-
Image

PCR Testi

PCR testi virüslerin genetik yapısını tespit eden moleküler bir tanı ve antijen testidir. COVID-19’a yakalanan ve virüsü aktif olarak taşıyan kişilerin belirlenmesini sağlar.

Detaylı Bilgi
Image

Evde PCR Testi

Memorial Hastanelerimizde uygulanan, “Evde Bakım” hizmetimizle COVID-19 testinizi evinizde veya ofisinizde yaptırabilirsiniz.

Detaylı Bilgi
Image

Antikor Testleri (IgM)+(IgG)

IgM antikor testi erken evre antikor testidir. IgG antikor testi geç cevap antikor testidir. Antikor testiyle hastalık veya aşı sonrası COVID – 19’a karşı koruyucu antikor seviyenizi öğrenebilirsiniz.

Detaylı Bilgi

SIKÇA SORULAN SORULAR

 • PCR testi nasıl yapılır?

  Burun ve boğazdan, ucu pamuklu ince bir çubuk vasıtasıyla sürüntü örneği alınmaktadır.

 • PCR testi güvenli mi?

  PCR testi COVID-19 için bugün bilinen en güvenilir tanı testidir. Hızlı tanı testleri, koronavirüs açısından hızlı bir şekilde sonuç verse de PCR testine göre daha az duyarlı olduğu düşünülmektedir. Bu nedenle özellikle koronavirüs belirtisi gösteren kişilerin hızlı test sonuçları negatif olsa bile, PCR testi ile teyit alınması önerilmektedir.

 • Antikor testi nasıl yapılır?

  Antikor testi koldan kan alınarak çalışılmaktadır.

 • Antikor testleri güvenli mi?

  Elisa ve benzeri yöntemlerle yapılan antikor testlerinin hassasiyet ve doğruluğunun, parmaktan alınan hızlı antikor testlerine göre yüksek olduğu düşünülmektedir. Bu testlerin, PCR ile birlikte kullanılması da doğru tanı şansını artırabilmektedir

 • PCR ve Antikor testleri arasındaki farklar nelerdir?

  PCR bir Antijen testidir ve kişinin hasta olup olmadığını ortaya koymaktadır, akut olarak enfeksiyonun varlığını gösterir.
  PCR testinin amacı mümkün olan en kısa sürede pozitif vakayı yakalamak ve kişinin durumuna göre erken evrede tedaviye başlamaktır veya bu kişileri hızlı bir şekilde toplumdan izole etmektir.

  Antikor testleri ise kişide oluşan antikorları, daha önce enfeksiyonu geçirip geçirmediğini, virüsle mücadelenin hangi döneminde olduğunu ve bağışıklık gelişip gelişmediğini gösterir.
  IgM antikorları, virüs bulaştıktan sonra ilk iki hafta içerisinde semptomların görülmeye başlaması ile birlikte, bağışıklık sisteminin erken evre yanıtını göstermektedir.
  IgG tipi antikorlar en erken 15’inci gün pozitif çıkmakta ve COVID-19’a yol açan virüse karşı vücudun bağışıklığını göstermektedir.

 • Hangi Test Ne Zaman Pozitif Sonuç Verebilir?

  PCR test kiti ve IgM/IgG antikor testlerinin enfeksiyonun başlangıcından (-14. gün) ve semptomların ilk görüldüğü zamana (0. gün) göre virüsü tespit edebileceği zaman dilimlerini aşağıda görebilirsiniz.
  Image

 • Sonuçlarım Nasıl Yorumlanmalı?

  Image

Teklif Al

Image
Image

Memorial e-Doktor

COVID-19 ile ilgili mevcut sağlık durumunuz ve merak ettiğiniz sorular hakkında uzman hekimlerimizle canlı ve görüntülü görüşme yapabilirsiniz.