Yaz Sıcakları Beyin Kanamalarına Davetiye Çıkarıyor

Çoğunlukla travma ve kazalar sonucu oluşan beyin kanamaları, hipertansiyon krizine bağlı olarak ya da güneşin kafaya uzun süre vurması etkisiyle ortaya çıkabilir. Baş ağrısının yanı sıra bulantı ve kusma, baş dönmesi, şuur kaybı gelişebilir.Sakatlıkla, felçle sonuçlanan en önemli hastalıklardan biri olan beyin kanamaları, hiçbir belirti göstermeden sinsice ilerleyip, hastanın ölümüne dahi yol açabileceğini söyleyen Memorial Diyarbakır Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahi Bölümü uzmanları, yaz aylarında oluşabilecek beyin kanamaları hakkında bilgi verdi.

Güneş ve tansiyon beyin kanamasını tetikliyor

Yaz aylarında güneşin neden olduğu yüksek hava sıcaklığı tansiyonun zararlı etkisini arttırarak sonu ölüm ve sakatlıkla sonuçlanabilen beyin içi kanamalara neden olur. Beyin damarları yaş ilerledikçe yıpranır ve elastiki özelliklerini kaybeder. Bu nedenle özellikle tansiyonu olan yaşlı insanlarda sıklıkla yaz aylarında direnci yeterince azalan beyin damarları yırtılarak beyin kanamaları oluştururlar.

Yazın kafa yaralanmaları artar

Yaz aylarında insanların daha fazla açık alanlara akın etmesi neticesinde kafa yaralanmalarında da artış olur. Kafa yaralanmalarındaki bu artış bazen beyin ile kafatası kemikleri arasındaki alanda kanamalara neden olur. Bunun nedeni yaralanma neticesinde kırılan veya çatlayan kafatası kemikleri ile beyin üzerindeki damarların zedelenmesidir. Erken teşhis ve tedavi hayat kurtarabilir.

Yaz sıcaklarında su kaybına dikkat

Yapılan çalışmalarda beyin kanamalarının özellikle yaz aylarında nispeten daha sık olduğu saptanmıştır. Hava basıncı değişiklikleri, sıcaklık artışları, nem şüpheli faktör olarak kabul edilmiştir.  Yazın meydana gelen terleme neticesindeki su kaybı, ortamdaki artmış nem oranı ile birleştiğinde; vücuttan salgılanan bazı hormonlar, tansiyonda ani düşme ve yükselmelere neden olmaktadır. Tansiyondaki oynamalar altta yatan yapı zayıflığı ile birleşince beyin kanaması riskini de arttırmaktadır.

Yaz aylarında bu kurallara uyun, beyin kanaması riskini en aza indirin

  • Güneş ışınlarının etkisinin yüksek olduğu saat 12.00-16.00 saatleri arasında açık havada dolaşmamaya özen gösterilmeli,
  • Su kaybına karşı bol su içilmeli,
  • Alkollü ve asitli içeceklerden uzak durulmalı,
  • Açık havada geniş kenarlı şapka kullanılmalı,
  • Fazla kilolarınızdan kurtulmaya çalışılmalı,
  • Düzenli spor yapılmalı,
  • Stres en aza indirilmeli,
  • Sigaradan uzak durulmalı,
  • Tansiyon ve kalp hastaları ilaçlarını zamanında ve düzenli olarak almalıdır.
Güncellenme Tarihi: 11 Temmuz 2012Yayınlanma Tarihi: 11 Temmuz 2012

Benzer Sağlık Rehberleri