Yazın Buzlu İçecek Tüketimi Çocuklarda İshal Riski Taşıyor

Yaz aylarında çocuklarda en sık görülen hastalıklardan biri olan yaz ishalleri, çok küçük yaştaki çocuklar için hayati tehlike oluşturabilir. Çoğunlukla tatil yerlerindeki içme suları, havuz ya da deniz suyunun kirli olması ve bu suların yutulması, açıkta satılan yiyeceklerden bulaşan mikropların yol açtığı bağırsak enfeksiyonları, çocuklarda ciddi sıvı kayıplarına neden olabilir.

Memorial Antalya Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü’nden Uz. Dr. Denizay Yürürer, yaz aylarında artan ishaller hakkında bilgi verdi.

İçeceklere atılan buzlara dikkat!

İshalin yaz aylarında görülme oranlarının artmasının iki ayrı sebebi bulunduğunu kaydeden Uz. Dr. Yürürer; ‘Birinci neden havaların ısınması nedeniyle besinlerin daha kolay bozulması, ikincisi ise artan sıvı ihtiyacı yüzünden her durumda sıvı alma isteğinin, mikrop alma riskini artırması. İshallerin ortaya çıkmasındaki bir başka önemli etken ise hijyen kurallarına uyulmamasıdır” dedi. Yazın tüketilen meşrubatları soğutmak için atılan buzun enfeksiyona yol açabileceğini dile getiren Uz. Dr. Yürürer, “Evde dondurduğumuz buzların içme suyundan hazırlanması bizim kontrolümüz altındadır. Ancak, dışarıda açık olarak satılan içeceklerde kullanılan buzlar, temiz olmayan çeşme suyu ile dondurulmuş olabilir. Bu da sıklıkla görülen bir enfeksiyon nedenidir” şeklinde konuştu.

Kaybedilen sıvı yerine konulmalı

Yaz ishallerinde çocukların çok ciddi sıvı kaybına uğradıklarının altını çizen Uz. Dr. Yürürer; “Bağırsak enfeksiyonlarının başlıca belirtisi ishaldir. Yiyecek ve içeceklerden bağırsaklara gelen mikroplar bir şekilde dışarıya atılmalıdır. Bu da ishal şeklinde kendini gösterir. İshalin yanı sıra hastalığa eşlik eden diğer belirtiler bulantı ve kusmadır” dedi ve ekledi; “Sıcaklar nedeniyle artan sıvı kaybına, ishal eklendiğinde, vücutta ciddi bir su ve tuz kaybı olur. Vücudun kaybettiği sıvının yerine koyulamaması ise, böbrek yetmezliği gibi ciddi sonuçlar doğurmaktadır. Enfeksiyon tedavisinde öncelikli olarak, kusma ve ishal yoluyla kaybedilen sıvı ve tuzların, ağız yoluyla hastaya verilmesidir, bu yalnız anne sütü ile beslenen bebeklerde daha sık emzirme anlamına gelir. Ağız yoluyla gerektiği kadar sıvı verilemiyorsa, o zaman damar yoluyla aynı tedavi verilir. Bu ise çocuklarda,  hastaneye yatma anlamına gelmektedir.

Güncellenme Tarihi: 25 Ağustos 2011Yayınlanma Tarihi: 25 Ağustos 2011

Benzer Sağlık Rehberleri

CANLI DESTEK