Yükleniyor

Mide Kanaması Neden Olur? Mide Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Mide Kanaması Neden Olur? Mide Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Mide kanaması, reflü, ülser, kanser gibi birçok sindirim sistemi bozukluğunun belirtisi olarak ortaya çıkar. Ani başlayan kanamalarda da kan basıncında düşüş, hızlı nabız, bilinçsizlik, idrar yapamamak gibi semptomlara rastlanabilir. Ağızdan anüse kadar uzanan sindirim sisteminin herhangi bir yerinde sıklıkla kontrolsüz ilaç kullanımı nedeniyle mide kanaması meydana gelebilir. Kanama hafif şekilde ya da sürekli olarak görülebilir. Bunun yanında tedavi ve müdahale edilmezse hayatı tehdit edici bir duruma gelebilmektedir. Mide kanaması en çok yaşlı nüfusta görülse de bebeklerde, çocuklarda ve orta yaşlı kişilerde de rastlanılan bir problemdir.

İçindekiler

Mide Kanaması Nedir?

Mide kanaması, yaralanma, enfeksiyon ya da iltihaplanma nedeniyle gastrointestinal sistemin herhangi bir yerinde meydana gelen kanama türüdür. Genellikle mide ve yemek borusunun kesişim noktasında ya da midenin iç duvarındaki yaralanmalar sonucunda oluşur.

Bilinçsiz bir şekilde ilaç kullanımı, 60 yaş üstünde olmak, buna bağlı olarak böbrek, romatizma, kalp ilaçları kullanmak mide kanamasının nedenleri arasında sayılır. Sağlıksız beslenmek, tümörler, ülser, tütün ve alkol kullanımı da mide kanamasını tetikleyen faktörlerdendir. Mide kanamasının 2 türü bulunur. 1 – 6 hafta aralığında ilerleyen mide kanaması akut mide kanaması olarak tanımlanır. 6 haftadan uzun süren mide kanaması ise kronik olarak bilinir.

Mide kanaması aniden ortaya çıkarak çok fazla kanın üremesine neden olabilir. Bu durumda ani, ağrılı kanamalara hızlı tıbbi müdahale önemlidir.

Mide Kanaması Neden Olur?

Mide kanamasının olası nedenleri, hemoroid, peptik ülser, yemek borusunda yırtılma veya iltihaplanma, divertiküloz ve divertikülit, ülseratif kolit , crohn hastalığı, kolon polipleri ya da kolon, mide veya yemek borusu kanseridir. Yine kontrolsüz ilaç kullanımı, 60 yaş üstü olmak, ileri yaşlarda kalp, böbrek, eklem hastalıkları, romatizma gibi sorunlardan dolayı ilaç kullanımındaki artışlarda mide kanamasına neden olabilir.

Ülser, mide ya da onikiparmak bağırsağının, mide asidi ve pepsin gibi sıvılar tarafından tahrip edilip, doku kaybının oluşmasıdır. Doku kaybının yanı sıra mide ya da onikiparmak bağırsağında pepsinin de etkisi ile yaralar oluşur. Bakteri ya da bazı ilaçların kullanımı nedeniyle oluşan mide asidi mideye zarar verip yara oluşmasına neden olur. Mide kanaması, yemek borusundaki hasardan da olabilir. Bu alkolü çok kullanan kişilerde yaygın görülür. Bazen de özofagus varisleri mide kanaması sebebidir. Bu da ciddi karaciğer hastalığı olan kişilerde görülür. Yemek borusunun iltihaplanmasıyla da mide kanaması oluşabilir. Mide kanaması iyi ihtimalle anemiye, en kötü ihtimalle ölüme sebep olur. Steroid olmayan antiinlamatuvar ilaç kullanımının sınırlanması, alkol ve sigaranın bırakılması mide kanamasını önleyebilmektedir. Sağlıklı beslenmek de riskleri azaltmaktadır.

Mide Kanaması Belirtileri Nelerdir?

Üst karın bölgesinde ağrı, kusmukta kan, bulantı, baş dönmesi ve baygınlık geçirme, siyah renkli, cıvık ve kötü kokulu dışkı ve nefes darlığı mide kanaması sonucu ortaya çıkan belirtilerdir.

