Yükleniyor

Cilt (Deri) Kanseri Nedir? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Cilt (Deri) Kanseri Nedir? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Cilt kanseri, cilt hücrelerinin anormal, kontrolsüz ve düzen dışı büyümesi ile ortaya çıkan kanser türüdür. Genellikle cildin güneşe maruz kalması sonucu cilt dokuları ve hücreler anormal ve kontrolsüz bir şekilde büyür ve bu cilt kanserine neden olur. Yaygın bir kanser türü olan cilt kanseri melanom veya melanoma olarak da adlandırılır. Yaygın belirtileri ciltte anormal değişim gözlemlenen benler, lezyonlar, iyileşmeyen yaralar, deri soyulmaları ve kanamalar olarak bilinen cilt kanserinin bazal hücreli karsinom, skuamöz hücreli karsinom ve melanom adlı üç farklı türü vardır. 

İçindekiler

Cilt (Deri) Kanseri Nedir?

Melanom olarak da adlandırılam cilt (deri) kanseri; genel olarak cildin güneşe yoğun maruz kalması sonucu cildin en dış tabakası olan epidermisteki anormal hücrelerin, onarılmamış DNA hasarından kaynaklanan anormal, kontrolsüz ve düzen dışı büyümesidir. Yaşanan bu durum sonrası oluşan büyüme cilt hücrelerinin hızla çoğalmasına ve kötü huylu tümörler oluşturmasına sebebiyet verir.

Yaygın görülen kanser çeşidi olan cilt kanseri, bazal hücreli karsinom (BCC), skuamöz hücreli karsinom (SCC) ve melanom olmak üzere üç farklı türe sahiptir. Yaygın belirtisi cilt üzerinde gözle görülür ben değişimleri, yaralar, kanamalar ve derideki soyulmalar olan cilt kanseri, ciltteki şüpheli değişimlerin kontrol edilmesi sonrası cilt kanserinin en erken aşamalarında tespit edilmesine yardımcı olabilir. Cilt kanserinin erken teşhisi, başarılı cilt kanseri tedavisi için size oldukça fayda sağlar.

Cilt (Deri) Kanseri Türleri Nelerdir?

Melanom olarak da ifade edilen cilt kanseri; bazal hücreli karsinom, skuamöz hücreli karsinom ve melanom olmak üzere kendi içinde üç farklı türe ayrılır.

Bazal hücreli karsinom

Epiderminizin alt kısmındaki (cildinizin dış tabakası) bazal hücrelerde meydana gelen bazal hücreli karsinom, cilt kanserinin en az tehlikeli ve risk oranı düşük cilt kanseri türüdür.

Skuamöz hücreli karsinom

Cildin dış tabakasındaki skuamöz hücrelerinizde oluşan skuamöz hücreli karsinom, vücudun güneş ışınlarına en çok maruz kaldığı bölgelerde görülür. Genellikle erken teşhis durumunda tedavi edilebilir bir cilt kanseri türü olmasına rağmen tedavi edilmezse tehlikeli bir hal alabilir.

Melanom

Erkeklerde yaygın olarak göğüs ve sırt, kadınlarda ise bacaklarda görülen melanom; erken teşhis edildiğinde tedavi oranı yüksek bir cilt kanseri türüdür ancak tedavi edilmediği takdirde diğer bölgelere yayılma ihtimali en güçlü deri kanseri türü olarak bilinir.

Yaygın olarak görülen bu üç cilt kanseri türü dışında kaposi sarkomu, merkel hücreli karsinom, yağ bezi karsinomu, ve dermatofibrosarkom protuberans da nadir görülen cilt kanseri türleri arasında yer alır.

Cilt (Deri) Kanseri Neden Olur?

Yaygın olarak görülen birçok cilt kanseri genellikle güneşteki ultraviyole ışınlarına yoğun bir şekilde maruz kalınması sonucu cilt hücrelerinin DNA'sında mutasyonlar meydana gelmesiyle ortaya çıkar. Bu mutasyonlar ise hücrelerin anormal, kontrolsüz ve düzensiz bir şekilde çıkmasına ve birçok kanser hücresi oluşturmasına neden olur.

