Yükleniyor

Ihlamurun Faydaları Nelerdir? Ihlamur Çayı Nasıl Hazırlanır?

Ihlamurun Faydaları Nelerdir? Ihlamur Çayı Nasıl Hazırlanır?

Ihlamur, tilia türünden ve ıhlamur ağacından elde edilerek, çeşitli sağlık sorunlarının tedavisinde yararlanılır. Çiçeklerinin kaynatılıp süzüldükten sonra tüketilmesiyle elde edilen ıhlamur çayı, hazımsızlık, düzensiz kalp atışı ve kaygıyı gidermek için kullanılır. Ihlamur içerisindeki güçlü antioksidan olan flavonoid, terlemeye etki ettiğinden toksinlerin vücuttan atılmasına yardımcı olur. Ihlamur, aynı zamanda soğuk algınlığı ve solunum yolu hastalıklarına, boğaz ağrısına ve öksürüğe iyi gelir.

İçindekiler

Ihlamur Nedir?

Ağaç formunda bulunan ve ılıman iklimde yetişen ıhlamur, güzel kokulu krem ​​renkli çiçeklere sahip hoş kokulu bir bitki türüdür. Uzun ömürlü ve 40 metreye kadar büyüyen bir ağaç olan ıhlamur, çeşitli sağlık sorunlarına karşı kullanılır. Ihlamurun çiçekleri ve yapraklarından elde edilen ıhlamur çayı ise rahatlatıcı ve sakinleştirici etkisiyle bilinerek, soğuk algınlığına iyi gelir. Ihlamur çayı, sıcak veya soğuk olarak tüketilebilir.

Birkaç farklı ıhlamur çeşidi vardır ve her biri kendi benzersiz konsantrasyonda faydalı bileşikler ile yapraklar üretir. Tarihsel olarak, ıhlamur tıbbi amaçlar için yaygın kullanımı nedeniyle 'Kralların Nektarı' olarak adlandırılmıştır. Ihlamur tıbbi geçmişi çok eskilere dayanır.

Ihlamur Besin Değeri Nedir?

Ihlamur içerisinde birçok vitamin ve mineral barındırır. Sağlığa da birçok faydası bulunan ıhlamur bitkisinde şu vitaminler yer almaktadır:

Bunların yanında ıhlamurun içerisinde manganez, kalsiyum benzeri mineraller yer alır.

Ihlamur Hangi Hastalıklara İyi Gelir?

Ihlamur, özellikle hastalık mevsimlerinde ve kış aylarında ortaya çıkan soğuk algınlığı, bronşit, öksürük ve grip gibi hastalık semptomlarını hafifletmeye yardım eder. Rahatlatıcı etkisi sayesinde stres ve kaygının azaltılmasında da etkilidir. Bunun yanında bağışıklık sistemini güçlendirmeye yarayan ıhlamurun birçok hastalığa karşı faydası bulunur. Ihlamurun iyi geldiği hastalıklar şu şekilde sıralanabilir:

Ihlamurun Faydaları Nelerdir?

Grip, soğuk algınlığı ve öksürük semptomlarını azaltmaya yardım eden ıhlamur, antispazmodik etkisi ile sindirim sistemi ve kas spazmlarını azaltmaya ve diüretik etkisi ile idrar söktürmeye yardım eder, stresi ve kaygıyı hafifletir, uyku kalitesini iyileştirir.

Ihlamurun faydaları şu şekilde sıralanabilir:

  • Ihlamur grip, soğuk algınlığının neden olduğu semptomları hafifletir
  • Terleyemeyi sağlayarak toksinlerin atımını kolaylaştırır
  • Baş ağrısı, anksiyete ve kaygıyı azaltır
  • Diüretik etkisi ile idrar söktürücüdür
  • Hazımsızlık gibi sindirim sorunlarını gidermeye yardım eder
  • Bağışıklık direncini artırır
  • Vücuttaki iltihaplanmayı azaltır
  • Sinir sistemine ve hipertansiyona iyi gelir
  • Ihlamur çayı iyi bir uyku kalitesini destekler
  • Kronik ağrıların hafiflemesini sağlar

Ihlamurun bu faydaları sahip olduğu flavonoidlerin ve diğer terletici maddelerin yüksek konsantrasyonundan kaynaklanır. Ihlamur çiçeğinden elde edilen çay, yatıştırıcı etkileri nedeniyle özellikle panik bozuklukları, uykusuzluk ve zihinsel strese iyi gelir. Bunun yanında spazm önleyici, terletici, balgam söktürücü etkileri söz konusudur.

