Vücudunuzu Kısa Sürede Yeniden Şekillendirebilirsiniz

Vücudunuzu Kısa Sürede Yeniden Şekillendirebilirsiniz

Sağlıksız beslenme ve hareketsizlikle ortaya çıkan vücuttaki fazla yağlanma ve şekil bozuklukları fiziksel görünüm ile psikolojiyi olumsuz etkiliyor. Spor ve diyete rağmen bölgesel yağlarından kurtulamayanlar için lazerlipo, vaserlipo ya da radyofrefkanslı lipoliz gibi modern uygulamalar hasta konforu ve etkili sonuçları ile öne çıkıyor. Memorial Kayseri Hastanesi Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Bölümü’nden Op. Dr. Mehmet Gökhan Şahin, vücut şekilledirmede en ileri teknolojiler hakkında bilgi verdi. 

Yaşam biçiminiz vücut şeklinizi de etkiliyor

Hazır gıdalar nedeniyle değişen beslenme alışkanlığı, öğün saatlerinin düzensiz olması, televizyon karşısında atıştırma, durağan yaşam nedeniyle ortaya çıkan hareketsizlik, gün geçtikçe kilo alımına neden olmaktadır. Doğum sonrası alınan kilolarla birlikte de vücutta şekil bozuklukları oluşmaktadır. Vücutlarındaki şekilsel bozukluklardan şikayet edenlerin sayıları bu mevsimde artış göstermektedir. Kış aylarında geniş elbiselerle saklanabilen bölgesel kilolar, ilkbahar ve yaz aylarındaki ince ve dar kıyafetlerin giyilmesiyle sorun haline gelmektedir. Bu dönemde hem kadınlar hem de erkekler için estetik müdahaleler yaşam kalitesini de arttırmaktadır. 

Diğer sağlık sorunları iyi araştırılmalı

Diyet ve spor yapmalarına rağmen bölgesel yağlardan kurtulamayanlar için lazerlipo, vaserlipo ya da radyofrefkanslı lipoliz işlemleri önemli bir seçenektir. Genetik faktörler ve hormonal değişimlere bağlı metabolizmanın yavaşlaması sonucu ortaya çıkan bölgesel yağ dokusundaki fazlalıkların parçalanarak alınmasında, başarılı sonuçlar elde edilmektedir. Bölgesel olarak zayıflamak isteyen kişilerin varsa diğer sağlık sorunları iyi araştırılmalıdır. Yapılacak fiziki muayene ve detaylı tetkiklerin ardından hasta uygun ise cerrahi operasyon önerilebilmektedir. 

Vücuttaki fazlalıklar konforu bir şekilde alınabiliyor

Bölgesel yağ alma konusunda öncelikle uygun kişilere; kan, kesi, dikiş olmadan sonuç verecek yöntemler iyi anlatılmalıdır. Operasyonlar için çok sık sorulan, ‘fiziki zarar verir mi?’ sorusu ile ilgili net yanıtlar ve doğru bilgi verilmelidir.  Vücut şekillendirme ve yağ alma işlemleri küçük bir kesiden sorunlu yağ bölgesine ulaşılarak gerçekleştirilir. Lazer, ultrason ya da radyofrekans enerjisi kullanılarak da yağ dokusu eritildikten sonra aynı delikten liposuction yöntemi ile fazlalıklar vücut dışına çıkartılmaktadır. Operasyonun yapılacağı alan miktarına göre yapılacak yöntem değişmektedir.   

Lazer lipoliz yönteminde, yağ alma işlemi olmadan sadece belirli bir bölgedeki yağlar parçalanır ve yağlar vücut tarafından emilmek üzere bırakılabilir. Bu yöntem belirli ve dar alanlarda uygulanır. Örneğin çene altındaki (gıdı) ve kol içlerindeki sarkmalara neden olan az miktardaki yağ dokusunun alınmasında lazer lipoliz yöntemi kullanılır. Lazer liposuction ise yağ parçalama ve yağ alma işlemlerinin aynı anda kombine bir şeklide yapıldığı operasyonlardır. Eğer fazla miktarda yağ alınacak ise eriyen yağ hücreleri vücutta bırakılmadan, yani beden yorulmadan vücuttan uzaklaştırılır. Yapılacak operasyon sonrasında kişi ertesi gün günlük hayatına dönebilir.

Uzman doktorlar tarafından uygulanmalı

Lazerlipo, vaserlipo ya da radyofrefkanslı lipoliz (Bodytite)  işlemlerindeki başarı seviyesini cerrahın yeteneği ve kullanılacak cihazın ileri teknolojisi belirler. Bu işlemlerin doğru kişiler üzerinde uygulanması başarıyı arttırmaktadır. İşlem sırasında kontrollü ısı etkisi ile (kollajen uyarımı sonucu)  sıkılaşan deri ile bölgesel olarak cildin uygun bir form alması sağlanır. Dolayısıyla işlem sonrasında bazı bölgelerde sarkmanın önüne geçilmiş olur. Yapılan bu işlemlerin ardından kişilerin görüntüsünü uzun süre koruyabilmeleri için diyet ve spora devam etmesi önemlidir.

Güncellenme Tarihi: 23 Mayıs 2016Yayınlanma Tarihi: 23 Mayıs 2016

Benzer Sağlık Rehberleri