Zatürre - Bronşit

Zatürre, aslında hem dünyada hem de ülkemizdeki çocuklarda önlenebilen ölüm nedenlerinden biridir. Ülkemizdeki 1-4 yaş ölümlerinin yaklaşık % 40’dan zatürre sorumludur. Memorial Ataşehir Hastanesi Çocuk Göğüs Hastalıkları Bölümü’nden Prof. Dr. Fazilet Karakoç zatürre ve zatürreden korunma hakkında bilgi verdi.

Ne zaman zatürre (pnömoni) düşünmeliyiz? Soğuk algınlığından farkları nelerdir?

Zatürre hem dünyada hem de ülkemizde çocuklardaki önlenebilir ölüm nedenlerinden biridir. Ülkemizdeki 1-4 yaş ölümlerinin yaklaşık % 40’dan zatürre sorumludur. 2 yaşından küçük olan, erken doğan, anne sütü almayan, yeterli beslenemeyen, kalabalık ortamlarda yaşayan, altta yatan kronik hastalığı olan, sigaraya maruz kalan, anne yaşı küçük ve anne eğitimi az olan çocuklarda sıklıkla görünür.

Çocuklarımızı zatürreden nasıl koruyabiliriz?

Anne sütü beslenme çok önemli ilk 6 ay sadece AS diyoruz ama çocukların sadece %10’u ilk 3 ay sadece anne sütü alıyor. Aşılama çok önemliçünkü ülkemizde kızamık, boğmaca ve tüberküloz zatürrenin en önemli etkenleri arasındadır. Zatürre aşısı, 2 yaşın altındaki çocuklara 2-4 -6 -18. aylarda aşı programı içerisinde zatürre aşısı yapılıyor. Daha büyük çocuklarda ise tüm çocukların aşılanmasına gerek yok sadece risk grubunda yer alan kronik hastalığı olan çocuklara önerilir.

Çocuklarda hangi bulguların varlığında  zatürreden  şüphelenmeliyiz?

Zatürre tanısı için hastanın şikayetleri ve muayene bulguları değerlendirilir. Gerekli durumlarda akciğer grafisi çekilir, balgam ve kan tahlilleri yapılır.

Zatürre tanısı olan hastalarda sıklıkla rastlanan bulgular:

  • 39-40 derece ateş/ Titreme
  • Öksürük
  • Göğüs ağrısı/ karın ağrısı
  • Nefes darlığı var ise mutlaka zatürre düşünülmeli ve çocuk hemen doktora götürülmelidir

ZATÜRRE ENFEKSİYONUNDA ERKEN TEŞHİS VE TEDAVİ ÖLÜMLERİ AZALTIR, HAYAT KURTARICIDIR.

Zatürre tekrarlar mı? Bu durumda neler yapılmalıdır?

Tekrarlayan zatürre: Bir çocuğun yılda ikiden fazla ya da toplam üçten fazla zatürre geçirmesidir. Persitan (iyileşmeyen zatürre): Pnömoni ya da halk arasındaki adı ile zatürre hastalığa yol açan etkene bağlı olarak 1-4 hafta içinde iyileşir. Eğer 4 hafta geçmesine rağmen klinik (hastanın klinik durumu) ya da radyolojik( hastanın akciğer grafisi) bulguları düzelmemiş ise persistan  (iyileşmeyen)  zatürre söz konusudur. Bu çocukların neden tekrarlayan zatürreler geçirdiğinin ya da persistan zatüresi olduğunun  bulunabilmesi için bazı tetkiklerin yapılması ve bu tetkiklerin sonuçlarına göre tedavi edilmesi gerekir.

Bağışıklık sisteminde yetersizlik olan, kistik fibozis, hava yollarına yabancı bir cismin kaçması, reflü gibi bazı hastalıklar tekrarlayan ya da iyileşmeyen zatürrelere yol açabilir.

Güncellenme Tarihi: 03 Şubat 2012Yayınlanma Tarihi: 03 Şubat 2012

Benzer Sağlık Rehberleri