Mide kanaması yaşandığını işaret eden belirtiler şunlardır:

 • Midede ağrı ve kramp
 • Siyah ya da katran rengi dışkılama
 • Mide bulantısı ve kusma
 • Kahve telvesi renginde ya da kanlı kusmuk
 • Dışkıda kan
 • Yorgun ve halsiz hissetme
 • Nefes darlığı
 • Baş dönmesi
 • Bilinç kaybı ya da baygınlık geçirme
 • Kan basıncında düşüş
 • Az ya da hiç idrar yapamama
 • Nabız artışı
 • Midede ekşime ve yanma
 • Midede doygunluk hissi
 • İştah kaybı
 • İshal
 • Solgun cilt

Eğer bu tür belirtiler varsa derhal tıbbi yardım alınmalıdır. Bu sorun hayati risk taşımaktadır.

Mide Kanaması Teşhisi Nasıl Konulur?

Hastada parlak kırmızı rente veya kahve telvesi görünümünde görülen bir kusmanın olup olmadığı, dışkının katrana benzer siyah renkte, kötü kokulu ya da parlak kırmızı renkte bir dışkılama durumunun olup olmadığı, bulantı, halsizlik var mı yok mu gibi mide kanaması belirtilerinin yaşanıp yaşanmadığı sorgulanır. Ayrıca midede bulantının olup olmadığı, aniden göz kararması olup olmadığı gibi belirtiler de aranır.

Sonrasında hastanın hangi ilaçları kullandığı sorulur. Hekim kanama geçmişiyle birlikte tıbbi genel bir geçmiş alır, fiziki muayenesini yapar. Tam kan sayımı, kan pıhtılaşmasına, trombosit sayısına ve karaciğer fonksiyonları testleri istenir. Bunun yanında dışkının analizi için dışkı testi istenir. Üst endoskopi, kolonoskopi ve çeşitli görüntüleme testleri kullanılır.

Bunun yanında tansiyon düşüklüğü, taşikardi, hızlı solunup olup olmadığı araştırılır. Yutulan bir kan varlığı riskine karşı da kulak burun boğaz muayenesi istenir. Eğer hasta çok kan kaybetmişse kan grubu ve cross-match testleri istenir.

Kanama odağı saptanamazsa anjiyografi ve enteroskopi yöntemleri de kullanarak mide kanaması teşhisi konulabilmektedir.

Mide Kanaması Tedavisi Nasıl Yapılır?

Mide kanaması tedavi edilebilir bir sorundur. Tedavi için ilk aşama kanamanın odağını tespit etmektir. Bu nedenle gastroskopi gibi çeşitli yöntemler uygulanır. Bu tespitin akabinde ilaç ve çeşitli ısı yöntemleriyle kanamanın durdurulması hedeflenir. Ancak kanama dursa bile yeniden başlamasını engellemek için ilaç tedavisine başlanır.

Kanayan  bölge tespit edildiğinde hemoklips yöntemi uygulanabilir. Hemoklips mide kanamalarında en güvenilir yöntemlerden biridir. Bu endoksopi yöntemiyle yapılan ameliyata gerek kalmadan yapılan bir tedavidir. Kanayan yer tespit edilir ve mide mukozasına klipsler endoskopi ile takılır. Bu klipsler yaranın kapanmasını sağlar bir hafta içinde de kendiliğinden düşer. Bu sayede kanayan bölge hızlı biçimde iyileştirilir, mide kanaması durdurma sağlanır. Ancak kanama yemek borusunda bir varisten veya peptik bir ülserden kaynaklanıyorsa çeşitli ilaçlar önerilir.

Eğer bunlara yanıt olmazsa cerrahi müdahaleler gerekebilir. Mide kanseri nedeniyle kanamalar varsa kemoterapi, radyoterapi gibi yöntemlere başvurulur. Ayrıca mide kanaması geçiren kişiye ileride herhangi bir sıkıntıyla karşılaşmaması için beslenme düzenlemesi gerekir.

Lif yönünden zengin, mideyi ve sindirim sistemini yormayacak gıdalarla donatılmış bir diyet uygulanır. Ancak bu kanaması hafif olan kişilere önerilir. Ağır kanaması olanlara ise farklı yöntemler uygulanmaktadır. Bu süreçte kan kaybının miktarına, kanamanın devam edip etmediğine göre aspirin veya nonsteroid antiinflamatuvar ilaçlar dahil bazı ilaçların bırakılması da istenebilir.