Grip ve soğuk algınlığı semptomlarını hafifletir

Ihlamur çayı, soğuk algınlığına veya gribe neden olan çeşitli maya ve bakteri türlerini önleyebilir. Ihlamur bitkisinden yapılan çayı öksürük, boğaz ağrısı, burun tıkanıklığı ve ateş gibi soğuk algınlığı veya grip semptomlarının azaltılmasına yardımcı olur.

Anksiyete ve kaygıya iyi gelir

Ihlamurun stresi ve endişeyi azaltabildiğini ve yüzyıllardır sakinleştirici olarak dünyanın birçok noktasında kullanıldığını gösterir. Ihlamur çayı ruh hali değişimlerini düzenlemeye yardımcı olur ve bazı durumlarda hormonal sağlık üzerinde olumlu bir etkisi olabilir. Sıcak bir kupa ıhlamur içenler hem bedeninde hem de zihninde genel bir rahatlama duygusu hissedebilir.

İdrar söktürücüdür

Eğer hazımsızlık kronik bir sorunsa, mide bulantısı, şişkinlik, kabızlık şikayetlerinde bir fincan ıhlamur çayı tahriş olmuş bir sindirim sistemini rahatlatmak için yardımcı olabilir. Ihlamur, antispazmodik kalitesinin mide kramplarını azaltmaya da yardımcı olabileceğini ve azalan iştahı artırabileceğini gösterir.

Sindirim sorunlarını giderir

Ihlamurun spazm önleyici etkisi vardır. Mide rahatsızlığı veya aşırı gaz sorunlarında sindirim sistemi sorunlarını gidermeye yardım edebilir.

Hipertansiyona ve kan basıncı seviyelerini düzenlemeye yardım eder

Ihlamur çayı kan basıncını düşürmeye yardımcı olabilir. Ihlamur, kalp hastalığına çare olmasa da sinir sistemi üzerindeki sakinleştirici etkisiyle stresli zamanlarda kan basıncı seviyelerinin yükselmesini önlemeye yardımcı olur. Yinede ıhlamur çayının tansiyon ilaçlarının yerini almayacağı bilinmelidir.

Terlemeyi teşvik ederek toksinlerin atılmasını sağlar

Ihlamur, antioksidan özellikleriyle de bilinir. Ihlamur serbest radikallerle mücadelede güçlü müttefikler olan kuersetin ve kaempferol gibi bileşikler içerir. Çayda bulunan çok sayıda bileşiğin bir başka sağlığa yararı da vücudun toksinleri, tuzu, suyu ve bazı durumlarda yağ hücrelerini ortadan kaldırmasına yardımcı olan terlemeyi teşvik etmesidir.

Bağışıklığı güçlendirir

Ihlamur çayı ateşin düşmesine yardımcı olur, antienflamatuvar özellikleri sayesinde yaygın soğuk algınlığı ve gribe karşı bağışıklığın güçlenmesine destek olabilir. Ihlamur, ateşli soğuk algınlığı ve grip dönemlerinde çocuklar için de kullanılabilir. Sıcak infüzyona küçük bir porsiyon civanperçemi ve nane eklemek, ateşi düşürmeye yardımcı olur. Soğuk algınlığı sırasında başka bir çocuk ilacı olan mürverin eklenmesi bulaşıcı viral durumların süresini kısaltabilir.

Vücuttaki iltihaplanmanın giderilmesine yardımcı olur

Artrit ve gut gibi gerilim tipi baş ağrılarından ve diğer iltihaplı durumlardan muzdarip olanlar için ıhlamur çayı bu ağrılı semptomları ortadan kaldırmaya yardımcı olabilir. Ihlamur çayı tıpkı solunum yollarındaki iltihaplanmayı azalttığı gibi, kan damarlarındaki iltihabı da gidermeye yardımcı olur. Sonuç olarak genellikle baş ağrısına neden olan küçük kılcal birikintileri ve artrit hastalarının şişmiş dokusunu önler.

