Varislerinizden Kurtulun Sağlıklı Bacaklar İle Tatilin Tadını Çıkarın

Memorial Ataşehir Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Bölümü uzmanları "Varis ve tedavi yöntemleri" hakkında bilgi verdi.

Özellikle bir estetik sorunu olarak görülen varis, tedavi edilmediğinde önemli bir sağlık sorununa dönüşebilir. Cerrahi müdahale için önemsiz görülen ve ertelenen varis sorunu için geliştirilen yeni tedavi yöntemleri, uygulama sonrasında kısa sürede günlük hayatınıza dönmenizi sağlıyor. Yaza merhaba dediğimiz bugünlerde, yüzeyel kılcal varislerimize poliklinik şartlarında yapılacak transdermal tedavilerle daha güzel bacaklara sahip olabilirsiniz.

Bacaklarınız ağrıyor ve gün içinde şişiyorsa dikkat!

Varis ilk belirtilerini bacaklardaki ağrı ile gösterir, sonra ince kılcal varisler ortaya çıkar. Daha sonra geniş görünümlü varisler oluşur ve bacak gün içinde şişmeye başlar. Varis sorunu daha da ilerlediğinde bacakta renk koyulaşması, cildin esnekliğini kaybederek sertleşmesi ve son noktada yaraların ortaya çıkması görülen sonuçlar arasındadır. Öncelikle bir kozmetik ve estetik sorunu olarak görülen varisler, doğru zamanda tedavi edilmediğinde, damar içerisinde pıhtılaşmaya ve iltahaplanmaya neden olabilir. Bu durumun, damar tıkanıklıklarına ve oluşan pıhtının koparak akciğerlerde tıkanmaya ve ölüme kadar uzanan bir solunum yetmezliğine yol açtığı da bilinmektedir.

Varis tedavisinde güncel yaklaşımlar

Hastaya en az zarar veren “minimal invaziv” yöntemler ile kısa sürede başarılı kozmetik sonuçlar elde edilmektedir. İlk aşamada Doppler Ultrason eşliğinde “Damar Haritalaması” yapması sonuçların etkinliğinde öneme sahiptir. Ardından Endovenöz Ablasyon tedavi yöntemleriuygulanmaktadır. Varislere yol açan damarlar içten Radyofrekans (VNUS Closure Fast) veya Lazer enerjisi (Endovenöz Lazer Ablasyonu - EVLA) yayan ince kateterlerle kapatılmaktadır.

%99 başarı sağlayan bir tedavi

Uygulanan bu yöntemler ile varislerinden şikayetçi olanlar, işlemden birkaç saat sonra ayağa kalkarak evlerine gidebilmekte ve ertesi gün işlerine dönebilmekteler. İşlemin 30 dakika gibi kısa bir sürede tamamlanabilmektedir. Bilinen cerrahi yöntemlere nazaran daha az ağrı ve morluk gözlenmesi, neredeyse hiç infeksiyon olmayışı bu yöntemin en önemli avantajlarıdır. Endovenöz Ablasyon’un başarısı, klinik çalışmalarda %99 gibi çok yüksek bir oranda gösterilmiştir. Varis sorununda yaşanan aşamaya göre cerrahi gereksinimi bulunan hastalarda ise kesik uygulamadan bir iğne deliği kadar küçük bir boşluktan dikişe gerek olmaksızın uygulama yapılabilmekte ve başarılı kozmetik sonuçlar elde edilmektedir.

Skleroterapi tedavisinde işlem pratik ve ağrısızdır

Varislerin içine özel iğnelerle girilip ve damarları büzüştüren bir ilaç ile yapılan Skleroterapitedavisi ise (iğne tedavisi) klasik olarak orta ve küçük çaplı varisler için kullanılmaktadır. Köpük skleroterapisinde, bu ilaç hava ile karıştırılarak köpük haline getirilir ve damar içine verilir. Daha etkili olduğundan, köpük skleroterapisi ile çok geniş varisler bile başarıyla tedavi edilebilir. Skleroterapide işlem pratik ve ağrısızdır, ancak varislerin kaybolması daha uzun sürer.  Bir diğer tedavi seçeneği deYüzeyel (transdermal)lazerdir. Kalem şeklinde bir probla kılcal varislere ciltten geçen lazer enerjisi verilir. Yıllardır kullanılan etkili bir yöntemdir. Ayrıca işlemden sonra birkaç hafta güneşten kaçınmak gerekir.

Radyofrekans tedavisi ile varislerinizden kurtulun ertesi gün denize girin

Kılcal varislerin radyofrekans (termokoagülasyon) tedavisinden sonra güneşten sakınmak gerekmediğinden yaz mevsiminde en sıcak günlerde bile uygulanabilir hatta hasta ertesi gün denize girebilir. Termokoagulasyon işlemi bu alanda en etkin cihaz olan TC-3000 ile yapılmaktadır. TC-3000 ince varislerin yok edilmesini amaçlayan, her cilt tipinde kullanılabilen bir cihazdır.  Saç teli kadar ince bir iğneyle ciltten geçilip kılcal varislere ulaşılır ve RF enerjisi verilir.  RF enerjisi cilt geçildikten sonra direkt olarak kılcal varislere verildiğinden cilt korunmuş olur. Dolayısıyla, lazerdeki yanık ve pigmentasyon gibi yan etkiler bu yöntemde görülmez. İşlemden sonra sargı ya da bir ilaç kullanımı gerekmediği gibi, günlük hiçbir aktiviteyi kısıtlayacak olumsuz durum oluşmaz. Her çeşit cilt tipinde, yüzde ve ayak bileğinde de uygulanabilir.

Güncellenme Tarihi: 01 Temmuz 2011Yayınlanma Tarihi: 01 Temmuz 2011

Benzer Sağlık Rehberleri