Sosyal Sorumluluk Projeleri

Moda Dünyası Organ Bağışı İçin Bir Araya Geldi / 15.05.2013

Toplumu organ bağışı konusunda bilinçlendirmek ve toplumsal farkındalık yaratmak amacıyla Organ Nakillerini Destekleme Derneği (ORDES) tarafından Memorial Sağlık Grubu’nun katkılarıyla gerçekleştirilen sosyal sorumluluk projesi, birbirinden değerli modacıları ve ünlü modelleri bir araya getirdi. Devamını Oku

15 Mayıs 2013 Çarşamba günü The Ritz - Carlton, İstanbul Otel’de düzenlenen defilede, Türkiye’nin önemli modacılarının organ bağışı kampanyasına katkı sağlamak amacıyla hazırladıkları tasarımlar ünlü koreograf Yasin Soy’un koreografisiyle ünlü modeller tarafından sergilendi. Yaşama umudunu simgeleyen yeşil renkli tasarımların yer aldığı defilenin finalinde ise organ nakli olan çocuklar, ünlü modellerle birlikte podyuma çıktı. ORDES yararına düzenlenen defile kapsamında ayrıca ünlü modacıların tasarımları için Aziz Karadeniz tarafından müzayede gerçekleştirildi.

Projeye; Begüm Salihoğlu, Beste Gürel, Cemil İpekçi, Çiğdem Akın, Deniz Berdan, Emel Acar, Erol Albayrak, Ertan Kayıtken, Ezra& Tuba, Gül Ağış, Mehtap Elaidi, Melih Yazgan, Murat Aytulum, Nejla Güvenç, Önder Özkan, Özlem Ahıakın, Özlem Kaya, Raisa & Vanessa, Songül Cabacı ve Tuvana Büyükçınar gibi dünya çapında da tanınmış moda tasarımcıları destek verdi.

Açelya Samyeli Danoğlu, Beril Kayar, Begüm Özbek, Cansu Tosun, Ceren Hindistan, Çağıl Özkul, Çağla Zoralıoğlu, Ebru Öztürk, Ece Begüm Yücetan, Elif Merve, Ebru Şam, Hilal Uzun, Hande Subaşı, Melisa Alagöz, Meltem Tüzüner, Merve Büyüksaraç, Özlem Katipoğlu, Songül Erol, Selda Car ve Semiha Bezek gibi ünlü modeller de bu kez organ bağışı için podyuma çıktı.

Memorial Antalya Hastanesi "Kalp Sağlığı Haftası" Etkinlikleri / 07-14.04.2013

Küresel ölçekte olduğu gibi Türkiye’de de başta gelen ölüm nedeni olarak karşımıza çıkan kalp ve damar hastalıkları artış göstermektedir. Eğer uygun önlemler alınmazsa 2015 yılına kadar her yıl yaklaşık 20 milyon insanın daha kalp ve damar hastalıklarından, özellikle de kalp krizleri ve inmelerden hayatını kaybedeceği öngörülmektedir. Devamını Oku

Kalp ve damar hastalıkları açısından olumlu olan nokta ise büyük ölçüde “önlenebilir” olmalarıdır. Eğer risk altındaki bireyler tanımlanabilirse, bu kişilerin ve toplumun kardiyovasküler hastalık riski azaltılabilmektedir.

Memorial Antalya Hastanesi kalp sağlığı konusunda toplumsal bilinç uyandırmak amacıyla 7 -14 Nisan Kalp Haftası kapsamında etkinlikler düzenledi. Kalp Sağlığı etkinlikleri kapsamında; toplumsal kalp sağlığı ile ilgili güncel açıklamalar ve uyarıların yer aldığı basın toplantısının ardından, halka açık kalp sağlığı söyleşisi ve kalp yogası programını gerçekleştirildi.

Hayat Ver Sosyal Sorumluluk Projesi Sergisi / 27.02.2013

Türkiye’de binlerce kişi, kronik organ yetmezliği nedeniyle “organ” bekliyor. Organ bağışının istenilen düzeyde olmaması nedeniyle; kimileri bu bekleyiş sırasında hayatını kaybediyor ya da sağlıklı olan yakınlarından alınan organlarla hayata tutunuyor. Devamını Oku

Memorial Sağlık Grubu’nun katkılarıyla Organ Nakli Bilinçlendirme Platformu tarafından gerçekleştirilen ve “Her Bağış, Yeni Bir Hayattır” sloganından yola çıkılan “Hayat Ver” sosyal sorumluluk projesi, Türkiye’nin ünlü isimlerini bir araya getirdi.

