Yükleniyor

İleri Endoskopi Merkezi

İleri Endoskopi Merkezi

İletişime Geçin
Aşağıdaki başlıklara tıklayarak, İleri Endoskopi Merkezi alanındaki ilgili içeriklere kolayca ulaşabilirsiniz.

Bölüm Hakkında

İleri Endoskopi Merkezi’nde sindirim sistemi hastalıkları, alanında uzman doktorlar ve modern teknolojilerle başarıyla tedavi edilmektedir.

İçindekiler

Sindirim sistemi, vücutta yemek borusundan anüse kadar olan organları; sindirim borusunu, karaciğer, pankreas, safra kesesi gibi diğer yardımcı organları kapsayan çok önemli bir yapıyı ifade etmektedir. Sindirim sistemi hastalıkları dünyada ve ülkemizde en sık görülen sağlık problemlerindendir. Bu rahatsızlıklar ne kadar erken evrede yakalanırsa tedavi başarısı da o ölçüde artmaktadır. Mide bağırsak sisteminin hastalıklarında endoskopik uygulamalar tanı, tedavi ve takipler için büyük önem taşımaktadır. Son yıllarda teknolojik gelişmelere bağlı olarak endoskopik işlemlerde cihaz kalitesi ve çeşitliliği de her geçen gün yükselmektedir. Doğru yöntemin alanında uzman doktorlar tarafından doğru kişiye uygulanması, hasta konforunu artırmakta, yaşam kalitesine ve süresine de önemli katkıda bulunmaktadır.

İleri endoskopi nedir?

“İleri endoskopi nedir?” sorusu kullanıcılar tarafından sıkça sorulmaktadır. Endoskopi, ucunda ışıklı küçük bir kamera bulunan ve endoskop adı verilen cihaz yardımıyla yemek borusu, mide, onikiparmak bağırsağı ve kalın bağırsağı kapsayan gastrointestinal sistemin incelenmesi işlemidir. Yeni nesil endoskopi teknolojilerinin kullanılmaya başlanmasıyla birlikte hastalıkların tanı ve tedavisinde kişiye özel uygulamalar yapılmaktadır.

Merkezimizde; gastroskopi, kolonoskopi, endoskopik retrograd pankreatikolanjiyografi (ERCP), çift balon enteroskopi ve endoskopik ultrasonografi kullanılarak yemek borusu, mide, ince ve kalın bağırsak, pankreas, safra yolları, karaciğerdeki şüpheli alanlardan biyopsi alınması, polipektomi, pankreas ve safra yollarının görüntülenmesi taş ya da darlıklara müdahale edilmesi, mideye beslenme tüpü takılması, sindirim sistemindeki kanamalara müdahale edilmesi gibi işlemler rutin olarak yapılmaktadır.

İleri endoskopik uygulamalar ve tedavi yöntemleri

Endoskopik tanı ve tedavi yöntemlerinin gelişmesi ile birlikte ileri teknolojik ürünleri kullanarak uygulanan işlemler ise temel olarak sindirim sistemindeki lezyonların erken tanınması ve tedavisini içermektedir. İleri Endoskopi Merkezi’nde kullanımına başlanan bu ekipmanlar yüksek çözünürlüklü endoskoplar, optik ve dijital zoomlu endoskoplar, yüksek çözünürlüklü endoskopik ultrasonografik cihazları kapsamaktadır. Bu ileri teknolojik ürünler sayesinde ünitemizde optik kromoendoskopik incelemeler (BLI (blue light imaging) , LCI (linked color imaging), NBI (narrow band imaging) yapılarak erken evre tümörler ve tümör öncülü lezyonlar çok daha erken dönemde belirlenebiliyor ve henüz endoskopik tedavi olabilecek aşamada iken teşhis edilebiliyor.

Merkezimizde tedavisi gerçekleştirilen hastalıklar

ileri endoskopi merkezi nelere bakar?” sorusu kullanıcıların tarafından sıkça sorulmaktadır. İleri Endoskopi Merkezinde tedavisi gerçekleştirilen hastalıklar şöyle sıralanmaktadır:

 • Pankreas kistleri, prekanseröz lezyonlar ve kanserler
 • Yemek borusu polip ve kanserleri,
 • Kolon polip ve kanserleri,
 • Kalın bağırsak polip ve kanserleri,
 • Midedeki polip ve kanserler,
 • İnce bağırsak polip ve kanserleri,
 • Akalazya (Yutma güçlüğüyle kendini gösteren Akalazya hastalığı, POEM yöntemi ile endoskopik olarak ameliyatsız tedavi edilebiliyor.)
 • Diffüz özofageal spazm,
 • Jackhammer özofagus gibi yutma güçlüğü ile giden yemek borusunun motilite bozuklukları,
 • Barret özofagus,
 • Safra yolları taşları, darlıkları ve kanserleri
 • Gastroözofageal reflü hastalığı,
 • Nedeni saptanamayan kanama veya anemiler.
 • Gastroözofagiyal reflü tedavisi (ARM, ARMA, GERDX ve Stretta tedavisi)

ESD (Endoskopik Submukozal Diseksiyon) yöntemi

Sindirim sistemindeki tümör ve polipler, yüksek çözünürlüklü endoskoplar kullanılarak çok erken aşamalarda saptanabilmektedir. Polipler ve erken aşamada saptanan tümörler günümüzde ameliyata gerek kalmaksızın endoskopik yöntemlerle alınabilmektedir. Endoskopik Submukozal Diseksiyon (ESD) yöntemi, sindirim sistemindeki erken evre kanserlerin ve poliplerin ameliyatsız bir şekilde çıkarılmasında kullanılan bir yöntemdir.

