Yükleniyor

Robotik Ortopedi Cerrahisi (Robotik Protez Cerrahisi)

Robotik Ortopedi Cerrahisi (Robotik Protez Cerrahisi)

İletişime Geçin
Aşağıdaki başlıklara tıklayarak, Robotik Protez Cerrahisi alanındaki ilgili içeriklere kolayca ulaşabilirsiniz.

Bölüm Hakkında

Robot teknolojileri her alanda olduğu gibi sağlık alanında da her geçen gün önemli gelişmeler kaydediyor. Son yıllarda ortopedik alanda da kendine önemli bir yer bulan Macoplasti robot teknolojisi, sağladığı avantajlarla da ön plana çıkıyor. İşlem sırasında diğer cerrahi yöntemlere göre hekime sağladığı kolaylıklar ve hassas dokunuş konforunun yanı sıra, işlem sonrası hastanın yaşam kalitesini de önemli oranda yükseltiyor. “Robotik diz protezi cerrahisi nedir?”, “Robotik kalça protezi cerrahisinin avantajları nelerdir?”, “Robotik protez cerrahisi kimler için uygundur?” gibi sorular hastalar tarafından en merak edilen konuların başında gelmektedir.

İçindekiler

Robotik Protez Cerrahisi nedir?

Halk arasında robotik ortopedi ameliyatı olarak bilinen robotik protez cerrahisinde sanılanın aksına ameliyatı robot yapmamaktadır. Protez cerrahilerinde kullanılan robotik sistem 3 boyutlu model üzerinde hastaya özel gelişmiş bir ameliyat öncesi planlamanın yapılabilmesini sağlamaktadır. “Robotik Protez Cerrahisi” bilgisayarlı kontrol ve yönlendirme modülü ile kamera ve ekran standından oluşan üç ana birimi sayesinde doktor, vaka öncesi hastaya özel bir planlama yaparak doğru ve hassas bir cerrahi uygulamasının yanında, her vaka sonrası aynı sonucu alabilme olanağına sahip olmaktadır.

Robotik Protez Cerrahisi hangi hastalıklarda/ durumlarda uygulanır?

Günümüzde robot teknolojisi ile ortopedi ve travmatoloji alanında birçok protez cerrahisi yapılabilmektedir.

 • Robotik total kalça protezi ameliyatı. Kalça eklemi ileri derecede kireçlenmiş (osteoartrit) veya hasarlanmış hastalarda, hasarlı eklemin değiştirilmesi robotik protez cerrahisi ile gerçekleştirilebilmektedir.
 • Robotik unikondiler diz protezi (Yarım diz protezi). Kireçlenme sonucu dizin sadece bir tarafının etkilendiği durumlarda yarım diz protezi ameliyatları yapılabilmektedir. Yarım diz protezi ameliyatları robotik protez cerrahisi sistemiyle başarıyla gerçekleştirilmektedir.
 • Robotik diz protezi ameliyatı. Diz protezi ameliyatı, aşınmış ve yıpranmış diz ekleminin özel alaşım metaller ve sıkıştırılmış özel plastik implanttan oluşan özel bir yüzey kaplama tekniğidir. Diz protezi ameliyatları robotik protez cerrahisi ile başarıyla gerçekleştirilmektedir.
 • Diz kapağı protezi ameliyatı (patella femoral)
 • Robotik protez cerrahisinin yakın gelecekte omuz, omurga ve tümör cerrahilerinde de kullanılması beklenmektedir.

Robotik Protez Cerrahisinin avantajları nelerdir?