27 Şubat 2013 Çarşamba günü kamuoyu ile paylaşılan ve Memorial Sağlık Grubu’nun katkılarıyla gerçekleştirilen “Hayat Ver” projesi kapsamında ünlü isimler, organ nakli bekleyen ve organ nakli olmuş bir hastanın hayat ve ölüm arasındaki ince çizgide yaşadıklarını aynı karede çarpıcı şekilde canlandırıyor. Fotoğraflarda ayrıca mesajlarla organ bağışının önemine dikkat çekiliyor.

“Hayat Ver” sosyal sorumluluk projesinde; Ahu Sungur, Aslı Tandoğan, Bengü, Çolpan İlhan, Derya Büyükuncu, Evrim Solmaz, Gökhan Türkmen, Hülya Koçyiğit, İlker İnanoğlu, İsmail Hacıoğlu, Keremcem, Merve Sevi, Murat Başoğlu, Mustafa Ceceli, Naz Elmas, Niran Ünsal, Oya Aydoğan, Rasim Öztekin, Selda Alkor, Sema Keçik, Yeşim Ceren Bozoğlu, Yetkin Dikinciler, Yıldız Kenter, Zeynep Beşerler, Zeyno Günenç fotoğrafları ve mesajları ile yer aldı.

"Hayatın Armağanı" Sosyal Sorumluluk Projesi / 22.06.2013

Kalp sağlığı konusunda farkındalık yaratmak amacıyla, Club Bypass öncülüğünde gerçekleştirilen, “Hayatın Armağanı” sosyal sorumluluk projesi kalpleri buluşturdu. Devamını Oku

Bypass ameliyatı olmuş hastalar tarafından kurulan ve başkanlığını kalp cerrahı Prof. Dr. Bingür Sönmez’in yaptığı Club Bypass, ülkemizde gün geçtikçe artan ani kalp ölümlerine dikkat çekebilmek için “Hayatın Armağanı” sosyal sorumluluk projesinde birbirinden ünlü isimleri bir araya getirdi.

Bypass ameliyatı sonrası hastaların bir süre göğüs kafeslerini darbelere karşı korumak için taşımak zorunda oldukları kalpli yastıklardan yola çıkılarak gerçekleştirilen, Memorial Sağlık Grubu desteği ile hayata geçirilen projede Türkiye’nin en ünlü isimleri; tasarladıkları kalpli yastıklar ve verdikleri mesajlarla kalp sağlığının önemine dikkat çekiyor.

Hayatın Armağanı sosyal sorumluluk projesine; Adnan Şenses, Arda Turan, Armağan Çağlayan, Balçiçek İlter, Bennu Gerede, Berksan, Birol Güven, Demet Akalın, Demet Akbağ, Demet Şener Kutluay, Deniz Berdan, Deniz Türkali, Dilara Endican, Dr. Neslihan İskit, Ece Vahapoğlu, Eflâtun, Emel Acar, Emre Ertürk (Emre NY), Engin Altan Düzyatan, Ender Saraç, Esin Övet, Esra Tüzün, Ezra & Tuba Çetin, Gamze Özçelik & Duygu Özçelik, Gülben Ergen, Haldun Dormen, Hülya Avşar, İbrahim Tatlıses, Metin Arolat, Metin Uca, Müjde Ar & Mehtap Ar, Murat Dalkılıç, Nebahat Çehre, Nefise Karatay, Neslihan Yargıcı, Nil Burak, Orhan Gencebay, Onur Baştürk, Osman Gidişoğlu, Oylum Talu, Ömür Gedik, Özge Özpirinçci, Özge Ulusoy, Pascal Nouma, Prof. Dr. Bingür Sönmez, Reyhan Karaca, Seda Sayan, Sema Çelebi, Sibel Tüzün, Sevda Barandır, Şebnem Özinal, Sinem Kobal, Şahika Ercümen, Tarık Ceran, Uğur Genç, Vatan Şaşmaz, Ziynet Sali tasarladıkları kalpli yastıklar ve mesajları ile destek verdi.

