Yükleniyor

El Ayak Ağız Hastalığı Nedir? Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi

El Ayak Ağız Hastalığı Nedir? Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi

El ayak ağız hastalığı, coxsackievirusü ile enfekte olunması sonucu ağızda yara, ellerde ve ayaklarda döküntülere neden olan, daha çok küçük çocuklarda görülen oldukça bulaşıcı viral bir enfeksiyondur. Hastalık, adını çocukların el ve ayaklarında oluşan kabarcık benzeri döküntüler ve ağızda gelişen ağrılı yaralardan alır. Öksürük, hapşırma, dışkı ve damlacık yoluyla genel olarak okul gibi kalabalık yerlerde çok bulaşan el ayak hastalığı; ateş, döküntü, kabarcık, boğaz ağrısı gibi belirtiler ortaya çıkarır. Özel bir tedavisi bulunmayan el ayak hastalığında, doktorun verdiği ateş düşürücü ilaçlar ve doğal takviyelerle birlikte çocuklar genellikle 7 ila 10 gün içinde iyileşir. Ayrıca bu süreçte çocuk bol sıvı tüketmeli, sağlıklı gıdalarla beslenmeli ve okula gönderilmemelidir.

İçindekiler

El Ayak Hastalığı Nedir?

El ayak hastalığı yani bilinen şekliyle el ayak ağız hastalığı, küçük çocuklarda yaygın olarak görülen hafif, bulaşıcı bir viral enfeksiyondur. Semptomlar; ağızda yaralar, ellerde ve ayaklarda döküntüleri içerir. El-ayak-ağız hastalığına yaygın olarak bir coxsackievirus neden olur. El ayak ağız hastalığı için özel bir tedavi yoktur. El-ayak-ağız hastalığı olan kişilerle sık sık el yıkamak ve yakın temastan kaçınmak, çocuğunuzun enfeksiyon riskini azaltmaya yardımcı olabilir.

El Ayak Ağız Hastalığı Neden Olur?

El ayak hastalığı, koksaki virüs A16 ve enterovirüs 71 olarak adlandırılan iki virüsün bulaşmasıyla meydana gelmektedir. Bu virüsler temas yoluyla bulaşır. Mesela hastalığı alan bir kişinin hapşırması, öksürmesi yoluyla havaya saçılan salgılar herhangi bir nesnenin üzerine yapışır. Bu nesnelere dokunanlar da hastalığı alır. En sık çocuklarda görülür.

Bunlarla birlikte el ayak ağız hastalığına neden olan durumlar şunlardır:

 • Burun salgıları,
 • Tükürük,
 • Dışkı
 • Solunum damlacıkları

El Ayak Hastalığı Bulaşıcı mı?

El, ayak ve ağız hastalığı bulaşıcıdır ve diğer insanlara kolayca bulaşır. Öksürük, hapşırma, dışkı ve damlacık yoluyla yayılan el ayak ağız hastalığı genellikle kızarıklık ortaya çıkmadan önce en bulaşıcı halindedir. Herhangi bir semptom olmadan birkaç gün önce de yayılabilen el ayak hastalığı riskini azaltmak için eller sık sık sabunla ve suyla yıkanmalı, öksürük ya da hapşırık durumunda ağız ve burun mendille kapatılmalı, mendiller çöpe atılmalı, havlu-bardak-çatal-bıçak gibi ortak ev eşyaları paylaşılmamalı, okul-kreş ya da işe gidilmemelidir.

El Ayak Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

El ayak ağız hastalığı, pek çok belirti ile kendini gösterebilir ancak başlangıç aşamasında bazen belirti vermeyebilir.