(EMR) Endoskopik Mukozal Rezeksiyon yöntemi

Sindirim sisteminde erken aşamadaki poliplerin net bir şekilde çıkarılmasını sağlamaktadır. Sindirim sistemi polipleri saplı ve sapsız polipler olarak adlandırılmaktadır. Saplı polipler kesilerek standart polipektomi adı verilen uygulama ile çıkartılabilmektedir. Sapsız polipler ise EMR ile kabartma olarak tabir edilebilecek şekilde elevasyon yapılarak alınabilmektedir. EMR sayesinde erken aşamadaki lezyonlara müdahale edilebilmektedir.

Endoskopik Retrograd Kolanjiyopankreatografi (ERCP) yöntemi

Endoskopik yöntemler kullanılarak safra yollarının görüntülenmesi işlemi olarak bilinen ERCP endoskopik bir araçla safranın aktığı ince bağırsak bölümünden safra yollarına girilerek bu kısmın görüntülenmesini sağlanmaktadır. ERCP ile safra yollarındaki darlık, taş, tümör gibi tabloların tanınmasını ve tedavisinin sağlanmasını amaçlanmaktadır. Karaciğer, safra kesesi, safra kanalları ve pankreas kanalı gibi bölgelerdeki sorunları teşhis ya da tedavi etmek için uygulanan ileri bir endoskopik tanı ve tedavi yöntemidir.

Peroral Endoskopik Myotomi (POEM) yöntemi

Akalazya ya da bazı yemek borusu hastalıklarında kullanılan ileri endoskopik bir tedavi yöntemidir. Dünyada sayılı merkezde uygulanan Peroral Endoskopik Myotomi yani POEM yöntemi ile normal endoskopi yapılır gibi ağız içerisinden girilerek yemek borusundaki sorunlu olan kaslar kesilir. Pek çok insanın varlığından bile haberdar olmadığı akalazya hastalığı, doğru tanı konulamayıp tedaviye başlanmadığında hastaların yaşam kalitelerini olumsuz etkilemektedir.

Endoskopik mide balonu

Çağımızın en önemli problemlerinden biri olan obezitenin pek çok tedavisi bulunmaktadır. Endoskopik olarak yani ağızdan girilerek gerçekleştirilen yöntemler arasında en sık tercih edilen mide balonu uygulamasında etkili sonuçlar elde edilebilmektedir. Bu yöntemde, hastanın ağız yolundan midesine bir balon yerleştirilir. Ardından balon belli bir hacme ulaştırılır. Bu şekilde hem mideye hacim kaplayan bir madde konulur hem de midenin hareketi bozulmaktadır. Böylece hastaların iştahları azalır, yemek kapasiteleri düşer. Yedikten sonra zor sindirdikleri için hastaların porsiyonları azalarak öğün sayıları artırılmış olur. Ayrıca geri döndürülebilir bir yöntem olması da başka bir avantajıdır. Yani hasta herhangi bir sebeple işlemden memnun kalmadığında mide balonu kolayca yeniden çıkarılabilmektedir. Günümüzde 1 yıla kadar kalabilen mide balonları bulunmaktadır.

Endoskopik sleeve gastroplasti

Endoskopik sleeve gastroplasti, endoskopik olarak yani ağızdan girilerek, kesisiz bir şekilde midenin küçültülmesi işlemidir. Hasta işlem sonrası sağlıklı bir şekilde kilo verme sürecine girer ve kalıcı sonuçlara kısa zamanda ulaşılabilir. İleri Endoskopi Merkezi’nde uygulanan “laparoskopik sleeve gastroplasti” yöntemi, klasik tüp mide ameliyatından farklı olarak midenin belli bir bölümünün endoskopik olarak, kesisiz bir şekilde küçültüldüğü yöntem hasta konforu ve başarılı sonuçları sayesinde sıkça tercih edilmektedir.

Anti reflü mukozektomi (ARM)

Anti reflü mukozektomi (ARM), genellikle reflü hastalarına anti reflü tedavisi uygulamak amacıyla kullanılmaktadır. Reflü tanısı konulan hastalar yaşam stili değişimi ve ilaç kullanımıyla hala reflüyü kontrol altına alamıyorsa, reflü atakları kişinin yaşam kalitesini bozuyorsa ve cerrahiye gerek olacak kadar hiatal hernisi (mide fıtığı) oluşmamışsa yani cerrahi ile ilaç arasında kalmış bir hasta grubu ise tercih edilebilen endoskopik antireflü tedavi yöntemlerinden biridir.

Bölüm Uzmanları

Anlaşmalı Kurumlar

Hastanelerimizin anlaşmalı olduğu özel sigorta şirketleri, tamamlayıcı sigortalar, diğer kurum ve şirket anlaşmalarını aşağıda bulabilirsiniz.

Sonuç bulunamadı.

  İletişim Formu

  Aşağıdaki İletişim formunu doldurarak hastanemiz ile ilgili bilgi talebinde bulunabilirsiniz.

  * Bu alan gereklidir.
  Sosyal Medya Hesaplarımız
  Canlı Destek Kolay Randevu Al