İyi bir uyku kalitesini destekler

Ihlamur içerisinde yer alan bileşikler, uykuya yol açarak kişinin rahat ve derin uyumasına yardımcı olur. Sinir sisteminin baskılanmasını sağlayarak uykuya dalmayı kolaylaştırır. Ihlamur çiçeğinden elde edilen yağ aromaterapide de yoğun olarak kullanılır. Uçucu yağ, rahatlamak, gece terlemelerini azaltmak ve balgamdan kurtulmak için de faydalıdır.

Kronik ağrıların hafiflemesini sağlar

Ihlamur içerisinde yer alan kuersetin maddesi ve tiliroside maddeleri antioksidan etkileri sayesinde vücuttaki ağrıların azalmasını sağlar. Özellikle romatoid artrit hastalığına sahip olan kişilerde semptomların azalmasına yardımcı olur.

Ihlamur Nasıl Demlenir? Ihlamur Çayı Nasıl Yapılır?

Bir tatlı kaşığı miktarındaki kurutulmuş ıhlamur çiçeği ve yaprak karışımının üzerine 1 bardak kaynar su dökülmeli ve 10 dakika süreyle demlendikten sonra içilmelidir.

Ayrıca ıhlamur çiçeğinin soğuk infüzyonu, sıcak yaz günlerinde canlandırıcı bir etkiyle susuzluğu giderebilir. Menopozla ilgili hafif sıcak basmaları için de kullanılır.

1 avuç taze ıhlamur çiçeğini 1 litre suyla birleştirerek soğuk suda ıhlamur çiçeği infüzyonu yapılabilir. Fiziksel egzersiz veya masajdan sonra soğuk ıhlamur çayı, çözünmüş atık ürünlerin atılımını vücudun temizlenmesini destekler.

Ihlamurun Yan Etkileri Nelerdir?

Çoğu bitkisel çaylar gibi ıhlamur da potansiyel yan etkiler taşıyabilir. Ihlamur çayı genel olarak güvenli olmasına rağmen, hipotansif etkileri nedeniyle tansiyonu düşük olan kişilerde dikkatli kullanılmalıdır. Buna duruma ek olarak ıhlamur çayı, tansiyonu düşürebilecek olan diğer bitkilerle birlikte kullanılmamalıdır.

Nadir durumlarda ıhlamur tüketiminde kurdeşen ve alerjik reaksiyonlar da ortaya çıkabilir. Yine nadiren uzun süre tüketilen ıhlamur çayı kalp kasına zarar verebilir.

Ihlamur kan dolaşımındaki lityum seviyelerini artırabilir, lityum alan kişiler sağlık uzmanınıza ıhlamur çayı içmenin güvenli olup olmadığını sormalıdırlar. Hamile veya emziren kadınlar ve kalp hastalığı olan kişiler de ıhlamur tüketiminde doktor onayı almalıdır. Ihlamurun uyuşukluk yapması da muhtemeldir. Bu nedenle çok fazla ıhlamur çayı tüketildiğinde araba kullanımı veya ağır makine kullanımı önerilmez.

Öte yandan Avrupa İlaç Ajansı’na göre, soğuk algınlığı olan yetişkinler ve gençler günde dört fincan ıhlamur çayından daha fazlasını tüketmemelidir.

Ihlamur İle İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Hamilelikte ıhlamur içilir mi?

Hamilelik döneminde tüketilebilecek çaylar arasında yer alan ıhlamur, mide bulantısını hafifletmek için de kullanılır. Fakat tüketmeden önce uzman doktordan görüş almak önemlidir.

Ihlamur uyumaya yardım eder mi?

Ihlamur çayı sakinleştirici etkisi ile rahatlatarak iyi bir uyku uyunmasına yardımcı olur.

Ihlamur gıda olarak tüketilebilir mi?

Ihlamurun yapraklar ve çiçekler dövülerek un haline getirilebilir ve daha sonra unlu mamuller yapmak için buğday gibi diğer unlarla karıştırılabilir. Ihlamur özellikle Avrupa'da 2. Dünya Savaşı sırasında yiyeceklerin kıt olduğu zamanlarda bu şekilde yaygın olarak tüketilmiştir. Ihlamur yaprakları tazeyken yenebilir. Salata yeşillikleri olarak ıhlamur yapraklarının yanı sıra sandviç sosları olarak adlandırılan tarifler de mevcuttur. İç kabuk da yenilebilir ve özü kaynatılarak şurup haline getirilebilir.

