Havacılık Tıp Merkezi

Kolay Randevu Al
Aşağıdaki başlıklara tıklayarak, Havacılık Tıp Merkezi alanındaki ilgili içeriklere kolayca ulaşabilirsiniz.

Bölüm Hakkında

Pilotaj muayeneleri, pilotların görev yaptıkları uçak tipine, görev şekline ve yaşa göre belli sürelerde yapılır. Bu muayenelerden amaç, her an sağlıklı olması gereken uçucu personelin, sağlıklı halinin devam edip etmediğinin kontrolünü yapmak ve sağlıklı olmasını sağlamaktır.

Havacılık Tıp Merkezileri, tüm dünyayı kapsayan Uluslararası Sivil Havacılık Organizasyonu I.C.A.O (International Civil Aviation Organization) ve Avrupa ülkelerini kapsayan Birleşik Havacılık Düzenlemesi JAR-FCL 3 (Joint Aviation Regulation) sağlık kurallarına göre yapmak kaydıyla Ulaştırma Bakanlığı / Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü' nün verdiği yetkiye dayanarak sivil pilotların sağlık muayenelerini yapan merkezlerdir. Merkez bünyesinde oluşturulan sağlık kurulunda ilgili branşlardan uzman hekimler ve uçuş hekimleri yer almaktadır.

Ulaştırma Bakanlığı, Hava Kuvvetleri ile bir protokol yapmış ve bu kapsamda 2003–2005 yılları arasında 38 sivil uçuş hekimi yetiştirilmiş, bunların bir kısmı bazı hastanelerde göreve başlamışlardır. Bir uçuş hekimi, atmosfer fizyolojisini, pilot psikolojisi ve kişiliğini bilmeli; onlar gibi düşünebilen iyi bir takım elemanı, sırdaş ve gerektiğinde sığınılacak bir kişi olabilmelidir. Bu hekimlerin pilotaj muayenelerinde mutlaka bulunması ve imzalarının alınması koşulu getirilmiştir. Memorial Hastanesi havacılık tıp merkezi bu 38 hekimden 3 tanesini bünyesinde bulundurmaktadır.

Memorial Hastanesi, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün yetkilendirmesi için gerekli tüm donanım ve kriterleri bünyesinde barındırıyor. Pilotların, Havacılık tıp merkezi bünyesinde oluşturulan sağlık kurulu tarafından 5 branşta değerlendirilmesi gerekiyor. Bunlar: Dâhiliye, Göz, Kulak Burun Boğaz, Nöroloji ve Psikiyatri. Uçuş hekimi bu sağlık kurulunun başkanlığını yürütüyor. Uluslararası Havacılık Otoritesi’nin belirlediği sağlık kuralları doğrultusunda hareket edilerek pilotların sağlık açısından uçuşa engel bir durumlarının olup olmadığına karar veriliyor. Pilotların periyodik muayenesi kapsamı, yaş ve uçuş sınıflarına göre belirleniyor. Mesleğe yeni başlayacaklar ise, kapsamlı bir muayeneden geçirilerek uçuş için elverişli olup olmadıklarına karar veriliyor. Memorial Hastanesi periyodik muayenelerin yanında, bu kapsamlı ilk muayeneleri yapma yetkisine de sahip.

Havacılık Tıp Merkezi'den randevu almak için 444 7 888 nolu çağrı merkezimizi arayabilirsiniz. 

Bölüm Doktorları

Hastanelerimiz

Anlaşmalı Kurumlar

Hastanelerimizin anlaşmalı olduğu özel sigorta şirketleri, tamamlayıcı sigortalar, diğer kurum ve şirket anlaşmalarını aşağıda bulabilirsiniz.

Sonuç bulunamadı.

    İletişim Formu

    Aşağıdaki İletişim formunu doldurarak hastanemiz ile ilgili bilgi talebinde bulunabilirsiniz.

    Sosyal Medya Hesaplarımız
    Kolay Randevu Al