Yazın Yıpranan Cildinize Işıltı Katmak Elinizde

Yaz ayları boyunca maruz kalınan güneş ışınları, deniz ve havuz suyu ile temas ve sık banyo yapmak gibi dış etkenler, derinin hem sağlığını hem de estetik görünümünü olumsuz etkiler. Yaz sonunda deri daha mat, kuru ve kabalaşmış bir görünüm alır, ciltte çil ve lekelenmeler ortaya çıkar. Peki cildinize eski sağlığınızı kazandırmak için neler yapmanız gerekir? Memorial Antalya Hastanesi Dermatoloji Bölümü’nden Uz. Dr. Lütfiye Çoban, cilt sağlığınız için önerilerde bulundu.

Yaz aylarında güneş, deniz gibi çevresel şartlar ve cilt sağlığına yeterince özen  gösterilmemesi ciltte istenmeyen görüntülere neden olabilir. Ciltte çil ve lekelenmeler görülebilir, uzun dönemde de erken cilt yaşlanması söz konusu olur. Yaz boyunca alınacak önlemler ile bu çevresel faktörlerin deriye vereceği zararları önlemek mümkündür. Ayrıca sonbahar-kış aylarında yapılacak kişisel bakımlar ve dermatoloji uzmanlarınca yapılacak profesyonel müdahaleler ile zararı minimuma indirmek söz konusu olabilmektedir.

Özellikle yaz boyunca güneş ışınlarından etkili ve doğru şekilde korunulmalıdır. Bu amaçla,

  • Saat 11.00-16.00 arasında açık havada kalınmamalı
  • Sık dokunmuş açık renk giysiler tercih edilmeli
  • Uygun bir güneş koruyucu ürün kullanılmalıdır.

Kuruyan cildiniz için…

Sık banyo yapmak, banyoda kullanılan sabun ve diğer temizleyici ürünler ve deniz ve havuz suyu deriyi kurutur. Kuruyan deri pul pul ve mat görünür, esnekliğini kaybettiği için çatlamalar oluşur. Bu durum, cildin çok daha kolay tahriş olmasına, kaşınmasına ve değişik egzama tablolarının oluşmasına yol açar. Yazın derinin kurumasını engellemek için şu önlemler faydalı olacaktır;

  • Banyo süresi 15 dakikadan kısa tutulmalıdır.
  • Vücut için sert ve deriyi kurutan sabunlar yerine nemlendiricili sabunlar, temizleyiciler tercih edilmelidir.
  • Sadece serinlemek amacıyla yapılan duşlarda sabun kullanılmayabilir.
  • Sık banyo yapıldığı zaman tüm vücut yerine sadece terleyen bölgeler sabunlanabilir.
  • Vücut için banyo sonrası, nemlendirici krem ve losyonlar kullanılmalıdır.
  • Özellikle yüz için kullanılan nemlendiricilerin antioksidan içermesi tercih edilebilir.

Peeling ve kese cildinize ışıltı verir

Yaz sonunda kişisel yüz ve vücut peelingleri veya kese uygulamaları güneş ışınları nedeniyle kalınlaşan üst deriyi uzaklaştırarak derinin tekrar parlak ve canlı görünmesini sağlayacaktır. Sonbahar-kış ayları boyunca dermatoloji uzmanlarınca 2-4 hafta aralıklarla uygulanacak profesyonel peelingler ise lekeler ve cilt yaşlanmasına yol açan değişiklikleri azaltacaktır. Yine bu dönemde kullanılacak antioksidan ve antiage kremler, yazın yarattığı tahribatı azaltmaya yardımcı olacaktır.

Uzman yardımı alın

Yazın karşılaşılan dış etkenler değişik egzama tablolarına, viral, bakteriyel, mantar enfeksiyonlarına yol açmışsa, cildinizde leke veya çil gibi kozmetik sorunlar meydana geldiyse bu tabloların tedavisi dermatoloji uzmanı tarafından düzenlenmelidir.

Güncellenme Tarihi: 07 Eylül 2011Yayınlanma Tarihi: 07 Eylül 2011

Benzer Sağlık Rehberleri