Cilt (Deri) Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Cilt kanserinin en önemli belirtisi ciltte yeni bir leke oluşması veya lekenin boyutunda, şeklinde veya renginde değişiklik olmasıdır. Bir diğer önemli işaret ise cilt izinin cildinizdeki diğer izlerden farklı görünmesidir. Benlerin anormal büyümesi ve şekil değişimi, lezyonlar, deri soyulmaları, şiş, kabuklu ve kanayan yaralar oluşması cilt kanserinin yaygın belirtileridir.

Cildinizde herhangi bir cilt kanseri belirtisi olup olmadığını kontrol ederken dikkat etmeniz gereken bazı değişiklikler şunlardır:

  • Benlerin boyutunda, şeklinde veya renginde meydana gelen değişiklikler
  • Kaşınan ve ağrı yapan benler
  • Düzensiz kenarlı, asimetrik benler
  • Kanama yapan ve iyileşmeyen yaralar
  • Deride kırmızı veya ten renginde parlak şişlikler
  • Yeni oluşan veya rengi değişen ben ve lezyonlar 
  • Boyun, koltuk altı veya kasık gibi bölgelerde deri altında şişlik
  • Yorgun hissetmek
  • Yumru şeklinde büyüyen ve kabaran lezyonlar

Cilt (Deri) Kanseri Nasıl Teşhis Edilir?

Öncelikle uzman bir dermatolog size vücuttaki mevcut benlerde, veya diğer cilt lekelerinde değişiklik fark edip etmediğinizi veya yeni cilt büyümeleri olup olmadığını sorabilir. Daha sonra saç derisi, kulaklar, avuç içleri, ayak tabanları, ayak parmaklarının, cinsel organlarınızın çevresi ve kalçalarınızın arası da dahil olmak üzere tüm cilt üzerinde fizik muayene yapar.

Fizik muayenenin ardından doktor cilt kanserinden şüpheleniyorsa biyopsi yöntemine başvurabilir. Biyopside, bir doku örneği alınır ve patoloğun mikroskop altında inceleyeceği bir laboratuvara gönderilir.

Örneğin incelenmesi sonrası doktor size ciltteki değişimlerin cilt kanseri olup olmadığını, hangi tür bir cilt kanseri olduğunu bildirir ve tedavi süreci başlar.

Cilt (Deri) Kanseri Tedavisi Nasıl Yapılır?

Cilt kanseri tedavisi; kanserin türüne ve evresine bağlı olarak gelişir. Bazen, cilt kanseri çok şiddetli değilse ve cildin yüzeyiyle sınırlıysa, biyopsi tek başına tüm kanser dokusunu ortadan kaldırabilir.

Diğer yandan cilt kanseri tedavisi şu yöntemleri içerir:

Kriyoterapi

Uzman dermatolog tarafından cilt kanserini dondurmak için sıvı nitrojen kullanılır. Tedaviden sonra ölü hücrelerin dökülmesi amaçlanır.

Eksizyonel cerrahi

Doktor, tüm kanserin tamamen gittiğinden emin olmak için tümörü ve çevredeki sağlıklı cildin bir kısmını çıkarır.

Mohs ameliyatı

Mohs ameliyatıyla yalnızca hastalıklı dokuyu çıkararak çevredeki normal dokuyu mümkün olduğunca kurtarmak amaçlanır. Bu yöntem bazal hücreli ve skuamöz hücreli kanserleri ve bazen göz kapakları, kulaklar, dudaklar, alın, kafa derisi, parmaklar veya genital bölge gibi hassas veya kozmetik açıdan önemli alanların yakınında gelişen diğer cilt kanserlerini tedavi etmek için kullanılır.

Küretaj ve elektrodesikasyon

Kanser hücrelerini çıkarmak için keskin, ilmekli kenarlı bir alet kullanır. Daha sonra kalan kanser hücrelerini yok etmek için elektrikli bir iğne kullanılır. Uzman dermatolog doktorları genellikle bazal hücreli ve skuamöz hücreli kanserleri ve kanser öncesi cilt tümörlerini tedavi etmek için faydalanır.

