Yükleniyor

Çocuklarda Alt Islatma Okulu

Çocuklarda Alt Islatma Okulu

İletişime Geçin
Aşağıdaki başlıklara tıklayarak, Çocuklarda Alt Islatma Okulu alanındaki ilgili içeriklere kolayca ulaşabilirsiniz.

Bölüm Hakkında

Çocuklarda idrar problemleri konusunda Türkiye’nin en kapsamlı tanı ve tedavi programı olan “Alt Islatma Okulu”, Memorial Bahçelievler ve Ataşehir Hastaneleri bünyesinde hayata geçirildi. 5 yaş üzeri çocukların alt ıslatma ve işeme ile ilgili sorunları, alanında uzman doktorlar, modern teknolojiler ve multidisipliner yaklaşımların buluşması ile 6 hafta içinde son bulmaktadır. 

İçindekiler

Okul çağındaki çocukların yaklaşık %20’sinde idrar problemleri görülebilmektedir. Bunlar, genellikle idrar kaçırma, sık veya seyrek idrara çıkma, aniden idrara sıkışma ve idrarda yanma gibi belirtilerle ortaya çıkar. Çoğu zaman basit önlemlerle bu durumun önüne geçilebilse de yaşanan sorunlar ertelenerek dikkate alınmadığında, çocuk üzerinde oluşan sosyal baskı, arkadaş ilişkilerini ve okul başarısını olumsuz etkilemektedir.  

İdrar kaçırma ve diğer idrar şikayetleri çoğu zaman masum gibi görünse de bazen daha ciddi hastalıkların belirtisi olabilir. İşeme bozukluğunun bulguları; idrar yolu enfeksiyonları, mesaneden böbreğe idrar kaçması (vezikoüreteral reflü), doğumsal veya sonradan gelişen sinirsel kökenli mesane bozuklukları (nörojen mesane) hastalıklarında da görülebilir. Bu hastalıklar, işeme bozukluğunun nedeni olabileceği gibi başlangıçta olmayıp eksik tedaviler sonucunda ortaya çıkabilir. Bu sebeple idrar kaçırma ciddiye alınmalı ve ertelenmemeli ve uygun merkezlerde tedavi edilmelidir.

Okul programında neler var?

Alt Islatma Okulu, 5 yaşın üzerindeki işeme problemleri yaşayan çocuklarda işemenin nasıl olması gerektiği eğitiminin verildiği ve işeme problemlerinin tama yakın çözümlendiği bir eğitim programıdır. Standard yöntemlerle (ilaç ve davranış terapileri) uzman bir hekim tarafından tedavi edilen hastalarda başarı oranları %50 ve 80 arasında değişmektedir. Ancak Alt Islatma Okulu sayesinde bu başarı %90’ın üzerine çıkmakta, ilaç tedavisi gerekliliği ve süresi azalmakta ve iyileşme daha kalıcı bir hale gelmektedir.

Türkiye’de ilk…

Orijinal adıyla ‘Voiding School’ ilk olarak Belçika’nın Ghent Üniversite Hastanesi ve ABD’de Boston Çocuk Hastanesinde başlatılmış ardından Avrupa’da ve Amerika’da benzer eğitim programları kurulmuştur. Memorial’da başlayan Alt Islatma Okulu programı ise bu özelliğiyle ülkemizdeki ilk eğitim programını oluşturmaktadır.

Eğitim süreci nasıl yürütülüyor?

Çocuk ürolojisi veya çocuk nefrolojisi uzmanları ilk değerlendirmeyi yapmaktadır. Hastanın ayrıntılı öyküsünün alınması ve fizik muayenesinin ardından, aileye ve hastaya verilen, işeme günlükleri ve sorgulama formları ile işeme bozukluğu hakkında daha ayrıntılı bilgilere ulaşılmakta, basit idrar tetkikleri ve girişimsel olmayan idrar ölçümleri ile işeme problemlerinin tipi ilk görüşmede belirlenmektedir. Ardından kişiye özel tedavi planı çıkarılmakta ve bu plan dahilinde multidisipliner olarak çocukların tedavisi yapılmaktadır.

Tedavi planına dahil olan birimler; Çocuk Ürolojisi, Çocuk Nefrolojisi, Fizik Tedavi, Psikoloji, üroterapi ve biofeedback konusunda uzman hemşireler ve diğer sağlık personelleridir.

Eğitim süresi ne kadardır?

Alt Islatma Okulu 6 hafta süren bir eğitim programıdır. Bu süreçte hastaların ve ailelerin haftada sadece bir kez yaklaşık bir saat kadar hastaneye gelmeleri gerekir. Süreç dahilinde çocuklara bir dizi teorik, görsel ve uygulamalı eğitimler verilmekte, pelvik taban kaslarını nasıl kullanmaları gerektiği bilgisayar destekli programlarla öğretilmekte, hastaya göre tedavi kapsamında eğer gerekiyorsa ilaç tedavileri eklenmektedir. 6 haftanın sonunda çocuklar bu okuldan mezun olmakta ve programa dahil olan çocukların %90’ında bu problem tama yakın çözülürken, diğer hastaların şikayetlerinde de belirgin gerileme sağlanmaktadır.

Bölüm Uzmanları

Anlaşmalı Kurumlar

Hastanelerimizin anlaşmalı olduğu özel sigorta şirketleri, tamamlayıcı sigortalar, diğer kurum ve şirket anlaşmalarını aşağıda bulabilirsiniz.

Sonuç bulunamadı.

    İletişim Formu

    Aşağıdaki İletişim formunu doldurarak hastanemiz ile ilgili bilgi talebinde bulunabilirsiniz.

    * Bu alan gereklidir.
    Sosyal Medya Hesaplarımız
    Canlı Destek Kolay Randevu Al