 • Gelişmiş Planlama: Robotik protez cerrahisi ile, hastanın kendi BT (Bilgisayar Tomografi) taramasından oluşturulan 3-boyutlu model üzerinde hastaya özel gelişmiş bir ameliyat öncesi planlamanın yapılabilmesini sağlamaktadır. Bu sayede plan dahilinde hastada en doğru implant konumlandırmasına yardımcı olmaktadır. Öngörülebilir ameliyat öncesi planlama sayesinde konvansiyonel (klasik) yönteme göre hastada yumuşak dokuların daha fazla korunmasını sağlar.
 • Dinamik eklem dengeleme: İmplant (protez) yerleşiminin en iyi şekilde sağlanması için hekim kontrollü eklem dengelemesinin doğru olarak yapılabilmesine olanak sağlamaktadır.
 • Robotik kol destekli kemik hazırlığı: Dokunsal geri besleme (Haptic Feedback) teknolojisi sayesinde klasik kesi bloklarına ihtiyaç duymadan kemik testeresinin hastanın kendi Bilgisayarlı Tomografi taramasından oluşturulan 3-boyutlu modeli üzerinde planlanan alan içerisinde çok kesin ve hassas bir şekilde kesi yapmasını sağlamaktadır. Hekimler için, barındırdığı gelişmiş dokunsal geri besleme teknolojisi sayesinde yanlış ve fazladan kesileri engellediği gibi, hekimin kendisine de daha hassas kontrol ve güven sağlar.
 • İşlem sonrası hastaların, klasik (manuel) cerrahi yöntemlere göre daha iyi fonksiyonel hedeflere ulaşması amaçlanır.
 • Robotik protez cerrahisi ile hastaya yerleştirilen implantların sağ kalım oranları konvansiyonel vakalara göre daha yüksek olabilmektedir. Yani protezde aşınma ve gevşeme riski daha az olabilmektedir.
 • Robotik kol destekli ortopedik cerrahi sistemi, klasik (manuel) tekniğe göre daha az yumuşak doku hasarı yaptığı için ameliyat sonrası dönemde daha az ağrı kesici kullanılmakta ve hasta memnuniyeti daha yüksek olabilmektedir.
 • Robotik kol destekli ortopedik cerrahi sistemi ile yapılan ameliyatlar, klasik ameliyatlara göre hasta ve hekim için ayrı avantajlara sahiptir. Hastalar, konvansiyonel yöntemlere göre daha fonksiyonel ekleme sahip olabilmektedir. Hekimler ise robotik kol sayesinde daha kontrollü cerrahi uygulayabilmektedir.
 • Robotik protez cerrahisinde iyileşme sürecindeki yaşam kalitesi daha yüksek olduğu gibi günlük hayata dönüş daha kısa olmaktadır.

Robotik Protez Cerrahisi Sonrası Erken İyileşme

Robotik protez cerrahisi ile diz ve kalça protezi ameliyatlarında klasik yönteme göre;

 • Günlük hayata dönüş daha kısa sürede gerçekleşmektedir.
 • Taburculuk süresi kısalmaktadır.
 • Kan kaybı olasılığı daha az olmaktadır.
 • Hastanın ameliyat sonrasında ağrı kesici ihtiyacı azalmaktadır.
 • Protezlerin ömrü daha uzun olabilmektedir.

Robotik Protez Cerrahisi nasıl uygulanır?

Ameliyat öncesi alınan tomografi üzerinde hekimin kontrolünde özel bir yazılım ile nasıl bir ameliyat yapılacağı, kesilerin nereden yapılacağı, hangi tip ve ebatta protez kullanılacağı belirlenir ve ince ayarları yapılır. Ameliyatta ilk yapılan çalışma ışığında işleme başlanır ve hastanın gerçek kemik yapısı sensörler aracılığıyla robota tanıtılarak son ayarlamalar yapılır ve kesi dereceleri belirlenerek kesiler yapılır. Ardından bağ dengesi kontrolü hem sanal hem de deneme protezleri ile hasta üzerinde prova edilir. Nihayetinde hekimin uygun bulduğu gerekli son ayarlamalar da yapılarak protez konulur.

Hasta açısından normal ameliyattan daha farklı bir hazırlık süreci yoktur. Robotik gereçler, ameliyat esnasında doktorun daha konforlu hareket etmesini, hastanın dokularına daha az zarar görmesini ve bu sayede ameliyat sonrası sürecin daha konforlu geçmesini sağlamak üzerine tasarlanmıştır.

ROBOTİK PROTEZ CERRAHİSİ HAKKINDA SIK SORULAN SORULAR

Robotik Protez Cerrahisi her hastaya uygulanabilir mi?

Robotik protez cerrahisi kalça veya diz protezi ihtiyacı olan bütün hastalarda kullanılabilmektedir. Robotik Kol Destekli Ortopedik Cerrahi yapılacak hastalar konusunda herhangi bir kısıtlama bulunmamaktadır.