Ünlü Kadınlar Şiddete Karşı Kanatlandılar / 08.03.2012

Memorial Sağlık Grubu’nun katkılarıyla Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu (UNFPA)’nun himayesinde gerçekleşen “Kadına Şiddete Karşı Kanatlandılar” Sergisi kadına şiddete karşı toplumsal bilinç oluşturmak için düzenlendi. Devamını Oku

Kadına şiddete karşı toplumsal duyarlılık oluşturmak amacıyla sanat dünyasından 32 kadının objektif karşısına geçtiği “Kanatlandılar” fotoğraf sergisi 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde sergilenmeye başlandı.

“Kanatlandılar” projesi kapsamında; Ayça Bingöl, Arzu Yanardağ, Akasya Aslıtürkmen, Belçim Bilgin, Beren Saat, Büşra Pekin, Cansu Kurtçu, Demet Tuncer, Deniz Türkali, Derya Alabora, Ece Vahapoğlu, Feride Çetin, Görkem Yeltan, Günce Koral, Hale Caneroğlu, Hale Soygazi, Jehan Barbur, Jülide Kural, Melike Güner, Meltem Cumbul, Nihal Yalçın, Ömür Gedik, Rojda Demirer, Seda Akman, Sibel Tüzün, Sinem Kobal, Songül Öden, Şenay Gürler, Tuğçe Kazaz, Yeşim Salkım, Yonca Lodi ve Zeynep Beşerler objektif karşısına geçti.

Ataşehir Sağlıklı Yaşam Yürüyüşü / 15.05.2011

Memorial Ataşehir Hastanesi’ sağlıklı yaşama katkıda bulunmak ve sporu teşvik etmek amacıyla, “Ataşehir Sağlıklı Yaşam Yürüyüşü” düzenledi. Devamını Oku

15 Mayıs 2011 Pazar günü gerçekleşen sağlıklı yaşam yürüyüşü Ataşehir Parkı’nda start aldı. Ataşehir Belediyesi ve Kadıköy Belediyesi’nin katkılarıyla ile düzenlenen sağlıklı yaşama duyarlı sivil toplum kuruluşları ile gönüllü derneklerin desteklediği yürüyüşe; ünlü televizyon programcısı Esra Ceyhan, sanatçı Arzu Yanardağ, oyuncu ve programcı Şebnem Özinal gibi ünlü isimler ile Ataşehir halkı katıldı. Yürüyüş; Memorial Ataşehir Hastanesi önünde son buldu.

"Organ Bağışı İçin El Ele Verelim Hayat Kurtaralım" Sosyal Sorumluluk Projesi / 02.10.2006

Organ bağışına dikkat çekmek ve organ bağışı konusunda toplumsal bilinç oluşturmak amacıyla Memorial Sağlık Grubu’nun başlattığı “Organ Bağışı İçin Ele Ele Verelim, Hayat Kurtaralım” sosyal sorumluluk projesi, organ bağışı yetersizliği nedeniyle pek çok insanın organ beklerken hayatını kaybetmesini önlemeyi amaçladı. Devamını Oku

Memorial Şişli Hastanesi Genel Cerrahi ve Organ Nakli Merkezi Başkanı Prof. Dr. Münci Kayaoğlu organ naklinin insan hayatındaki önemini bu cümleleriyle ifade ediyor:

Bir kişi için organ nakli gerektiğinde en zor iş beklemektir. Her gün ölüyorsunuz ama her gün umudunuz var. Ve bardak delinmiş sanki her gün bir damla akıyor. Görüyorsunuz azalıyor azalıyor, sonunda organ geliyor ve yaşama dönüyorsunuz. Ama gelmezse eriyor, soluyor ve bitiyorsunuz. Bunu beklemek çok zor. Bu durumu ancak böyle bir durumla karşı karşıya kalan biri bilebilir.”

"SİZ DE HAYAT KURTARMAK İSTİYORSANIZ; Organ bağış kartınızı A Blok 3. katta hizmet vermekte olan Memorial Şişli Hastanesi Organ Nakli Merkezi'nden alabilirsiniz.