Mide kanamasının iyi bir tedaviden sonra tekrarlama riski azdır. Ancak yaşlı ve sık ağrı kesici ve kan sulandırıcı ilaç kullanan hastalar dikkatli olmalıdır. Çünkü bu hasta gruplarında kanamanın tekrarlama ihtimali yüksektir.

Mide Kanaması Hakkında Sık Sorulan Sorular

 

Mide kanaması nasıl anlaşılır?

Siyah, katran rengi dışkılama, dışkıda kan, kan ya da kahve telvesine benzeyen kusmuk, halsizlik, baş dönmesi, nefes darlığı, karın krampları ve ishal yanı sıra nabız ve kan basıncında ani düşüşe bağlı baygınlık geçirme ve cildin solgunlaşması mide kanamasının belirtileridir.

Mide kanaması nasıl olur?

Mide kanaması yemek borusu ve midenin birleştiği noktada oluşan veya mide iç duvarında oluşan yaralardan kaynaklanabilir. Ülser, tümör gibi sebeplere bağlı mide mukozasında meydana gelen bir inflamasyon midede kanamaya neden olur. Bazı hastalarda da mide duvarındaki bir yara kullanılan çeşitli ilaçların etkisiyle kanar. Ağrı kesicilerin kontrolsüz kullanımı mide kanaması nedeni olabilmektedir.

Mide kanaması sonrası beslenme nasıl olmalı?

Pek çok kişi mide kanaması geçirenler nasıl beslenmeli sorusunun yanıtını araştırıyor. Esasında bu soruların yanıtlarını hasta ile ilgilenen hekim vermektedir. Ancak mide kanaması sonrası hastalar yaşam tarzlarında değişiklik yapmalıdır. Bu kişilerin daha düzenli, sağlıklı beslenmesi önemlidir. Mideye dokunmayan gıdaların tüketilmesi önemlidir. Yoğun baharatlı, yağlı gıdalar, kafeinli, gazlı içeceklerden uzak durulmalıdır. Fast food türü yiyecekler tüketilmemelidir. Aşırı tuz tüketiminden uzak durulmalıdır. Besinlerde hijyene dikkat edilmelidir. Sigara ve alkolden uzak durulmalıdır.

Mide kanaması geçiren ne yemeli?

Yemeklerin ne çok sıcak ne de çok soğuk olması gerekir. Mide asit salgısını artırdığı için çay kahve tüketimine dikkat edilmeli. Mayalı gıdalardan uzak durulmalıdır. Meyvelerin kabukları soyulmalıdır. Yemeklerde kızartma yönteminden vazgeçilmelidir. Fırında, haşlama ve buğulama yöntemleri kullanılmalıdır. Kişi uzun süre aç kalmamalıdır. Az posalı besinler tercih edilmelidir. Yemekler yavaş tüketilmeli ve iyi çiğnenmelidir. Mide kanaması geçiren kişilere hekimler genellikle ne yiyip yiyemeyeceklerine dair bilgileri vermektedir. Mide kanaması diyet listesi hekim tarafından verilebilmektedir. Bu durum kişiden kişiye, kanamanın neden kaynaklandığına göre değişebilir.

Mide kanması kendiliğinden geçer mi?

Hafif mide kanamaları kendiliğinden durabilir ama bunun da tedavi edilmesi, kanamanın neden kaynaklandığının bulunması önemlidir. Çünkü bunun tekrarlama riski çok yüksektir. Büyük kanamalarda kendiliğinden geçme gibi bir durum söz konusu değildir. Mutlaka doktora başvurulması gerekir. Bu arada mide kanaması bitkisel tedavi ile çözülemez. Kişilerin bu tür yöntemlerden uzak durması gereklidir. Mide kanaması sonuçları hayati olabilir. Bu nedenle doktor yardımı alınmalıdır.

Mide kanaması yapan ilaçlar hangileridir?

Dünyada mide kanamaları en sık olarak ağrı ağrı kesicilerin kontrolsüz bir şekilde kullanımına bağlı olarak ortaya çıkar. Ülkemizde de son dönemde yapılan araştırmalarda ağrı kesicilere bağlı kanamaların özellikle yaşlı popülasyonda arttığı görülmektedir.

Mide kanamasına ne iyi gelmez?

Kanama sırasında fiziksel aktiviteden kaçınılmalıdır. Yiyecek içecek verilmemelidir. Sonrasında da doktorun önermediği şeyler yapılmamalıdır.

Mide kanaması tehlikeli mi?

Mide kanaması tehlikeli ve hayati risk içeren bir rahatsızlıktır.