Kemoterapi

Kanser hücrelerini öldürmek için kemoterapi yöntemi ve ilaçlar kullanılır. Antikanser ilaçları, cildinizin üst katmanıyla sınırlıysa doğrudan cilde (topikal kemoterapi) uygulanabilir veya kanser vücudunuzun diğer bölgelerine yayılmışsa haplarla veya IV yolu da denenebilir.

İmmünoterapi

Bağışıklık sisteminizi kanser hücrelerine karşı güçlendirmek için ilaçlar verilir.

Radyasyon tedavisi

Kanser hücrelerini öldürmek veya onların büyüyüp vücuda yayılmasını önlemek için radyasyonu (güçlü enerji ışınları) kullanılır.

Fotodinamik terapi

Bu terapi, normal hücreleri yalnız bırakırken kanser öncesi hücreleri yok etmekle görevlidir.

Cilt Kanserinden Korunma Yolları Nelerdir?

Cilt kanserine neden olan risk faktörleri ve UV ışınlarından korunmak için uygulanması gereken bazı durumlar söz konusudur.

Cilt kanserinden korunmak için yapılması gerekenler şunlardır:

Cildinizi koruyun: Güneşlenmiyorsanız üstünüze bir şeyler giyin, geniş kenarlı şapka takın ve cildinizi mümkün olduğu kadar koruyun. Gözlerinizi, UV ışınlarını en az %99 engelleyen güneş gözlüğü takarak koruyabilirsiniz.

Gölgede oturmaya çalışın: Güneş ışınlarının en sert olduğu saat 10:00 ile 16:00 arası güneşlenmeyin. Direk güneş ışınlarına maruz kalma sürenizi, uzmanların belirttiği sürelerle sınırlayın.

Solaryumda bronzlaşmayın: Solaryumda bronzlaşmak, cilt kanserinin oluşmasına katkı sağlayabilir ve cildinizde uzun süreli hasara yol açabilir.

Kozmetik ürünlerin son kullanma tarihine dikkat edin: Güneş koruma faktörü en az 30 olan geniş spektrumlu güneş kremleri kullanın. Güneş kreminizi 2 saatte bir, yüzdükten ve terledikten sonra sürdüğünüzden emin olun.

Cilt (Deri) Kanseri Hakkında Sık Sorulan Sorular

Cilt kanseri nasıl anlaşılır?

Cilt kanserinde yaygın olarak görülen belirtiler kanayan ve iyileşmeyen yaralar, inci veya mumsu görünümde şişlikler, pullu döküntüler, benlerin şekli, rengi ve boyutunda değişiklikler oluşmasıdır.

Cilt kanseri öldürür mü?

Ülkemizde cilt kanserleri türlerinden biri olan melanom, son 30 yılda %237 oranında artış göstermiştir. Melanom, cilt kanserleri arasında en az görüleni (%2'den azı) olmasına rağmen en tehlikeli cilt kanseri türüdür. Diğer organlara yayılım gösteren Melanom, tüm cilt kanseri ölümlerinin çoğunluğunu oluşturur.

Cilt kanseri kaşıntı yapar mı?

Vücutta çeşitli kabuklu yaralar meydana getiren cilt kanseri, bu yaraların sonucu olarak kaşıntıya sebebiyet verir.

Hangi cilt kanseri tehlikeli?

Tedavi edilmediği takdirde vücutta yayılma gösterebileceği için melanom, cilt kanseri türleri arasında daha tehlikeli olan tür olarak kabul edilir.

Cilt kanseri en çok nerede olur?

Melanom cilt kanseri, deride doğuştan var olan veya sonradan ortaya çıkan benler üzerinde kanser oluşabilir ve saçlı deri, ayak tabanı dahil vücudu kaplayan derinin herhangi bir yerinde görülebilir. Melanom cilt kanseri, erkeklerde boyun ve sırt bölgelerinde; kadınlarda bacaklar, boyun ve yüzde sık görülmektedir.

Cilt kanseri kan tahlilinde belli olur mu?

Kan tahlilinde bazı değerler vücutta meydana gelen anormalliklerin göstergesi olabilmesine rağmen cilt kanserinin tanısı için genellikle biyopsi yöntemine başvurulur.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 17 Mayıs 2024

Yayınlanma Tarihi: 29 Ağustos 2023

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al