 30 dakika gibi kısa bir sürede tamamlanabilmesi, hastanın işlem sonrası hemen ayağa kalkabilmesi lazerin en önemli avantajlarıdır. Girişimin başarısı %99 gibi çok yüksek bir orandadır. Bu yöntem varis yakınması bulunan hastaların %90’ine uygulanabilmektedir. İşlem sırasında gelişebilecek komplikasyonlar ameliyata kıyasla çok daha azdır.
  • Dikişsiz Ameliyat: Cerrahi gereksinimi bulunan hastalara kesi uygulamadan, ameliyatta dikişe gerek olmaksızın mükemmel kozmetik sonuçlar elde edilmektedir.

Ayaktan tedavi kliniğimizde, varisleri başlangıç evresinde bulunan hastalarımızın tedavileri “Köpük skleroterapisi” ve “Yüzeysel radyofrekans ablasyon” yöntemi ile sağlanmaktadır.

  • Köpük Skleroterapi: Bacaktaki varislerin içine çok ince iğnelerle özel bir yapıştırıcı köpük verilerek istenmeyen damarın tıkanması işlemidir. Biz bu yöntemi sadece çapı 1-3 mm olan varislerde uygulamaktayız. Çünkü daha geniş varislerde hem istenmeyen etki oranları yüksek olmakta hem de kozmetik sonuçları bekleneni vermemektedir. Bu işlem seanslar halinde uygulanmaktadır. Hasta girişim sonrası yürüyerek evine gidebilmekte ve araba kullanabilmektedir.
  • Yüzeysel Radyofrekans Ablasyon Tedavisi: Bu yöntem Skleroterapi uygulanamayacak incelikteki her tür kılcal varise rahatlıkla uygulanabilmektedir. Yüksek frekanslı ses dalgalarının uygulanması ile damar yok edilmektedir. Bu tedavi vücudun her bölgesine her mevsim uygulanabilmektedir. İşlem sonrası güncel yaşamla ilgili hiçbir kısıtlama yoktur. Yanık ve istenmeyen renk değişiklikleri olmaz, seanslar sık sık yapılabildiğinden tedavi kısa sürer. Hiçbir yan etkisi olmadığı gibi işlem tamamen ağrısızdır.
Güncellenme Tarihi: 04 Kasım 2010Yayınlanma Tarihi: 04 Kasım 2010