Mide kanaması kan tahlilinde belli olur mu?

Mide kanaması şüphesi olan kişiden tam kan sayımı, kan pıhtılaşması, trombosit sayısı ve karaciğer fonksiyonları testleri istenir.  Bu kan testleri mide kanaması teşhisi için yardım etmektedir.

Mide kanaması öldürür mü?

Zamanında müdahale olmazsa, kan kaybı yüksek ise mide kanaması hayatı tehdit edebilir. Ancak günümüzde tedavi olanakları çok iyi olduğu için bu tür durumlar yaşanmamaktadır. Hastalar çoğunlukla iyileşmektedirler. Hastaların tedaviye uyumu da bu anlamda çok önem taşımaktadır.

Mide kanaması kaç gün sürer?

Mide kanamasının iki türü vardır. Bunlar akut ve kronik olarak ikiye ayrılır. Akut mide kanamaları 1 ila 6 hafta arasında, kronik mide kanamaları ise 6 haftadan daha uzun süre ile görülür. Kanama fark edilmez ve tedavi edilmezse hayati sağlık sorunları veya mortalite meydana gelebilir.

Mide kanaması ameliyatı var mı?

Karın duvarına geniş kesi yaparak mideye ulaşılması yöntemidir. Kanamaya yardım eden sinirler kesilir, mide yarası varsa mide yarısı veya tamamı çıkarılır. Endoskopik yöntemlerin sorunu çözemediği ya da mide kanamasının tekrarlanması durumunda uygulanabilir.

Mide kanaması nasıl durdurulur?

Hekimler, hastanın durumuna göre gerek endokopik gerekse ilaçlı yöntemlerle mide kanamasını durdurmaktadır. Burada hastanın yapması gereken tek şey belirtileri gördüğü zaman hızlı şekilde bir sağlık kuruluşuna ulaşmaktır ve erken tedaviye başlamaktır.

Mide kanaması hangi hastalıklara bağlı olabilir?

Ülser, yemek borusu varisleri, siroz gibi ciddi karaciğer rahatsızlıkları sebebiyle mide kanaması meydana gelebilir.

Reflü mide kanaması yapar mı?

Yemek borusunda görülen, ülser, yara ya da tümörler de mide kanaması oluşumuna neden olur.

Stres mide kanaması yapar mı?

Mide kanaması, stresi yoğun yaşayan kişilerde daha sık görülebilir. Yoğun strese bağlı olarak mide salgısı artabilir, trombosit sayısındaki düşüşler mide kanamasına yatkınlık oluşturabilir.

Bebeklerde mide kanaması olur mu?

Yenidoğanlarda mide kanaması görülebilir. Bebeklerde mide kanaması neden olur sorusunun yanıtı da şöyle verilebilir: Bebeklerde mide kanamasının en yaygın nedeni K vitamini eksikliği ve buna bağlı olarak kan pıhtılaşmada faktörlerinin sentezinde bozulma ile meydana gelebilir. Çocuklarda özellikle 1 ve 3 yaş arasında bağırsak tıkanıklıkları ve mide fıtıklarından kaynaklı kanama olur. Mideye gelen yabancı cisimler, mide plipleri de kanama nedeni olabilir.o

Çocuklarda ve bebeklerde mide kanaması belirtileri nelerdir?

Genelde gizli bir seyirle ilerler. Çocuklarda cilt solgunluğu, gözlerin etrafında koyu halka oluşumu, halsizlik, baş dönmesi, yorgunluk gibi belirtiler görülebilir.

Hamilelikte mide kanaması olur mu?

Hamilelikte de meydana gelebilir. Gebelerde toksikoz olabilir. Bu durumlarda hamilelikte koku hassasiyeti nedeniyle kusma meydana gelir. Kusma sırasında mide basıncı yükselir, yemek borusunda yırtıklar olabilir. Buna bağlı kanama oluşabilir.

Mide kanaması ilk yardım ile düzelir mi?

Mide kanaması sağlık kuruluşlarında doktorların uyguladığı yöntemlerle durdurulur. En küçük bir belirtide dahi hemen hastaneye başvurulmalıdır. Hastaya fiziksel aktivite yaptırılmamalıdır. Hastaya mide sorunu var diye asla bir şey yedirilip içirilmemelidir.

Güncelleme Tarihi : 18 Nisan 2024

Yayınlanma Tarihi: 22 Eylül 2023

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al