Yükleniyor

Liyezon Psikiyatrisi

Liyezon Psikiyatrisi

İletişime Geçin
Aşağıdaki başlıklara tıklayarak, Liyezon Psikiyatrisi alanındaki ilgili içeriklere kolayca ulaşabilirsiniz.

Bölüm Hakkında

Konsültasyon Liyezon Psikiyatrisi, herhangi bir hastalığı olan veya ameliyat olan kişilere, psikiyatrik tıp hizmeti ile psikososyal destek sunan psikiyatri üst disiplinidir. Bu disiplin, sağlığın fiziksel, ruhsal boyutlarıyla ayrılmaz bir bütün olduğu ve birbirini etkilediği anlayışına dayanmaktadır. Konsültasyon Liyezon Psikiyatrisi beden, beyin ve ruh bütünlüğünü esas alarak bedensel hastalık ve işlev bozukluklarının yarattığı psikiyatrik bozukluk ve psikolojik reaksiyonları tedavi etmektedir. Bununla birlikte ruhsal kökenli bedensel hastalık ve işlev bozukluklarının tedavisi için çözüm üretilmektedir.

İçindekiler

Liyezon psikiyatrisinin önemi

Hastanelerde dahiliye, cerrahi gibi bölümlerin yanında psikiyatri bölümleri de bulunmaktadır ve bu fikir yaygın hale gelmektedir. Psikoloji, artık insan bedeninin dolayısıyla da hayatın lideridir. Psikolojik sağlık tıpkı bedensel sağlık gibi önemlidir. Onkoloji, kalp, nöroloji alanlarında fiziksel tedavi kadar psikolojik destek de şarttır. Bu tür hasta grubu tedavi sürecinde anksiyete, depresyon gibi rahatsızlıkları da beraberinde getirebilmektedir. Örneğin meme kanseri nedeniyle cerrahi geçiren bir kadın hastanın kanser tedavisi yanında psikolojik destek alması gereklidir. Psikoloji fiziksel tedavilerin ayrılmaz bir parçasıdır. Özellikle hastanede yatış süreci uzayan, cerrahi operasyon geçiren hastaların anksiyete ve depresyon açısından daha dikkatli izlenmesi gerekmektedir. Bu izlem, tedavinin seyri açısından önem taşımaktadır.

Liyezon Psikiyatrisi Polikliniği’nin amacı nedir?

Memorial Liyezon Psikiyatrisi Polikliniği’nin amacı, hastalara fiziksel tedavi ile birlikte ruhsal bakım hizmetlerinin de verilmesidir. Konsültasyon Liyezon Psikiyatrisi fiziksel hastalığı ya da yakınması olan, hastanede yatarak ya da ayakta tedavi gören hastalara yönelik psikiyatrik, psikososyal tıp hizmetlerinin sunmaktadır.

Bypass ameliyatı sonrası liyezon psikiyatrisi

Hemen hemen hiç kimse hasta olmak istemez. Hasta olunduktan sonra iyileşme isteği daha fazla olmaktadır. Heyecan, stres ya da mutsuzluk halleri kalbi de etkilemektedir. Kalp hastalığı bulunan ve bypass ameliyatı geçirenlerde psikolojik bazı problemlere rastlanabilmektedir. Kalp hastalıkları ve kardiyak cerrahi ameliyatlarında ortaya çıkan psikolojik durumların tanı ve tedavisi ile uğraşan psikokardiyoloji de liyezon psikiyatrisi bilim dalı hizmet yelpazesi içinde bir alt disiplindir.

Kanser tedavisi ve liyezon psikiyatrisi

Kanser ve psikolojik sağlık birbirini etkileyen iki olgudur. Kanser tedavilerinde liyezon psikiyatrisinin önemi büyüktür. Kanser dünyanın en güncel sorunlarından biridir ve pek çok kanser hastası korku, umutsuzluk, çaresizlik, ölüm korkusu gibi duyguları çağrıştırabilir. Bu da kişinin kanser tedavi sürecini olumsuz etkileyebilir. Bu nedenle kanser tedavisinde liyezon psikiyatrisi tedavisi de tavsiye edilmektedir.

Klinik tıbbın psikiyatrisi olan Konsültasyon Liyezon Psikiyatrisi’nin alt bölümleri şu şekilde tanımlanabilmektedir:

Dahili Tıpta Psikiyatri

Kardiyolojide Psikiyatri

Cerrahi Girişimlerin Psikiyatrisi

Kadın Doğum Psikiyatrisi

Kanser (onkoloji) Psikiyatrisi

Nöroloji Psikiyatrisi

Kronik Hastalıkların Psikiyatrisi

Fizik Tedavinin Psikiyatrisi

Endokrin Hastalıkların Psikiyatrisi

Gastroentoloji Psikiyatrisi

Bölüm Uzmanları

Hastanelerimiz

Anlaşmalı Kurumlar

Hastanelerimizin anlaşmalı olduğu özel sigorta şirketleri, tamamlayıcı sigortalar, diğer kurum ve şirket anlaşmalarını aşağıda bulabilirsiniz.

Sonuç bulunamadı.

    İletişim Formu

    Aşağıdaki İletişim formunu doldurarak hastanemiz ile ilgili bilgi talebinde bulunabilirsiniz.

    * Bu alan gereklidir.
    Sosyal Medya Hesaplarımız
    Canlı Destek Kolay Randevu Al