"Kalbimi Seviyorum Fast Food Yemiyorum" Sosyal Sorumluluk Projesi / 30.08.2006

Memorial Şişli Hastanesi, Kalp ve Damar Cerrahisi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Bingür Sönmez başkanlığında, Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül ve Metabolik Sendrom Derneği, Şişli Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi Endokrinoloji ve Metabolizma Kliniği'nin de desteğini alarak, "KALBİMİ SEVİYORUM, FAST FOOD YEMİYORUM!' projesini başlattı. Devamını Oku

Fast food'un vücuda ve ekolojik dengeye verdiği zararlardan yola çıkarak oluşturulan proje, okul kantinlerinde fast food tarzı besinlerin çıkarılması, çocuklara sebze-meyve ağırlıklı beslenme alışkanlığının kazandırılmasını hedefliyor.

"Kalbimi seviyorum, fast food yemiyorum" kampanyası, pilot bölge olarak seçilen Şişli'deki tüm ilköğretim okullarında 2006-2007 Eğitim ve Öğretim yılının ilk günü start aldı. Kampanya için hazırlanan ve fast food'un zararlarını anlatan pankartlar okul kantinlerine asıldı. Yine projenin simgesi olan "KALBİMİ SEVİYORUM, FAST FOOD YEMİYORUM" yazılı rozetler öğrencilere dağıtıldı. Proje, geleceğin güvencesi çocukları fast food alışkanlığından vazgeçirmek ve fast food lokantalarındaki çocuk menülerini sağlıklı beslenme seçenekleri ile yeniden düzenlemeyi amaçladı.

Çocukluk çağında başlayan fast food alışkanlıklarının ileri yaşta kalp hastalıklarına neden olduğunun altını çizen, Memorial Hastanesi Kalp Cerrahisi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Bingür Sönmez, kalp sağlığını olumsuz etkileyen beslenme tarzı yerine, çocuklara kazandırılması gereken beslenme alışkanlıklarının doğal ve geleneksel usuller olması gerektiğini vurguladı.

Club Bypass Etkinlikleri / 1991 - 2013

Koroner bypass ameliyatı olan hastalar tarafından, 1991 yılında kurulmuş olan Club Bypass, ameliyat olan hastaları tekrar hayata bağlamak ve geri kalan yaşamlarını sağlıklı ve mutlu geçirmelerini amacını taşır. Devamını Oku

Koroner bypass ameliyatı geçiren hastalar genellikle ameliyat sonrasında ciddi bir depresyona girerek, normal günlük yaşantılarına bir daha dönemeyecekleri, ömürlerinin çok kısa olduğu gibi saplantılı düşüncelerle mücadele etmektedirler. Oysa koroner bypass ameliyatlarının asıl amacı insanları tamamen normal yaşama döndürmektir.

Bypass ameliyatı olan hastaları tekrar hayata bağlamak ve geri kalan yaşamlarını sağlıklı ve mutlu geçirmelerini sağlamak amacıyla kurulan Club Bypass bu misyonu doğrultusunda birçok etkinlik düzenlemektedir. Prof. Dr. Bingür Sönmez'ın ameliyat ettiği hastalardan kurulu Club Bypass'ın yaklaşık 9.700 üyesi bulunmaktadır.

Club By-Pass'ın Yaptığı Etkinlikler

 • Club Bypass'lılar Ağrı Dağı'nda
 • Prof. Dr. Bingür Sönmez ve Bypass'lılar olimpiyat meşalesini taşıdı
 • Kalp Yogası Uzmanı Dr. Nishala Joy Devi Memorial'da
 • Bypass'lılar Uludağ'da Kayak Şöleni'nde
 • Dünyaca Ünlü Yoga Gurusu Bypass'lılar için Türkiye'ye geldi
 • Kalp Rehabilitasyon Programı
 • Bypass'lılar Tango Gecesi
 • Ünlü Yoga Gurusu Raghuram ve Neyzen Ender Doğan Memorial Kalp Yogası programında.
 • Milli yüzücü Doğan Şahin'den bypasslılar adına rekor denemesi
 • Kalp Arıtma Programı
 • Club Bypass ve Türk Kalp Vakfı ortak Kalp Haftası organizasyonları
 • Hayatın Armağanı Sosyal Sorumluluk Projesi

