Yaza Parlak ve Pürüzsüz Bir Ciltle Girin

Yaza Parlak ve Pürüzsüz Bir Ciltle Girin

Hava sıcaklıkları ve beslenme alışkanlıklarının değiştiği mevsim geçişleri cilt kuruluğu ve sivilcelenme gibi problemleri de beraberinde getirebiliyor. Ancak doğada bulunan pek çok besin ve madde, cilde elastikiyetini ve parlaklığını geri verebiliyor. Mevsim geçişlerinde yaptırılacak uygulamalar ve alınacak basit önlemlerle de cilde nemini yeniden kazandırmak ve genç bir görünüme sahip olmak mümkün olabiliyor. Memorial Wellness Kozmetik Dermatoloji Uzmanları  sağlıklı bir cilde sahip olmak için tavsiyelerde bulundu.

Sigara ve güneş ışınları cildi yaşlandırıyor

Derinin yaşlanmasıyla birlikte kuruluk, kırışıklık ve lekelerin artması gibi değişiklikler göze çarpmaktadır. Sigara, güneş ışınları, stres ve dış etkenler çilden yaşlanmasını hızlandıran faktörlerin başında gelir. Öte yandan deri yaşlandıkça, dokuların kan dolaşımı ve hücrelerin oksijenlenmesi de azalır. Dolayısıyla hücrelere zarar veren serbest radikallerin ortamdan uzaklaştırılması zorlaşır. Yaşlanmanın etkisiyle hücrenin gelişip, yaşamasını, kopyalanmasını ve genetik materyalin yavru hücrelere geçişini sağlayan DNA’da da bozulma gözlenir.

Psikolojik problemler kaçınılmaz olabilir

Yaşlanan deri mat ve soluk görünüm alır. Elastikiyeti kaybolur ve tonus kaybı yaşanır. Zamanla yerçekiminin de etkisiyle sarkmalar oluşur. Kuruyan deri kırışır, kırışan deri de daha çok kurur ve bu durum bir kısır döngü halini alır. Deri görüntüsünün bozulmasından kaynaklanan psikolojik problemler kişinin sosyal ilişkilerini, işlerini, imajını hatta sağlığını etkileyebilir.

Somon DNA’sı ile yaşlanmayı durdurun

Tüm bu korkutucu süreçlerin önüne geçmek için koruyucu ve yineleyici, anti-aging tedavi modelleri geliştirilmiştir. Bu tedavi seçenekleri arasında Somon DNA’sının ayrı bir yeri bulunmaktadır. Somon DNA’sı, stres, hava kirliliği, sigara, alkol ve güneşin zararlı ışınları ve geçen yılların ciltteki olumsuz etkilerini ortadan kaldırmayı amaçlayan bir tedavi yöntemidir.

Somon balığı sütünden elde edilen Somon DNA’sı ile yapılan uygulamalarla, yaşlanmanın kanıtı olarak ortaya çıkan kırışıklıkların önüne geçilebilir. Cildin yaşlanmasını durduran etkisiyle ön plana çıkan Somon DNA’sı ile uygulanan yüz gençleştirme yöntemi kırışıklıklar için mucizevi bir çözümdür.

C vitamini güçlü bir silah

Vücut sağlığı için olduğu kadar cilt sağlığı için de önemli olan C vitamini güçlü antioksidan içeriği nedeniyle çok önemlidir. Antioksidan özelliğinin yanı sıra çok etkili bir yaşlanma karşıtı bileşendir. Cildin gençliğini ve esnekliğini sağlayan kollajen üretiminde çok önemli bir role sahiptir. Yaşlanma, güneşe maruz kalma, sigara içme gibi nedenlerle ciltteki C vitamini giderek azalır. C vitamininin azalması kolajen üretiminin düşmesine neden olur. Kolajen yapısının zayıflaması kırılmalara, dolayısı ile kırışıkların oluşmasına neden olur.

 • Cildi serbest radikallere karşı ve güneşin zararlı etkilerine karşı korur.
 • Dış etkenlere karşı güçlendirir.
 • Özellikle güneş dolayısı ile ciltte oluşmuş lekeleri ve yaşlılık lekelerini giderir.
 • Cildin rengini açarak daha aydınlık ve parlak görünmesini sağlar.
 • C vitamini, kollajen sentezini artırarak cildin sıkılaşmasını ve elastikiyet kazanmasını sağlar.
 • İnce çizgi ve kırışıkları giderir ve bunların oluşumunu yavaşlatır.

