Yazın Bilinçsiz Klima Kullanımına Dikkat

Aşırı sıcaklarda klima kullanımı nedeniyle; boyun, bel ve sırt ağrısı şikâyetleri artıyor. Klima karşısında serinlemek isteyenlerin, bilinçsiz klima kullanımının kas-iskelet sistemini olumsuz yönde etkileyebileceğini göz önüne alarak dikkatli olması gerekiyor.

Memorial Diyarbakır Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bölümü Uzmanları, sıcak havalarda bilinçsiz klima kullanımının olumsuz etkileri hakkında bilgi verdi.

Terliyken klimalı ortama girilmemeli

Terliyken klimalı ortama girilmesi, ani hava değişimi nedeniyle kas kasılmasına bağlı ağrılara, boyun ya da bel tutulmalarına neden olmaktadır. Kas kasılmasına; boyun bel fıtığı, kireçlenme, boyun düzleşmesi adı verilen omurga eğrilikleri ve fibromyalji hastalıkları da eşlik ediyorsa, tutulmalar kaçınılmazdır. Bu nedenle kireçlenme ve fıtık sorunları olanların klimanın doğru kullanımına özellikle dikkat etmesi gerekir.

Klima ortamında ideal ısı 23 derece olmalı

Kas ve iskelet sisteminde meydana gelen şikâyetler, basit önlemlerle en aza indirilebilir. Özellikle havanın çok sıcak olduğu dönemlerde mecbur kalmadıkça dışarı çıkmamaya özen gösterilmelidir. Mutlaka çıkılacaksa, az terleten pamuklu ve ince giysiler tercih edilmelidir. Kapalı ortamlarda klimanın direkt olarak yüze ya da boyuna doğru gelmesi engellenmeli,  ortamın ideal ısısının 22-23 derece olmasına özen gösterilmelidir.

Hasta şikayetlerine uygun tedavi programı uygulanmalı

Boyun, bel ve sırt ağrısıyla fizik tedavi uzmanına başvuran hastalara tanı konulduktan sonra hastanın durumuna göre; ilaç tedavisi, egzersiz programları, terapötik masajlar ve özel fizik tedavi yöntemleri uygulanabilir. Ağrılar geçtikten sonra fizyoterapist tarafından uygun görülen bel, boyun ve sırt kaslarını germe güçlendirme egzersiz programları tedavi programında yer alan yöntemlerdir. Bu sayede hastanın tedavi sonrasında da ani tutulma ve klimalı ortama karşı olan hassasiyeti azalacaktır.

Güncellenme Tarihi: 07 Ağustos 2012Yayınlanma Tarihi: 07 Ağustos 2012

Benzer Sağlık Rehberleri