Pilleri Çöpe Atmıyorum, Geri Dönüşüme Yolluyorum / 27.02.2008

Pillerin insan sağlığı ve doğaya verdiği zararlardan yola çıkan Şişli Rotary Kulübü'nün okullar, ev ve işyerlerine yerleştirdiği atık pil kutusu projesine, Memorial Sağlık Grubu olarak destek veriyoruz. Devamını Oku

Şişli Rotary Klubü'nün ATIK PİL TOPLAMA PROJESİ'ne destek amacıyla Memorial Hastanesi'nin 8 ayrı noktasına yerleştirilecek pil kutuları ile hasta yakınları ve personelimizden toplanacak atık piller, proje çerçevesinde, Memorial Ormanı'nda ağaç olarak bize dönecektir.

ATIK PİLLER doğal yaşama ve insana zararlı ağır metaller içerir:

Piller, kağıt, metal ve cam gibi atıklara göre daha az hacme sahip olmalarına rağmen, onlardan binlerce kat daha fazla doğal yaşama ve insan sağlığına zararlı maddeler içermektedir.

CIVA: Cıva oksit pilindeki cıva miktarı 800 ton içme suyunu kullanılamaz hale getirmektedir.İçme suyu veya gıda zinciri ile insan vücuduna giren cıva; kansere, sağırlık gibi nörolojik bozukluklara, böbrek, karaciğer ve beyin dokularının tahribine, sakat doğumlara neden olmaktadır.

KADMİYUM: Vücutta yarılanma ömrü 10-25 yıldır. Vücudun kalsiyum yerine kadmiyum depolaması nedeniyle kemik yapısı zayıflar, ileri safhalarda öksürmek bile kemiklerin kırılmasına neden olur.

KURŞUN: Kemik ve diş gibi sert dokularda yarılanma ömrü 20 yıldır. Demir ve kalsiyum eksikliği, D vitamini fazlalığı olan vücutlarda kurşun daha fazla birikir. 0-6 yaş grubu çocuklar yetişkinlere göre 4 kat daha fazla etkilenir. Sağırlığa ve kansızlığa, böbrek ve beyin iltihaplanmasına, kısırlığa, kansere ve dolaylı ölümlere neden olur. Kurşun pillerin iyi bir geri dönüşüm oranı vardır. İngiltere'de 1997 yılında toplam satışın yüzde 90'ına karşılık gelen 95 bin ton pil geri kazanılmıştır.

Memorial Geleneksel Çocuk Resim Yarışmaları

Memorial Sağlık Grubu; çocukların doktor korkularını yenmelerine yardımcı olmak, kişisel yetenekleri ile sanata olan yatkınlıklarını açığa çıkarmak için Memorial Geleneksel Çocuk Resim Yarışması’nı düzenliyor. Devamını Oku

Her yıl düzenlenen resim yarışmasına katılan minikler, hem yeteneklerini ortaya koyuyor, hem de birbirinden güzel hediyelerin sahibi oluyorlar.

Memorial Geleneksel Çocuk Resim Yarışmaları:

 • Benim Dünyam / 2013
 • Ben Büyüyünce / 2012
 • Doğru Besleniyorum, Sağlıklı Büyüyorum / 2011
 • Sağlıklı Besleniyorum / 2010
 • Çevremi Koruyorum / 2009
 • Benim Annem / 2008
 • Sağlıklıyım Çünkü / 2007
 • Ben büyüyünce... / 2006
 • Hayalimdeki doktor / 2005

Memorial "Bebek Dostu Hastane"

Memorial Sağlık Grubu, anne sütü, emzirme ve anne sağlığına önem vermekte, bebeklerin anne sütü ile beslenmesini desteklemektedir. Devamını Oku

Memorial Kadın Hastalıkları ve Doğum, Pediatri, Yenidoğan ve IVF polikliniklerinde çalışan tüm sağlık personeli; anne sütünün önemi, yararları, emzirme ve anne sağlığı gibi konularda eğitim almaktadır.

Memorial Sağlık Grubu’nda doğum yapan annelere doğum öncesi ve sonrasında; emzirme tekniği ve sıklığı, bebeklerinden ayrı kaldıklarında sütün salgılanmasını nasıl sürdürebilecekleri konusunda ve anne sütünü saklama koşulları hakkında eğitim verilmektedir.