PCR TESTİ

Covid-19 taşıyıcısı kişilerin, belirlenmesinde etkin rol oynayan Covid-19 PCR testini, Memorial Sağlık Grubu hastanelerimizde yaptırabilirsiniz. PCR testi, Covid 19 belirtileri taşıyan kişilere yapılmakla birlikte, koronavirüs belirtileri olmayanlara da uygulanabilmektedir. PCR testlerinde, burun ve boğazdan ucu pamuklu ince bir çubuk vasıtasıyla sürüntü örneği alınmaktadır. PCR testinde, sürüntü örneği alınarak virüsün genetik materyalini aranır. PCR testi koronavirüsle enfekte olup olmadığınızın ortaya çıkması için yapılabilecek en doğru testtir.

Covid-19'un üç ana belirtisi şunlardır:

 • Yüksek ateş
 • Sürekli öksürük
 • Koku ya da tat duyunuzda kayıp ve değişiklik

Bu belirtilerden herhangi birine sahipseniz, kendinizi izole etmelisiniz. Bu belirtilerin yanı sıra vücutta yaygın ağrılar, karın ağrısı ishal gibi şikayetlerin de Covid- 19’a işaret edebileceğini göz ardı etmemelisiniz.

PCR, polimeraz zincir reaksiyonu anlamına gelir. DNA amplifikasyonu olarak bilinen bir süreç olan, az miktarda DNA'nın milyonlarca kopyasının hızlı bir şekilde yapılmasını sağlayan bir laboratuvar tekniğidir. Kendi içinde faydalıdır, aynı zamanda diğer birçok tekniğin temelidir.

PCR, tarihler 1983 yılını gösterdiğinde Dr. Kary Mullis tarafından keşfedilmiştir. 10 yıl sonra bu buluş Dr. Mullis’e Nobel Kimya Ödülü'nü kazandırmıştır. PCR testi son zamanlarda koronavirüsün taranması için duyulsa da, bu test Covid-19 taranmasıyla birlikte vücuttaki pek çok virüs, parazit, mikrop ya da bakterinin tespitinde, genetik sorunlarda, babalık testlerinde de yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. PCR testi uygulamasıyla birlikte birçok hastalık etkeni hızlı bir biçimde, erken dönemde anlaşılabilmektedir.

PCR testinde pozitif sonuç, koronavirüste bu hastalıkla enfekte olunduğu anlamına gelmektedir. Bu durumda kişi ve çevresindekiler izole edilmeli, koronavirüsün başka kişilere bulaşma riski azaltılmalıdır. PCR testi neticesinde pozitif sonuç çıkan kişilerin herhangi bir semptom göstermediği ve aşılarının tamamlanmış olduğu durumlarda bile, bu bireyler kendilerini izole etmeli ve semptomları izlemeye devam etmelilerdir. Negatif sonuçlu PCR testi ise, PCR testinin gerçekleştiği sırada kişinin büyük olasılıkla enfekte olmadığı anlamına gelir. Bu sonuç gelecekte Covid-19'a maruz kalmayacağınız, testiniz pozitif çıkmayacağı veya hastalanmayacağınız anlamına gelmez.

SIKÇA SORULAN SORULAR

 • PCR testi nasıl yapılır?

  Burun ve boğazdan, ucu pamuklu ince bir çubuk vasıtasıyla sürüntü örneği alınmaktadır.

 • PCR testi güvenli mi?

  PCR testi COVID-19 için bugün bilinen en güvenilir tanı testidir. Hızlı tanı testleri, koronavirüs açısından hızlı bir şekilde sonuç verse de PCR testine göre daha az duyarlı olduğu düşünülmektedir. Bu nedenle özellikle koronavirüs belirtisi gösteren kişilerin hızlı test sonuçları negatif olsa bile, PCR testi ile teyit alınması önerilmektedir.

 • Antikor testi nasıl yapılır?

  Antikor testi koldan kan alınarak çalışılmaktadır.

 • Antikor testleri güvenli mi?

  Elisa ve benzeri yöntemlerle yapılan antikor testlerinin hassasiyet ve doğruluğunun, parmaktan alınan hızlı antikor testlerine göre yüksek olduğu düşünülmektedir. Bu testlerin, PCR ile birlikte kullanılması da doğru tanı şansını artırabilmektedir.

 • PCR ve Antikor testleri arasındaki farklar nelerdir?

  PCR bir Antijen testidir ve kişinin hasta olup olmadığını ortaya koymaktadır, akut olarak enfeksiyonun varlığını gösterir.
  PCR testinin amacı mümkün olan en kısa sürede pozitif vakayı yakalamak ve kişinin durumuna göre erken evrede tedaviye başlamaktır veya bu kişileri hızlı bir şekilde toplumdan izole etmektir.

  Antikor testleri ise kişide oluşan antikorları, daha önce enfeksiyonu geçirip geçirmediğini, virüsle mücadelenin hangi döneminde olduğunu ve bağışıklık gelişip gelişmediğini gösterir.
  IgM antikorları, virüs bulaştıktan sonra ilk iki hafta içerisinde semptomların görülmeye başlaması ile birlikte, bağışıklık sisteminin erken evre yanıtını göstermektedir.
  IgG tipi antikorlar en erken 15’inci gün pozitif çıkmakta ve COVID-19’a yol açan virüse karşı vücudun bağışıklığını göstermektedir.

 • Hangi Test Ne Zaman Pozitif Sonuç Verebilir?

  PCR test kiti ve IgM/IgG antikor testlerinin enfeksiyonun başlangıcından (-14. gün) ve semptomların ilk görüldüğü zamana (0. gün) göre virüsü tespit edebileceği zaman dilimlerini aşağıda görebilirsiniz.

  Image

 • Sonuçlarım Nasıl Yorumlanmalı?

  Image

Randevu Al

Image
Image

Memorial e-Doktor

COVID-19 ile ilgili mevcut sağlık durumunuz ve merak ettiğiniz sorular hakkında uzman hekimlerimizle canlı ve görüntülü görüşme yapabilirsiniz.