El ayak hastalığı (el ayak ağız hastalığı) belirtilerini şöyle sıralamak mümkündür:

 • Ateş
 • Boğaz ağrısı
 • Dil, diş etleri ve yanakların iç kısmında kabarcık şeklinde lezyonlar
 • Avuç içi ve ayak tabanlarında döküntü
 • Bebek ve küçük çocuklarda huzursuzluk
 • İştah kaybı
 • Yutma zorluğu
 • Burun akıntısı

İlk enfeksiyondan semptomların ortaya çıktığı zamana (kuluçka dönemi) kadar olan olağan süre 3 ila 6 gündür. Çocuklarda ateş olabilir ve boğaz ağrısı gelişebilir. Bu dönemde çocuklar bazen iştahlarını kaybederler ve kendilerini iyi hissetmezler. Ateş başladıktan bir veya iki gün sonra ağız veya boğazın ön kısmında ağrılı yaralar gelişebilir. Ellerde ve ayaklarda ve bazen de kalçalarda kızarıklık da görülebilir. Ağzın arkasında ve boğazda gelişen yaralar, herpangina adı verilen ilgili bir viral hastalığa işaret edebilir. Herpangina'nın diğer özellikleri arasında ani yüksek ateş ve bazı durumlarda nöbet bulunur. Nadir durumlarda eller, ayaklar veya vücudun diğer kısımlarında yaralar oluşur.

El Ayak Hastalığı Tanısı Nasıl Konulur?

El ayak hastalığında pediatri hekimi çocuğun anamnezini alır. Sonrasında fiziki muayene yapılır. Fiziki muayenede çoğunlukla hekimler çocuğun el ayak hastalığına yakalandığını teşhis eder ama emin olmak için muayenede çocuktan boğaz sürüntüsü ve dışkı örneği ile kan örneği alınır. Laboratuvar testleri sonuçlarıyla teşhis konulur.

El Ayak Hastalığı Tedavisi Nasıl Yapılır?

El ayak ağız hastalığı tedavisi için özel bir uygulama yoktur. El ayak ağız hastalığının belirtileri genellikle 7 ila 10 gün içinde düzelir. Topikal bir oral anestezik, ağız yaralarının ağrısını hafifletmeye yardımcı olabilir. Çeşitli ağrı kesici ateş düşürücüler genel rahatsızlıkları gidermek için yardımcı olabilir.  El ayak hastalığı için özel bir ilaç da bulunmamaktadır. Çocuğun bu dönemde sıvı tüketiminin artırılması, liften zengin, probiyotik içerikli gıdalarla beslenmesi toparlanması açısından önem taşır. Bu dönemde çocukların okula gönderilmemesi başkalarına bulaşı önlemektedir. Ayrıca çocuğun hastalık süresince dinlenmesini sağlamak daha kolay toparlanmasına da yardımcı olmaktadır. Bu süreçte eğer 4 yaş ve üzerinde bir çocuksa ıhlamur, adaçayı gibi seçeneklerden de evde faydalanmak mümkündür. Çocuğun süreci rahat geçirmesi için aşırı sıcak içecekler ve yiyecekler tüketmemesi, yumuşak besinlerle beslenmesi, ağzında çıkabilen ağrılı kabarcıklar için turunçgillerden, soda gibi asitli içeceklerden uzak durması faydalı olabilir. Bunun yanında tuzlu suyla ağzın çalkalanması da çocuğu rahatlatabilir. Çocuklarda el ayak hastalığı sıklıkla görülebilir.

El Ayak Hastalığından Korunmak İçin Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Ellerinizi sık sık yıkayın: Ellerinizi en az 20 saniye yıkayın. Tuvaleti kullandıktan veya bebek bezini değiştirdikten sonra ellerinizi yıkadığınızdan emin olun. Ayrıca yemek hazırlamadan veya yemeden önce ve burnunuzu sildikten, hapşırdıktan veya öksürdükten sonra ellerinizi yıkayın. Sabun ve su bulunmadığında ise el dezenfektanı kullanın.