Hasta kısıtlamaması olmamasının yanında; daha önceden kemikte kırığa bağlı deformitesi olan veya doğuştan kemik yapısında sorun olan hastalarda protez cerrahisi uygulanabilmesi için iki ameliyat yapılması gerekirken robotik protez cerrahisi sayesinde tek seansta hastanın mevcut anatomisine uygun protez cerrahisi uygulamak mümkün olmaktadır.

Robotik diz protezi ameliyatından sonra nelere dikkat edilmelidir?

Robotik diz protezi ameliyatından sonra dize yerleştirilen implantın ömrünün daha uzun olması için uyulması gereken bazı kurallar bulunmaktadır. Robotik protez cerrahisi ile dize yerleştirilen implantın ömrünün manuel ameliyatlara göre daha uzun olması öngörülmektedir.

 • Robotik diz protezi ameliyatı ile yerleştirilen protezi zorlayacak uzun süreli çömelme, bağdaş kurma gibi hareketlerden kaçınılmalıdır.
 • Robotik diz protezi ameliyatından sonra doktorun uygun gördüğü egzersizlerin düzenli yapılması gerekmektedir.
 • Protezin ömrünü uzatabilmek için yapılması gereken en önemli konuların başında kilo kontrolü gelmektedir. Hastanın uygun kiloda olması proteze binecek yükü azaltmaktadır.
 • Yürümek, koşmak, yüzmek, tenis oynamak, bisiklet sürmek gibi hareketler diz protezi ameliyatından sonra rahatlıkla yapabilir.

Robotik kalça protezi ameliyatı sonrası ne zaman yürünebilir?

Manuel gerçekleştirilen kalça protezi ameliyatlarına göre robotik kalça protezi operasyonlarında iyileşme çok daha hızlı olmaktadır. Robotik kalça protezi ameliyatından sonra hastalarda görülen hareket kısıtlığı, ağrı ve topallama gibi şikayetler düzelmektedir. Bu nedenle hastalar robotik diz protezi ameliyatından bir gün sonra yürütülmektedir. Hastanın iyileşme durumuna göre ilk başlarda güvenlik için kullanılan koltuk değneği veya yürüteçler birkaç hafta içinde bırakılabilir.

Robotik diz protezi ameliyatından sonra iyileşme ne zaman olur?

Robotik diz protezi ameliyatlarında daha az doku ve kemik hasarı olduğu için iyileşme manuel gerçekleştirilen protez ameliyatlarından daha hızlı olmaktadır. Robotik diz protezi ameliyatından 1 gün sonra hasta ayağa kaldırılmaktadır. Hastanın durumuna göre 1 veya 2 gün sonra hasta merdiven çıkabilir.

Robotik diz protezi ameliyatı fiyatları

Robotik diz protezi ameliyatı fiyatları işlemin yapılacağı merkez ve uygulamayı yapacak doktora göre belirlenmektedir.

Fiyat Bilgisi için Formu Doldurun

Bölüm Uzmanları

Anlaşmalı Kurumlar

Hastanelerimizin anlaşmalı olduğu özel sigorta şirketleri, tamamlayıcı sigortalar, diğer kurum ve şirket anlaşmalarını aşağıda bulabilirsiniz.

Sonuç bulunamadı.

  Teknolojilerimiz

  Memorial Sağlık Grubu’nun teknolojik altyapısı, uluslararası standartlarda ileri teknoloji ürünü cihazlarla donatılmış ve hasta konforuna özel olarak dizayn edilmiş sistemlerden oluşmaktadır. Kullanılan ileri teknoloji sayesinde, hastaların teşhis ve tedavi süreçlerini, konforlu ve güvenli bir şekilde geçirmeleri hedeflenmektedir. Bu teknolojilerin birçoğu Türkiye’de ilk kez hastanelerimizde kullanılmaktadır.

  Son Teknolojilerimiz

  Teknolojilerimizi İncele
  Robotik Kol Destekli Ortopedik Cerrahi Sistemi
  İncele
  Teknolojilerimizi İncele
  Tüm Teknolojileri Gör
  İletişim Formu

  Aşağıdaki İletişim formunu doldurarak hastanemiz ile ilgili bilgi talebinde bulunabilirsiniz.

  * Bu alan gereklidir.
  Sosyal Medya Hesaplarımız
  Canlı Destek Kolay Randevu Al