Yükleniyor

Civanperçemi Nedir? Civan Perçemi Faydaları Nelerdir?

Civanperçemi Nedir? Civan Perçemi Faydaları Nelerdir?

Antik çağdan bu yana çeşitli rahatsızlıklar için kullanılan civan perçemi, sarı beyaz çiçekli keskin kokulu bir bitkidir. Ülkemizde ağırlıklı olarak Karadeniz ve Doğu Anadolu Bölgelerinde dağ yamacında, çayırlarda kendiliğinden yetişir. Sağlık için birçok faydaları bulunan şifalı bitkinin kurutulmuşu çay formunda kullanılır. Bitkinin özlerinin yer aldığı kremler cilt yenilenmesi ve kırışıklıkların azaltılmasında etkilidir.

İçindekiler

Civan Perçemi Nedir?

Botanik ismi ile achillea millefolium olan civanperçemi, Asya, Avrupa ve Kuzey Amerika gibi kuzey yarımkürede yetişen tüylü yaprakları olan papatyagiller familyasından beyaz çiçekli bir bitkidir. Genellikle çay şeklinde tüketilen civan perçemi doğada kendiliğinden yetişir. Şifalı niteliklere sahip bir bitki olan civan perçemi, modern tıpta özellikle kadınların hormonal problemleri için kullanılmıştır. Mide rahatsızlıklarında, ateş, öksürük ve soğuk algınlığı gibi problemlerin etkisinin azaltılması için çay şeklinde kullanılabilir.

Civan Perçemi Faydaları Nelerdir?

Civanperçemi, antiseptik etkileri nedeniyle enfeksiyon ve iltihap gidericidir, kadın hastalıkları ve regl ağrılarının giderilmesine yardımcıdır ve sinir sistemini güçlendirici etkileri bulunur.

 Civan Perçemi faydaları şunlardır:

 • Antiseptik ve anti enflamatuar etkilsi ile iltihap gidericidir
 • Civanperçemi sindirim sistemi düzenlemeye yardım eder
 • Soğuk algınlığı etkilerini azaltır
 • Sinir sistemini güçlendirici etkileri bulunur
 • Yaraların iyileşmesini destekler
 • Adet söktürücüdür, adet düzensizliği durumlarda kullanılabilir
 • Kan sulandırıcı etkiye sahiptir
 • İştahı azaltır
 • Diüretik etkiye sahip olup, idrar söktürücüdür
 • Adet kramp ve ağrılarını hafifletir
 • Kas spazmlarını azaltabilir

Civanperçemi Neye İyi Gelir?

Kan basıncını düşürür

Kan damarlarının gevşemesine yardımcıdır. İdrar söktürücü özelliğiyle kan basıncının düşürülmesinde etkili olduğu bilinir.

Soğuk algınlığının etkilerini azaltır

Kış mevsiminde vücut direncinin düşmesine bağlı olarak sıklıkla soğuk algınlığı görülebilmektedir. Ateş, öksürük gibi şikayetlerin azaltılması için kurutulmuş civan perçemi demlenerek sıcak olarak tüketilebilir. Terlemeyi arttırdığı için soğuk algınlığına neden olan mikroorganizmaların vücuttan kolayca atılmasını sağlar.

Sinir sistemi güçlendirir

Sinir sistemini güçlendirmenin yanı sıra anksiyete gibi kaygı bozukluğunun azaltılmasında da şifalı etkisini gösterir.

Damarları güçlendirir

Damarları güçlendirmeye yardımcı Civan Perçemi varis ve inflamasyonda destekleyici etkisini gösterir. Pıhtı oluşumunu engellemeye yardımcıdır.

Sindirim sistemini rahatlatır

Bağırsak hareketlerinin düzenlenmesinde etkili olur. Gaz probleminin etkilerinin azaltılmasını ve sindirimin kolaylaşmasını sağlar. Kabızlık gibi sindirim problemlerinin giderilmesinde yardımcıdır. Sindirim sisteminde mide ekşimesi, gastrit gibi problemlerin etkilerinin azaltılması için de çayının iyileştirici etkilerinden faydalanılabilir.

Sakinleştirici etkiye sahiptir

Günlük yaşamın getirdiği stres sonucu oluşabilen huzursuzluk, sinirlilik gibi durumlarda civan perçemi çayı tüketilebilir. Akşam yatmadan önce bir fincan içilmesi sakinleştirici etki yapar. Konforlu bir uyku sürecini destekler.

İltihap ve inflamasyonu giderir

Civan perçemi çayı tüketilmesi çeşitli dokularda meydana gelen iltihaplanmaların kısa sürede iyileşmesine yardımcı olur. Demlenen ve soğutulan çay pamuk yardımıyla problemli bölge üzerine uygulanabilir.

Civan Perçeminin Cilde Faydaları Nelerdir?

Alternatif tıpta soğuk algınlığı başta olmak üzere birçok faydası bulunan bitkinin cilt üzerinde de iyileştirici etkileri bulunduğu tespit edilmiştir. Cildin yenilenmesine yardımcı olur. Kırışıklıkların azaltılması ve gözeneklerin küçülmesinde etkili kremlerde civan perçemi özü kullanılır. Cilt üzerinde oluşan çeşitli enfeksiyon ve yaraların iyileştirilmesinde de kullanılabilir.