Hijyen kurallarını çocuklarınıza öğretin: Çocuklarınıza ellerini nasıl yıkayacaklarını gösterin ve sık sık yapmalarına yardımcı olun. Onlara genel olarak iyi hijyeni nasıl uygulayacaklarını gösterin. Parmaklarını, ellerini veya başka herhangi bir nesneyi ağızlarına sokmamanın neden en iyisi olduğunu açıklayın.

Ortak alanları dezenfekte edin: Kalabalığın yoğun olduğu alanları ve yüzeyleri önce sabunlu suyla iyice temizlenmesini sağlayın. Eğer çocukların yoğun olduğu bir ortam varsa hijyen prosedürü neyse onlar iyice uygulanmalıdır. Kapı kolu, tuvalet, oyuncaklar gibi ortak kullanım alanlarında virüsler günlerce yaşayabildiğinden iyice hijyen sağlanmalıdır. 

Yakın temastan kaçının: El ayak ağız hastalığı oldukça bulaşıcı olduğundan, hastalığı olan kişiler semptomları varken başkalarına maruz kalmalarını sınırlamalıdır. El ayak ağız hastalığı olan çocukları, ateşi düşene ve ağız yaraları iyileşene kadar çocuk bakım ortamından veya okuldan uzak tutulmalıdır. Yetişkinseniz ve bu hastalık sizde varsa işe gitmeyin, evde kalın.  

El ayak ağız hastalığı hakkında sık sorulan sorular 

El ayak ağız hastalığı bulaşıcılık süresi nedir?

El ayak ağız hastalığı bulaşma süresi ortalama olarak yedi gündür.

El ayak ağız hastalığı kuluçka süresi nedir?

El ayak ağız hastalığının kuluçka süresi ortalama 3 gündür.

El ayak ağız hastalığının komplikasyonları nelerdir?

El ayak ağız hastalığının en sık görülen komplikasyonu dehidrasyondur. Hastalık ağızda ve boğazda yaralara neden olabilir, bu da yutmayı ağrılı hale getirir. El ayak ağız hastalığı yaşayanlar mutlaka kaybettiği sıvıyı geri almalıdır. Bu nedenle hastalanan çocuğunuzu hastalık sırasında sıvı içmeye teşvik edin. Çocuklar çok susuz kalırsa, hastanede intravenöz (IV) sıvılara ihtiyaçları olabilir. El ayak ağız hastalığı genellikle çok büyük bir hastalık değildir ancak önemsenmesi gereken bir durumdur. Tedavi ve gözlem altında olmak önemlidir. Bazen el-ayak-ağız hastalığına neden olan enterovirüs beyne girer ve ciddi komplikasyonlara neden olur. Bu komplikasyonlar şöyledir:

Viral menenjit: Bu, beyin ve omuriliği çevreleyen zarların (meninksler), beyin omurilik sıvısının nadir görülen bir enfeksiyonu ve iltihabıdır.

Ensefalit: Bu ciddi ve potansiyel olarak yaşamı tehdit eden hastalık, beyin iltihabını içerir.

El ayak hastalığı en hızlı nasıl geçer?

El ayak hastalığının özel bir tedavisi yoktur. Bu süreçte çocuğun kısa sürede iyileşmesi için doktorun verdiği ateş düşürücü veya diğer ilaçlar düzenli kullanılmalı, bol sıvı tüketilmeli, sağlıklı beslenilmeli ve bulaşma riskine karşı çocuk okula gönderilmemelidir.

El ayak hastalığı tehlikeli mi?

El ayak ağız hastalığı, genellikle 1 hafta 10 gün içinde ilaç kullanarak, dinlenerek ve sağlıklı bir şekilde beslenerek düzelir. Daha şiddetli vakalar bazen birtakım komplikasyonlara neden olabilir ancak bu durum sık görülmez.

El ayak ağız hastalığı etkeni nedir?

El ayak ağız hastalığının etkeni el ayak ağız hastalığı, coxsackievirus ve enterovirüstür.

Hamilelikte el ayak ağız hastalığı görülür mü?

