Yükleniyor

Son Gelişmeler

Memorial Ankara Kardiyoloji Bölümü 10 Yılda 10 Bin Hastanın Kalbini Kazandı

Son Gelişmeler
16.02.2024 16:35:33

Memorial Ankara Hastanesi Kardiyoloji Bölümü, 10 yılda 10 bin girişimsel kardiyoloji işlemi gerçekleştirdi. Prof. Dr. Ali Oto başkanlığındaki ekip, kardiyoloji alanında önemli bir başarıya imza atmış oldu.

Günümüzde pek çok kalp rahatsızlığına girişimsel kardiyoloji yöntemleriyle müdahale edilebiliyor. Kalpte delik, kapak değişimleri, damar tıkanıkları, aort balonlaşmaları, ritim bozuklukları, nedeni bilinmeyen bayılmalar, dirençli hipertansiyon ve kalp pili uygulamaları girişimsel kardiyolojinin alanı içerisinde yer alıyor. Göğüs kafesi açılmadan damardan girilerek yapılan girişimsel tedavi yöntemleri ile hastalar aynı gün ya da bir gece yatış sonrası taburcu olabiliyor. Ayrıca Memorial Ankara Hastanesi Kardiyoloji Ekibi 7/24 hizmet anlayışı ile kalp krizlerine de anında müdahale ederek, kapalı damarın açılmasını sağlayabiliyor.

Takip ve tedavi gerektiren kalp ritim bozuklukları konusunda müdahalelerin yapıldığı merkezde, kalp pilleriyle ilgili sorunların çözümü (kırılan elektrot tellerin çıkarılması vb.) konusunda hizmetler veriliyor. Son dönemlerde de nedeni açıklanamayan bayılmalarda kalbin sinirlerinin yakılarak tedavi edilmesi gibi uygulamalar merkezin güncel tedavi yöntemleri arasında yer alıyor.

Memorial Ankara Hastanesi Kardiyoloji Bölümü, kalbi besleyen koroner damarlardaki darlıklar ve tıkanıklıklarla ilgili girişimsel tedavi yöntemlerini de uyguluyor. Ana damarlara müdahale, çoklu damar hastalıklarına müdahale ya da ileri derecede kireçli ve tam tıkalı damarlara müdahalenin (damarda taş kırma ve yüksek hız döngülü matkap sistemleri de dahil) mümkün hale geldiği girişimsel kardiyoloji teknikleri de merkezde gerçekleştirilen uygulamalar içerisinde yer alıyor.

Otuz beş yıl kadar önce, daralan kapakların balonla açılması ile başlayan ve bugün artık kapağın ameliyatsız değişimine ve kapak kaçağının mandalla tedavisine kadar uzanan kalp kapak hastalıklarının girişimsel yolla tedavisi de (TAVI, mitral ve triküspit kapak değişimleri, mitral klip ve triklip)  Prof. Dr. Ali Oto başkanlığındaki ekibin gerçekleştirdiği işlemler listesindeki güncelliğini koruyor.

‘’10 bin hasta ve yakınlarına nice 10 yıllar hediye”

Memorial Ankara Hastanesi Kardiyoloji Bölümü çatısı altında, Prof. Dr. Ebru Akgül Ercan, Prof. Dr. Hakan Aksoy, Doç. Dr. Begüm Yetiş Sayın ile Uzm. Dr. Cansu Selcan Akdeniz’den oluşan hekim kadrosunun liderliğini Kardiyoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ali Oto sürdürüyor. On yılda 10 bin hastanın kalbine dokunmanın mutluluğunu yaşadıklarını belirten Prof. Dr. Ali Oto geçtiğimiz 40 yılda ama özellikle de son 10-15 senedir teknolojik gelişmelere bağlı olarak girişimsel kardiyoloji alanında dünya çapında yenilikler yaşandığını söyledi. Bu değişimin parçası olmaktan duydukları mutluluğu aktaran Prof. Oto, “10 bin hasta ve ailelerine sağlık dolu nice 10 yıllar hediye edebildiğimiz için gururluyuz’’ dedi.

Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al