Yükleniyor

Çocuk Kemik İliği Nakli Ünitesi

Çocuk Kemik İliği Nakli Ünitesi

İletişime Geçin
Aşağıdaki başlıklara tıklayarak, Çocuk Kemik İliği Nakli Ünitesi alanındaki ilgili içeriklere kolayca ulaşabilirsiniz.

Bölüm Hakkında

Kan hastalıkları çocukluk çağında yaşamı tehdit eden hastalıklar arasında ilk sıralarda yer almaktadır. Ülkemizde her sene binlerce çocuk kan kanseri tanısı almaktadır. Başta lösemiler olmak üzere kemik iliği nakli gereken kan hastalıklarının başarıyla tedavi edilmesi için erken tanı ve doğru tedavi planlaması büyük önem taşımaktadır.

Çocukluk çağında görülen kan hastalıklarının tedavisinde ve çocuk kemik iliği naklinde  başarılı olmanın en önemli yolu, hastaların alt yapı ve hizmet kalitesi ile tam donanımlı merkezlerde tedavi edilmelerinden geçmektedir. Bu amaçla kurulan Memorial Şişli, Bahçelievler ve Ankara Hastaneleri Çocuk Kemik İliği Nakli Üniteleri, çocuklara SGK güvencesi ve üst düzey tanı - tedavi olanakları ile hizmet vermektedir. 

Çocukluk çağında talasemi, Fanconi aplastik anemisi, immün yetmezlik, metabolik hastalıklar gibi doğumsal ve lösemi, edinsel aplastik anemi, lenfoma, nöroblastom gibi sonradan kazanılmış hastalıkların tedavisinde kemik iliği nakli önemli bir yer tutmaktadır. Kemik iliği nakli için deneyimli bir hekim-hemşire-personel ekibi ve bu iş için özel kurgulanmış bir servise ihtiyaç vardır.

Kök Hücre Nakli Yapılan Merkezin Özellikleri Neler Olmalıdır?

Kök Hücre Nakli Ünitelerimizde hastalara dış ortamdan bulaşabilecek enfeksiyonları önlemek amacıyla çeşitli önlemler alınmaktadır.

Bu önlemler;

 • Her hasta odasının girişinde, oda ile koridor arasında özel bir bölüm yer almakta ve gerek nakil personelinin gerekse refakatçilerin bu bölümde dışarıdan taşıyabilecekleri enfeksiyonlardan arınmaları sağlanmaktadır.

 • Kemik iliği nakli yapılan hastaların ayrı asansör kullanmaları sağlanmaktadır.

 • Kemik İliği Nakil Ünitesi’nin bulunduğu kata sadece yetkilendirilmiş personelin çıkışını sağlayan özel güvenlik önlemleri bulunmaktadır.

 • Memorial Çocuk Kemik İliği Nakli Üniteleri hastaların bu süreci konforlu şekilde geçirmelerine olanak sağlayacakları şekilde tasarlanmıştır.

 • Nakil süresince hastaların arzu ettikleri yiyecekler özel koşullarda hazırlanmaktadır.

 • Enfeksiyonlardan korunmalarını sağlamak amacıyla nakil ünitesinin tamamında havada bulunan partikülleri temizleyen hepafiltre sistemleri kullanılmıştır. 

Nakil ünitesinde 0-18 yaş arasındaki hastalara otolog, allojeneik (akraba ve akraba dışı) ve haploidentik olmak üzere her türlü kemik iliği nakli yapılabilmektedir. Her hastanın kendi içinde özel olduğu ve nakil sürecinin bu esas çerçevesinde yürütülmesi gerektiğinin unutulmaması gerekmektedir. 
 

Bölüm Uzmanları

Anlaşmalı Kurumlar

Hastanelerimizin anlaşmalı olduğu özel sigorta şirketleri, tamamlayıcı sigortalar, diğer kurum ve şirket anlaşmalarını aşağıda bulabilirsiniz.

Sonuç bulunamadı.

  İletişim Formu

  Aşağıdaki İletişim formunu doldurarak hastanemiz ile ilgili bilgi talebinde bulunabilirsiniz.

  * Bu alan gereklidir.
  Sosyal Medya Hesaplarımız
  Canlı Destek Kolay Randevu Al