Her gün ıhlamur içilir mi? Ihlamur çayı günde kaç bardak içilmeli?

Ihlamur çayının vücudu rahatlatıcı özelliği bulunur bu yüzden yatmadan 1 saat önce tüketmek uykuya dalmayı kolaylaştırır. Günde 2 fincan ıhlamur tüketilebilir. Aşırı tüketimi sağlık sorunlarına neden olabileceğinden 3 fincandan fazla tüketilmemesi önerilmektedir.

Ihlamur neden kaynatılmaz?

Ihlamur hazırlanma sürecinde demlenir. Ihlamurun kaynatılması içerisindeki antioksidan olan polifenollerin azalmasına sebep olur. Böylelikle sağlığa karşı koruyucu özelliğini yitirebilir.

Ballı ıhlamur çayı neye iyi gelir?

Sonbahar ve kış aylarından sıklıkla tercih edilen ıhlamur, grip, soğuk algınlığı ve nezle gibi hastalıklara karşı iyileştirici görevi vardır. Ballı ıhlamur özellikle kuru öksürüklerde ya da balgam atmak için tercih edilmektedir. Vücut direncini artıran ballı ıhlamur, boğazın yumuşamasında da etkilidir.

Ihlamur balgam söker mi?

Ihlamur çayı doğru demlendiğinde ve tüketildiğinde balam söktürücü özelliği bulunur. Kışın soğuk algınlığında enfeksiyon sebebiyle boğazda ortaya çıkan balgam, ıhlamur içilerek boğazdan atılabilir.

Ihlamur kalbe iyi gelir mi?

Ihlamur çayı, hipertansiyona iyi gelerek kalp hastalıklarına karşı koruma sağlamaktadır. Aynı zamanda kan damarlarında oluşabilecek iltihaplanmayı önler, kalp krizi riskini azaltmaktadır. Aşırı tüketiminde sağlık sorunlarına sebep olabilir. Bu yüzden tüketmeden önce mutlaka uzman doktora danışınız.

Akşamdan kalma ıhlamur içilir mi? Ihlamur tekrar ısıtılıp içilir mi?

Ihlamur demlendikten sonra, hızlıca tüketilmesi gerekir. Uzun süre demlenen veya kaynatılan ıhlamur çayının şifalı etkisi kaybolabilmektedir. Aynı şekilde ıhlamurun tekrar ısıtılıp içilmesi sağlığa fayda sağlamamaktadır.

Ihlamur içmek uyku kaçırır mı?

Ihlamur çayı, tüketmek uyku kaçırmamaktadır aksine sakinleştirici etkisinden dolayı rahatlamaya yardımcı olur. Aynı zamanda anksiyeteye karşı sakinleşmeyi sağlar. Böylelikle gece rahat uykuyu destekler.

Ihlamur tansiyonu yükseltir mi?

Sonbahar, kış mevsiminin önemli ve sağlıklı bitkileri arasında yer alan ıhlamur, kan basıncını dengelemede etkilidir. Ihlamurun bu özelliği sayesinde tansiyon düşürücü etkisi bulunur.

Ihlamur kaynatılır mı demlenir mi?

Ihlamur çayı, kaynatılmaz demlenerek tüketilir. Kurutulmuş ıhlamur çiçeği ve yaprakları kaynar suya atılarak, 10 dakika demlenir. Sağlığa fayda sağlaması için demlendikten hemen sonra tüketilmesi gerekir.

Ihlamur öksürüğe iyi gelir mi?

Ihlamur ağacı yaprakları ve çiçekleri antioksidan etkisi bulunan flavonoid içerir. Bu sebeple nezle, soğuk algınlığı ve gribal durumlarda etkili olur. Ökrüsüğe iyi geldiği bilinen ıhlamur çayının boğaz ağrısına karşı da iyileştirici gücü vardır.

Grip için ıhlamur çayı nasıl yapılır?

Gribal enfeksiyonlara karşı tüketilen ıhlamur çayının demlenerek tüketilmesi gerekir. Ihlamur çiçeği ve yaprakları bir bardak kaynar suya atılır ve 10 dakika boyunca demlenir ve ardından tüketilir.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 4 Nisan 2024

Yayınlanma Tarihi: 2 Kasım 2023

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al