Yaz Aylarında Mantar Kaynaklı Dış Kulak Enfeksiyonlarına Dikkat

Kulağa su kaçırılması, nem gibi faktörler sonucunda meydana gelen mantar kaynaklı dış kulak yolu enfeksiyonları özellikle yaz aylarında artış göstermektedir.

Memorial Kayseri Hastanesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Bölümü uzmanları özellikle yaz aylarında artan dış kulak enfeksiyonları hakkında bilgi verdi.

Kulak temizleme çubuğu kullanılmamalı

Dış kulak enfeksiyonları özellikle deniz, havuz ve hamam tatillerinde veya tatil sonrasında sıklıkla görülmektedir. Hastalığın ileri evresinde yani enfeksiyonun doku derinliğine nüfuz etmesi durumunda; kaşıntı, kötü kokulu akıntı, işitme kaybı, bazen de ağrı şikayetleri oluşmaktadır. Ağrı daha çok kulak temizleme alışkanlığı olan kişilerde ortaya çıkmaktadır.

Bu nedenle kulak temizlemek için üretilmiş pamuklu çubukların kullanımı sakıncalıdır.

Hastanın yakın takibi önemli

Özellikle ağrılı kulak mantar enfeksiyonlarında dış kulak yolunda şişlik varsa sık tekrarlanan pansumanlar ile hasta takip edilmelidir. Kulak mantar enfeksiyonlarında tedavi genellikle lokaldir, sistemik yani ağızdan alınan ilaçlar yeterli etkiyi göstermez. İlaçların damla şekilleri en etkin olanıdır.

Temizliğe özen gösterilmeli

Dış kulak enfeksiyonlarının tekrarlamaması için temizlik son derece önemlidir. Dış kulak yolunun nemli kalmamasına özen gösterilmelidir. Tedaviden sonra kontrol amaçlı olarak haftada bir kez aspiratörle temizlik yapılmalıdır. Hastalığın tedavisi yaklaşık üç hafta sürmektedir. Bu sırada çevreyi ve hastayı rahatsız edecek miktarda bol akıntı yoksa dış kulak yoluna pamuk konulmamalıdır.

Suyla temastan koruyucu önlemler alınmalı

Kulak mantar enfeksiyonları tedaviye dirençli olabilir ve tekrarlayarak kendini gösterebilir. Hastalık ilaç kullanımı ile kontrol altına alınabilir. Ancak hastalığın sık tekrarlama eğilimi varsa, banyo, havuz deniz gibi her su ile temas öncesi dış kulak yolunu koruma amaçlı asit içerikli damlalar kullanılabilir. Dış kulak yolu ve kulak zarında herhangi bir sorun yoksa bu işlem ağrıya neden olmaz. Tedavi planlamasında mantar türünün bir önemi yoktur. Bu nedenle kültür gerekmez. Tedavide antibiyotik kullanımının yeri yoktur. Mantar enfeksiyonları kulak zarında ve dış kulak yolunda kalıcı hasar oluşturmaz. Oluşan işitme kaybı tedavi edilebilmektedir.

Güncellenme Tarihi: 29 Aralık 2017Yayınlanma Tarihi: 23 Mayıs 2013

Benzer Sağlık Rehberleri