Civan Perçeminin Kadın Hastalıklarına Faydaları Nelerdir?

Regl dönemi ağrıları birçok kadının özel dönemlerinin sıkıntılı geçmesine yol açar. Doğal yöntemle regl ağrılarının azaltılması için bitki çaylarından yararlanabilirsiniz. Civan perçemi çayı adet düzensizliklerinde çay olarak tüketilebilir. Kadın hastalıklarında doğal bir reçete olarak birçok yararlı etkisi bulunur. Bunlardan birisi de yumurtalık enfeksiyonlarındaki etkisidir. Kadınlarda sıklıkla görülebilen akıntı problemi için şifalı bitkinin iyileştirici etkilerinden yararlanılabilir.

Civan Perçemi Nasıl Kullanılır?

Beyaz, sarı renkli çeşitleri bulunan bitkinin yaklaşık 40 türü mevcuttur. Genellikle kurutulmuşu çay formunda tüketilerek faydalanılır. Hoş kokusuyla uçucu yağ formunda aromaterapi uygulamalarında da kullanılabilir. İltihaplı dokularda ve cilt üzerinde pamukla uygulanabilir.

Civan Perçemi Çayı Nasıl Yapılır?

Bitkinin kurutulmuş çiçekli sapları kullanılarak demleme yöntemiyle çay hazırlanır. Yararlı etkilerinden faydalanabilmek için kaynatılmamalıdır. Çayı hazırlarken bitki çayı demleme bardağı kullanılabilir. Bir bardak kaynar su için 3-5 dal kurutulmuş çiçekleri eklenir ve demlenmesi beklenir. Ortalama 10-15 dakikalık demlenme süresinin sonunda süzülerek tüketilir.

Civan Perçemi Çayı Ne İşe Yarar?

Civan Perçemi çayı şunlara yardımcı olur:

 • Cildi yeniler,
 • Soğuk algınlığı etkilerini azaltır,
 • Sindirim sistemini rahatlatır,
 • Damarları güçlendirir,
 • Kadın hastalıklarında etkilidir,
 • Kan basıncının düşürülmesine yardımcıdır.

Civan Perçemi Hakkında Sık Sorulan Sorular

 

Civan perçemi ne zaman etkisini gösterir?

Yıllardır alternatif tıpta iyileştirici etkileri nedeniyle kullanılan bitkinin etkisi kullanım alanına göre farklılık gösterir. Sindirim sisteminin rahatlatılması için çay formunda tüketildiğinde iyileştirici etkileri kısa sürede görülür. Cildin yenilenmesi ve tazelenmesi için çay şeklinde yüze uygulanabilir. Ancak bu etkilerinin görülebilmesi için her gün uygulanması gerekir. Soğuk algınlığı, öksürük gibi problemlerde kısa sürede etkisini gösterir. Regl döneminden birkaç gün önce sabah ve akşam tüketildiğinde ağrıların azaltılmasında etkili olur.

Civan perçemi zararları var mı?

Bütün şifalı bitkilerde olduğu gibi fazla tüketilmesi bazı yan etkilerin oluşumuna davetiye çıkarabilir. Alerji problemi olanların dikkatli tüketmeleri gerekir. Alerjik bünyeye sahipseniz uzman doktora danışmanızda fayda bulunur. Hamilelik ve emzirme döneminde bulunan kadınların tüketmemeleri gereken bir çaydır. Güneşe karşı cildi duyarlı hale getirdiği için açık tenli kimselerin yaz mevsiminde tüketmeleri önerilir.

Civan perçemi çayının faydaları nelerdir?

Çay formunda tüketildiğinde iyileştirici etkileri geniş bir yelpazede görülebilir. Sindirim sistemi, cilt, soğuk algınlığı ve kadın hastalıkları sorunlarında sıklıkla kullanılır.

Civan perçemi çayı kanı sulandırır mı?

Kan pıhtılaşmasını önlemeye yardımcı çayın kanı sulandırıcı etkisi bulunur.

Civan perçemi çayı karaciğere iyi gelir mi?

Karaciğer yağlanması sorununun azaltılmasında destekleyici etkileri olduğu bilinir.

Civan perçemi macunu ne işe yarar?

Sağlığa birçok etkisi bulunan civan perçemi,  mide rahatsızlıklarına, hazımsızlığa iyi gelir. Aynı zamanda öksürüğü de yatıştırarak basuru önlemede etkili olur.

Civan perçemi hangi hormonlara iyi gelir?

Civan perçemi, içerisinde östrojen içerdiğinden kadınlarda oluşabilecek cilt kırışıklıklarını engeller. Aynı zamanda kadınsal hormonlara iyi geldiği bilinir.

Civan perçemi ne kadar süre kullanılır?

Adet sancıları için etkili olan civan perçemi, adet dönemi boyunca tüketilebilir. Ancak günde 2 bardaktan fazla içilmemesi önerilir.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 25 Mart 2024

Yayınlanma Tarihi: 25 Mart 2024

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al