Hamilelik veya bebek için genellikle bir risk olmamasına rağmen, el, ayak ve ağız hastalığı olan kişilerle yakın temastan kaçınmak en iyisidir. Bunun nedeni ise hamileliğin ilk 3 ayında yüksek vücut ısısı çok nadir de olsa düşüğe neden olabilmesidir. Doğumdan kısa bir süre önce bu hastalığa yakalan anne adaylarının bebekleri bu hastalıkla doğabilir. Bu nedenle hamilelikte böyle bir durum söz konusuysa kadın hastalıkları ve doğum uzmanına başvurulmalıdır.

El ayak ağız hastalığı için kimler risk altındadır?

Küçük çocuklar bu hastalığa yakalanmak için en yüksek riske sahiptir. Kapalı, kalabalık olan kreş ve okul ortamlarında eğitim gören çocuklar risk altındadır. Çocuklar genellikle hastalığa neden olan virüslere maruz kaldıktan sonra hastalığa karşı bağışıklık kazanırlar. Bu nedenle, durum 10 yaşın üzerindeki insanları nadiren etkiler. Bununla birlikte, özellikle bağışıklık sistemleri zayıflamışsa, daha büyük çocukların ve yetişkinlerin enfeksiyona yakalanması hala mümkündür.

El ayak ağız hastalığı ne kadar süreyle bulaşıcıdır?

Hastalığın ilk haftasında bulaşma olasılığı yüksektir. Semptomlar kaybolduktan sonra bazen birkaç hafta boyunca yine bulaşabilir ama bu nadirdir. Hastalığa yakalanan çocuklar iyice iyileşene kadar evde kalmalıdır.

El ayak ağız hastalığı bulaşıcı mı?

El ayak ağız hastalığı çok bulaşıcı bir hastalıktır.

El ayak hastalığını yetişkinler taşır mı?

Genellikle çocuklarda görülen el ayak ağız hastalığı genç ve yetişkin kişilerde de görülebilir. Ancak enfeksiyonlara karşı oluşan bağışıklık sebebiyle hastalık yetişkinlerde daha hafif bir şekilde seyreder.

El ayak ağız hastalığı ilacı var mıdır?

El ayak ağız hastalığı için özel bir ilaç yoktur. Ağrı kesici, ateş düşürücü, ağız içi gargaralar hastalığın semptomlarını hafifletmek için kullanılmaktadır. El ayak ağız hastalığı bitkisel tedavi ile çözümlenmez. Hekime sormadan bu tür takviyeler kullanılmamalıdır.

El ayak ağız hastalığı ile 6. hastalık aynı mı?

İki hastalık aynı değildir.

El ayak ağız hastalığı ateş yapar mı?

El ayak ağız hastalığı ateş yapabilen bir hastalıktır. Bu nedenle tedavi aşamasında ateş düşürücülerden faydalanılmaktadır.

El ayak ağız hastalığı tekrar bulaşır mı?

Hastalık bir süre sonra yeniden geçirilebilir. Bağışıklık yapmaz. Bu nedenle hijyene çok dikkat edilmelidir.

El ayak ağız hastalığı kaşıntı yapar mı?

El ayak hastalığı kaşıntı yapabilir. Bu nedenle el ayak hastalığı için krem, losyon önerilebilir.

Yetişkinlerde el ayak ağız hastalığının belirtileri nelerdir?

Yetişkinlerde el ayak ağız hastalığı belirtileri çocuklardakine benzemektedir. Yetişkinlerde de ağızda yaralar, el-ayak bölgesinde kaşıntılı döküntüler, grip benzeri belirtiler ve ateş olmaktadır.

El ayak hastalığı iki kez olur mu?

El ayak hastalığı geçiren çocuklar aynı hastalığa birkaç kez daha yakalanabilir.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 25 Nisan 2024

Yayınlanma Tarihi: 10 Kasım 2023

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al