Gençlik ve sağlık kaynağı havyar

Pahalı ve lüx bir tüketim maddesi olarak anılan havyar son yıllarda kozmetik alanda da kullanılmaktadır.  İçerisinde bir canlıyı oluşturabilme potansiyeli taşıdığından çok zengin bir protein, fosfolipid, mineral ve vitamin kaynağı olan havyar, bu özelikleri sayesinde çok etkili bir anti-age bileşendir.

 • Havyarın içeriğinde bulunan fosfolipid; cildi nemlendirir; kuruma nedeniyle oluşan pürüzlü yapıyı gidererek cildin daha pürüzsüz, parlak ve güzel görünmesini sağlar.
 • Protein cildi besler, onarır ve güçlendirir; cildin yenilenmesini, sıkılaşmasını ve elastikiyet kazanmasını sağlar. Mimik çizgileri ile kırışıklıkları gidermeye yardım eder, yaşlanma etkilerini azaltır.
 • Mineraller ve vitaminler ise cildi serbest radikallere karşı korur ve anti-oksidan etki sağlar, kolajen ve elastin üretimini destekleyerek cilt yüzeyini güçlendirir, kırışıklıkları azaltır ve yaşlanmayı geciktirir.

Mücevheratın gözdesi elmas cilde ışıltısını veriyor

Kuyumcularda kadınların gözdesi olan elmasın, tıp alanında olağanüstü güçleri ve mucizevi etkileri olduğu bilinmektedir.  Saflığın ve mükemmelliğin temsilcisi olan elmasın cilt içinde faydaları bulunmaktadır. Birçok bilimsel çalışma elmasın vücuttaki bazı organlar ve genel sağlık üzerinde olumlu etkileri olduğunu ortaya koymuştur. Elmas, vücut ısısını dengeler, enfeksiyonları azaltır, metabolizmayı canlandırır, kan dolaşımını düzenler ve birçok cilt sorunlarının düzelmesine yardımcı olur. Alternatif Tıpta ise elmas, vücuttaki enerji merkezlerini güçlendirmek için kullanılmaktadır. Elmas, zengin mineral içeriği sayesinde cildi farklı etkenlere karşı korur ve güçlendirir. Bu özelliklerinin yanı sıra;

 • Cilt yüzeyindeki ölü tabakanın zarar vermeden soyulmasını sağlar.
 • Lekeli ve kalınlaşmış tabakası soyulan cilt, bu sayede daha pürüzsüz ve aydınlık olarak pırıl pırıl bir görünüm kazandırır.
 • Cilt yüzeyindeki ince çizgi ve kırışıklıkları azaltır.
 • Cildin elastikiyetini arttırır, toparlayıcı ve sıkılaştırıcı etki yapar.

Cilt için doğru beslenin

Her çeşit sebze ve meyve aslında cilt dostudur. Yoğun E vitamini içermesi nedeniyle özellikle domates listenin başında yer almaktadır. E vitamini açısından zengin olan yeşil yapraklı sebzeler de domatesle birlikte listenin üst sırasında bulunmaktadır. C vitamini açısından zengin olan greyfurt ve portakal da domates gibi cilt için çok faydalıdır. Tüm bunların yanı sıra vücudu protein açısından da beslemek şarttır. Yumurta, süt ve özellikle kefir gibi ürünler de cilde ciddi derecede faydalıdır. Özellikle kefirin günde bir bardak tüketmesi cilde büyük fayda sağlayacaktır. Uzun vadede ciltte olumlu anlamda değişiklikler görülecektir. Kefirin düzenli kullanılmasıyla birlikte cilt eskiye nazaran çok daha parlak ve sağlıklı bir görünüm almaya başlayacaktır. Kefirin içinde bulunan bakteriler bağırsakları düzenleyerek gıdaların doğru emilmesini sağlar. Bunların yanında yeşil elma ve bol su tüketmek parlak ve pürüzsüz bin cilt için olmazsa olmazlar arasında yer almaktadır.

Güncellenme Tarihi: 27 Kasım 2017Yayınlanma Tarihi: 15 Mayıs 2015

Benzer Sağlık Rehberleri